fbpx
Plato 4.0
buyuk-veri-analizi-nedir

4 Adımda Büyük Veri Analizi

Büyük veri analizi, kabaca bir okyanusta küçük dip balıkları yakalamaya benzer. İfade etmeye çoğumuzun mevcut matematik bilgisinin yetemeyeceği kadar büyük bir veri okyanusu düşünün, veri analistleri bu okyanus içinden sizin işinize yarayacak bilgileri yakalar ve onları işleyerek size anlamlı bir bilgi olarak sunar. Pratikte veri analizi, sizin geleceği öngörmenizi, maliyetleri daha rahat hesaplamanızı ve sonraki hamlenizi daha sağlıklı yapmanızı sağlar.

Bu yazımızda sizlerle “Büyük veri analizi nedir?” ve “Büyük veri analizi yapmanın yolları nelerdir?” gibi sorulara yanıtlar arayacağız.

Büyük Veri Analizi Nedir?

“Big Data Analysis” yani Türkçe adıyla büyük veri analizi; şirketlerin, devletlerin, kurumların, kuruluşların ve bireylerin internet alemindeki seksilyonlarca veriyi değerlendirip içlerinden işe yarar olanları ayırması ve anlaşılır bir bilgi haline getirmesidir.

Örnek vermek gerekirse, sürekli olarak tatile gitme isteğiyle alakalı tweetler atan birinin bir banka tarafından aranması ve ona bankanın tatil kredisiyle alakalı bilgiler verilmesi bir tesadüf değildir. Ya da konum bilgilerinizin paylaşılmasına izin verdiğiniz durumlarda Google Maps kullanarak bir market aradığınızda, size en yakın marketlerin önerilmesi de bir tesadüf değildir. Bunlar büyük veri işlenmesinin sadece basit birer örneğidir. Bunun dışında tüm büyük devletler gücünü büyük veriye borçludur. Bu sayede çok iyi bir istihbarat ağı kurabilir ve geleceği öngörebilirler.

Görüldüğü gibi büyük veri analizi, hayatın bir gerekliliğidir.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz: Endüstri 4.0 Nedir? Örnekli Anlatım

Büyük Veri Analizi Yapmanın Yolları Nelerdir?

Büyük veri analizi yollarını dört adımda işleyebiliriz:

·         1.Adım: Küçültüp Parçalara Ayırmak

buyuk-veri-analizi

Öncelikle hedef kitle belirlenmeli ve büyük veri içinden seçilecek bilgiler önceden ayarlanmalıdır. Satış yapmak istediğiniz müşteri profilini belirleyin ve profili olabildiğince özelleştirin. Böylece hedefinize daha kolay ulaşacaksınız.

Örneğin, bir parfüm imalatçısısınız. Öncelikle toptan mı yoksa perakende mi çalışacaksınız? Perakendeyse hangi segmentte ürünler satacaksınız? Hedef cinsiyetiniz ne? Hedef yaş aralığınız ne? Bunları analiz ederek işe başlayabilirsiniz.

·         2.Adım: Alan Genişletme, Yayılma

buyuk-veri-analiz

Eğer birden fazla hedef kitleniz var ve hepsine ulaşmak istiyorsanız bu şekilde büyük veri işleyebilirsiniz. Bunun için birçok veri analizi tekniği kullanmanız gerekecektir. Bunlardan bazıları data mining dediğimiz veri madenciliği, küme analizi, text analysis yani veri analizi ve tahminsel modelleme tekniğidir. Bu teknikleri sağlıklı bir şekilde kullanırsanız birçok farklı müşteriye çok hızlı bir şekilde ve daha verimlice ulaşabilirsiniz.

·         3.Adım: Güncelleştirme, Adaptasyon

buyukveri-adaptasyon

Büyük veri analizi sizi diri tutar, mevcut piyasa şartlarına uyumlu hale getirir. İşletmeler, iletişim kanallarını ve online ulaşımlarını sürekli olarak güncellemelidir. Neredeyse her ay yeni bir telefonun tanıtıldığı, senede binlerce müzik albümünün çıktığı günümüzde değişimler saniyelik hatta saliselik olabiliyor. Siz de buna ayak uydurarak yöntemlerinizi sürekli olarak güncellemelisiniz.

·         4.Adım: Gizlilik ve Güvenlik

buyuk-veri-analizi

Büyük veri analizi yaparken dikkat etmeniz gereken yasal durumlar da vardır. Bunlardan en önemlisi kişisel veriler konusudur. Kişilerin onayı olmadan hiçbir kişisel veri üçüncü kişilerce işlenemez. Örneğin e-devlet sisteminde kayıtlı olan T.C. kimlik numarası, bireyin izni olmaksızın başka kişi ya da kurumlarca elde edilemez ve bu bilgi işlenemez. Büyük veri analizi yapılırken bireylerin onayladığı bilgiler ya da public yani herkese açık datalar işlenebilir.

Büyük veri analizi hakkında temel bilgiler vermeye ve sıkça sorulan soruları cevaplamaya çalıştığımız bu yazımızı bitirmek üzereyiz. Sizler de bilginin gücünü kullanmalı, mevcut şartlara kolayca adapte olabilmelisiniz. Kişilerin ve Şirketlerin daha hızlı gelişmesi ne kadar büyük oldukları ile ilgili değil ne kadar uyum sağladıkları ile ilgilidir.

İlginizi çekebilecek içeriklerimiz: https://plato40.com/dijital-donusum-nedir-dijital-donusumun-yarattigi-firsatlar/

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link