fbpx
Plato 4.0
uretimde-verimlilik-5-adimda-anlatim

5 Adımda Üretimde Verimlilik

Ürün ve hizmetlerin üretimi esnasında kullanılması mümkün olan kaynakların etkili bir biçimde kullanılabilmesi üretimde verimlilik kavramının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Üretimle ilgili olan tüm kaynakların etkili bir şekilde değerlendirilmesi sonucu, üretim esnasında verimliliği sürdürmek mümkün hale gelir. Günümüzde neredeyse her alanda rekabet son derece hakimdir. Bu sebeple kişi ve kurumlar çoğu zaman rekabetin bu denli yüksek olduğu ortamlarda üretimin verimli olabilmesi adına çabalamaktadır. Üretimde verimlilik kavramı, rekabet gerektiren her alanda oldukça gereklidir. Bu durumun sebepleri arasında, çeşitli işletmelerin üretime devam edebilmesi için kar, maliyet, verimlilik, kalite, kontrol gibi işlemlere ihtiyaç duyması gösterilir.

1- Rekabet Ortamında Üretimde Verimlilik

uretimderekabet

Üretim esnasında verimliliğin sağlanabilmesi adına uygulanması gereken bazı adımlar söz konusudur. Bu adımlar arasında, çeşitli işletmelerin rekabet ortamında belirleyici üstünlük sağlaması da yer alır. Üretimde verimlilik olabilmesi, üretim sırasında kullanması mümkün olan malzemenin ve iş gücünün etkin bir biçimde kullanılabilmesine de bağlıdır. Üretimde verimlilik ham madde, üretimin yapıldığı arazi, bina, üretim esnasında kullanılan makineler ve çalışanların sağladığı donanım ile doğru orantılıdır. Tüm bu kaynakların son derece etkin bir biçimde kullanılabilmesi sonucu üretimin verimli hale gelmesi söz konusudur. İşletmelerin, bulundukları rekabet ortamında bir üstünlük elde etmeleri için, tüm bu kaynakları etkin bir şekilde kullanmaları gereklidir. Yüksek kalite oranına sahip ürün ve hizmetlerin üretimi, rakiplere göre elde edilen teknoloji üstünlüğü, sürekli kar etme durumu, ham madde ve enerji israfını en aza indirgemek ve çalışanları motive edecek ortamlara yönlendirmek, rekabet ortamında üretimin verimliliği konusunda işletmelere yol gösterecektir.

2- İşletmelerin Değer Kazanması Adına Üretimde Verimlilik

uretimde-verim

Hem rekabet ortamı hem de işletmelerin değer kazanması için üretimin verimli olması son derece önemlidir. Belirlenen hedeflerin gerçekleşmesi sonucu, çalışanların etkili bir biçimde işletmede görev alması ve üretimde verimlilik mümkün hale gelir. Verimliliği arttırabilmek ve sürdürebilmek için üretimin tüm aşamalarını son derece iyi bir biçimde bilmek gereklidir. Bu süreçlerde ihmal edilen ya da gözden kaçırılan kısımların olmaması için düzenli olarak takibi yapılmalıdır. Üretim öncesi, üretim sırası ve üretim sonrası aşamalarını etkili şekilde takip etmek, işletmelere değer kazandırmakla beraber verimliliği de sağlamaktadır.

İlginizi çekebilecek içeriğimiz: İmalatta Dijitalleşme: Endüstri 4.0

3- Üretimde Verimliliğin Sağlanması İçin Planlama

uretimdeverimlilik

Yapılan her işte olduğu gibi, üretimin verimliliği için de planlamanın önemi büyüktür. Üretim anının önemi kadar, üretimden öncesi ve sonrasında oluşan süreçlerin planlanması da son derece önemlidir. Tüm işletmeler, üretimde verimlilik arzu ediyorsa üretim aşamasından önce iyi bir planlama yapmalıdır. Bu planlama aşamaları eksiksiz biçimde yapıldıktan sonra üretim aşamasına geçilmelidir. Ardından tüm üretim aşamaları son derece etkili bir şekilde takip edilerek analiz edilmelidir. Verimliliğin artması ve sürdürülebilmesi adına işletmeler, bu süreçleri oldukça iyi bir biçimde planlamalıdır. Yapılan iyi bir planlama, üretimde verimliliğin sağlanması için gerekli koşulları bünyesinde barındırır. Bu noktada, yapılan tüm işlerin etkili şekilde planlandıktan sonra titizlikle takip edilmesi, verimliliğin sağlanması adına önemli bir adımdır.

4- Teknoloji ile Üretimde Verim

uretimdeverim-ve-teknoloji

Üretimin tüm aşamalarının etkili bir şekilde planlanıp kontrol edilmesi esnasında, işletmelerin en büyük ihtiyacı teknoloji olarak ifade edilir. İşletmeler tarafından üretimde verimlilik isteniyorsa yapılan planlamalar sırasında teknolojiden faydalanılmalıdır. Üretim ile teknolojiyi bir araya getirmek, üretim sürecinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Süreç esnasında planlaması ve takibi yapılan tüm verilerin girişlerini doğru yapmak, sürecin verimliliği açısından önemlidir. Üretim sürecinin doğru raporlandırılması, çeşitli yazılım ve programlar sayesinde mümkün olur. Üretimin verimli hale gelebilmesi ve hız kazanması için teknolojik otomasyon sistemleri tercih edilebilir.

5- Üretimde Verim İçin Kullanılan Kaynakların Önemi

uretimdekaynaklarinkullanimi

Üretimin verimli hale gelebilmesi için, şirketlerin sahip olduğu kaynakları etkili bir biçimde kullanması son derece önemlidir. Doğru planlama ve raporlamanın ardından, kullanılan kaynakların da önemi büyüktür. Üretimde verimlilik sağlanabilmesi için, kaynakların son derece etkili kullanılması gereklidir. Ham madde, enerji, ya da kaynak israfının önüne geçilmesi sonucunda işletmeler, verimli üretim aşamaları elde eder. Aynı kaynaktan daha fazla ürün elde edilmesi ya da aynı ürünü daha az kaynağa başvurarak üretmek de verimliliği sağlayacak unsurlar arasında yer alır. Verimlilik için bulunan kaynakların israfı engellenmeli, tasarrufa geçilmelidir.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler: https://plato40.com/yalin-uretim-nedir-yalin-uretim-teknikleri/


Plato4.0 Nedir?

Plato 4.0 ekibi, en güncel Endüstri 4.0 teknolojilerini kullanarak üretimde dijital dönüşüm taleplerinizi karşılayacak kolay uygulanabilir, sade bir çözüm sunmaktadır.

Detaylı bilgi için dijital yalın üretim mühendislerimizle iletişime geçebilirsiniz.


  1. Kas 19.2020 / 10:30 pm / Cevapla

    […] ise karanlık fabrika maliyetlerde oldukça büyük tasarruf sağlayan bir uygulama oldu. Verimlilik açısından ise insan gücü ile mukayese bile edilemeyen bir çalışma […]

  2. Ara 20.2020 / 9:06 pm / Cevapla

    Üretimde verimlilik adına güzel bir içerik olmuş. Teşekkürler.

  3. Ara 20.2020 / 9:08 pm / Cevapla

    Dijital dönüşüme ayak uyduran işletmelerin elde ettiği ettiği en önemli çıktılardan biri de verimliliktir. Üretimde verimlilik ile alakalı kapsamlı bir içerik olmuş.

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link