fbpx
Plato 4.0
abap-nedir

Abap Nedir? 5 Soruyla Abap Hakkında Her Şey

Son zamanlarda ABAP nedir sorusu yaygın olarak sistem ile ilgili olan pek çok sayıda kişi tarafından merak edilmektedir. ABAP’ın ne olduğuna dair ayrıntılı bilgiler yazımızın devamında.

ABAP Nedir?

ABAP, günümüzde yazılım şirketi olan SAP tarafından geliştirilmekte olan dördüncü nesil bir üst düzey programlama diline verilen addır. Bu ABAP kelimesi başlangıç olarak genel bir rapor oluşturma işlemci anlamına gelmekte olan Allgemeiner Berichts Aufbereitungs Prozessor kelimesinin kısaltması idi. Sonraki süreçte ABAP, Advanced Business Application Programming şeklinde isimlendirilmiştir. ABAP, SAP müşterisinin SAP ERP modüllerinin bir özelleştirilmesine ve işlevselliğinin değiştirilmesine destek olmaktadır. Bunun haricinde de ABAP; malzeme yönetimi, finansal muhasebe, varlık yönetimi ve de diğer bütün SAP modülleri adına iş akışlarının özelleştirilmesine destek olabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Üretim Takip Programı (Tüm Yönleriyle İnceleme)

ABAP Nerede Çalışır?

Bütün ABAP programları aslen SAP veri tabanında bulunmaktadır. Java ve de C++ programları ayrı olan dış dosyalarda depolanmazlar. Bu bağlamda veri tabanında bürün ABAP kodları toplamda iki şekilde bulunur. Bunlar; ABAP Workbench araçlarıyla görüntülenebilen ve de düzenlenebilen kaynak kodu ve de Java byte kodu şeklinde düşünülebilecek ikili gösterimde olan üretilmiş kod olmaktadır. ABAP programı, SAP çekirdeğinin parçası olan bir çalışma zamanı sisteminin de kontrolü altında çalışır. Çalışma zamanı sistemleri ise ABAP ifadelerini işlemekten ve ekranların akış mantığını da kontrol etmekten sorumludur. ABAP çalışma zamanları sisteminin anahtar bileşenleri arasından biri olarak veri tabanından bağımsız şekilde ABAP ifadelerini tabanda yer alan dbms’in anlayabileceği ifadelere çeviren veri tabanı ara yüzü olmaktadır.

ABAP Tarihi Nedir?

Günümüzde ABAP nedir sorusundan sonra akıllara gelen soru ABAP tarihi nedir şeklindedir. ABAP’ın geliştirilmesine de 1980 yılında başlanılmıştır. Yıllar geçtikçe de yeni özellikler kazanan bu abap adına 1999 yılında ABAP nesneleri şeklinde adlandırılan nesne yönelimli olan uzantı tanıtıldı. Ardından ABAP, ilk olarak geliştirildiği esnada SAP’nin R/2 şeklindeki platformu için bir raporlama dili olarak kullanılmıştır. ABAP’ın benzersiz özelliği ise hiç kuşkusuz ki Mantıksal Veri tabanı konseptini kullanan bir ilk dil olmasıdır. Ayrıca ABAP, bu Mantıksal Veri tabanı konsepti ile temel veri tabanları seviyelerini kullanan dillere göre daha yüksek düzeylerde soyutlamaya sahip olmuştur.

 

İlginizi çekebilir: Üretim Planlama Ve Kontrol Nedir? | Uzmanından Anlatım

ABAP’ın Avantajları Nelerdir?

Günümüzde büyük programlar hazırlarken modülerleştirme yöntemleri için programcının hayatlarını çok kolay ve de basit duruma getirir. Bu bağlamda ABAP, aşağıdaki fonksiyonları desteklemektedir. Bunlar;

  •  Güçlü rapor geliştirme ve yeni ekran geliştirme sistemi olması,
  •  Yazdırılabilir formatlarda formlar geliştirme sistemi olması,
  •  Yeni ekran geliştirme sistemi olması,
  •  Ekranları müşteri ihtiyacına göre kişiselleştirme işlemleri,
  •  Veri yükleme ve de bilgilendirici verileri görüntüleme işlemleri,
  •  Ayrıca karmaşık raporlar oluşturma gibi pek çok sayıda çalışanlara kolaylıklar sağlayan avantajları yer almaktadır.

 ABAP Danışmanlığı Nedir?

Yaygın olarak tercih edilmekte olan SAP ABAP Danışmanlığı, günümüz koşullarında SAP ABAP danışmanı tarafından müşterilere de sağlanan danışmanlık ve de programlama hizmetleri şeklindedir. SAP yazılımı olan abap nedir sorusu son zamanlarda en çok merak edilen sorular arasında idi. Şimdi ise, abap danışmanlığı ile birlikte herkese uyan tek çözüm değildir. Bu nedenle de hemen hemen her müşterinin SAP adlı iş uygulamalarını da bireysel olan ihtiyaçlarına göre de yapılandırması gerekmektedir. Buna ek olarak SAP ABAP danışmanlığı sistemi, SAP kullanan işletmelerin ve fabrikaların genel olarak iş uygulamalarındaki ihtiyaçlarını da SAP’nin standart programlama şeklindeki dili olan ABAP kullanıp geliştirmekten sorumlu olur.

SAP ABAP danışmanları bu süreçlerde müşterilerin ihtiyaçlarını da tespit ederek bu gibi ihtiyaçlara SAP teknolojisine de dayalı çözümler tasarlar. Ayrıca bu çözümleri müşterilerin var olan mevcut sistemleriyle birleştirir. Böylelikle ABAP öğrenen kişiler danışmanlığına da geçiş yapabilir.

İlginizi çekebilir:Üretimde Verimlilik Artırmak İçin 5 İpucu

  1. Mar 16.2021 / 2:39 pm / Cevapla

    ABAP konusunu çok merak ediyordum. Elinize sağlık

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link