fbpx
Plato 4.0
akilliuretimnedir

Akıllı Üretim Nedir? Akıllı Üretim Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Akıllı Üretim Sistemi, üretim sistemlerindeki verimliliği artırmak amacıyla bilgisayar teknolojilerinin, yazılım sistemlerinin, büyük verinin kullanıldığı süreçtir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her alan etkilendi. Yaşanan dönüşüm sonrasında , üretim ve üretim sistemleri de etkilenen alanlardan oldular. Üretim sürecinin akıllı bir hale gelmesi de birçok değişikliği beraberinde getirdi. Peki, akıllı üretim sistemi nedir? Akıllı üretim sisteminin faydaları nelerdir? Birlikte göz atalım.

Akıllı Üretim Sistemi Nedir?

Günümüzde gelenekselleşmiş üretim stratejileri ile daha çok yol alamayacağını anlayan ve bu fark edişin sonucunda üretime dijital dönüşümü dahil eden tüm şirketler, akıllı üretim sistemine geçiş yaptılar. Akıllı üretim sistemleri, imalat sürecini optimize etmek amacıyla ortaya çıkan geniş bir üretim kavramıdır. Akıllı üretim sistemi, imalat verimliliğini artırmak için bilgisayar kontrolleri, büyük veri, modelleme ve diğer otomasyon araçlarını kullanan bir süreç dizisidir. Akıllı üretim sistemi, sensörler ile yönetilen verinin analizi, modellenmesi ve gerçek zamanlı olarak benzetiminini sağlama sürecinin çok daha kolay olmasını sağlar. Tasarım, mühendislik, planlama ve üretim gibi unsurları süreç boyunca ulaşılabilir hale getirir. Aslında birçok farklı alanın bir araya gelmesini sağlar. Bu sebeple süreci efektif bir hale getirmiş olur.

akilliuretimsistemi

Analiz ve raporlama süreçleri üretim döngüsünün en zaman alan işlerinden bazılarıdır. Akıllı üretim sistemi ile birlikte bu süreç çok daha kolay ve kısa bir hale gelmiş oldu. Bu durum analiz ve raporlama ile uğraşan kişilerin performanslarını olumlu olarak etkilemektedir. Akıllı üretim sistemi, üretim süresince kullanılan ekipmanların performansını sürekli gösterdiği için ekipman yatırımında gereksiz olanların önünü keser ve maliyetlerin ürün ve sipariş bazında anlık görülmesine olanak sağlar. Önleyici tedbirlerin alınması bu nedenle daha basit hale gelmektedir. Üretimi sağlayan ekipmanlar ile entegre olan, Endüstri 4.0 standartlarında yeni nesil mikro denetleyiciler verileri toplar ve bir bütün halinde sunar. Kolaylıkla devreye alınabilen bu sistemlerle, üretimi gerçekleştiren tüm makineler ortak bir ağın elemanı olarak, tam donanımlı bir akıllı üretim sistemini oluşturmaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler: https://plato40.com/2020/04/10/dijital-donusum-gercekten-gerekli-mi/

Akıllı Üretim Sisteminin Faydaları Nelerdir?

uretim-faydasi

Akıllı üretim sisteminin birçok faydası bulunmaktadır. Hem üretim sisteminin bütünü için hem de üretim sistemi boyunca faaliyet gösteren her bir çalışan için yararlıdır. Akıllı üretim sisteminin faydaları aşağıdaki gibidir.

 • Akıllı üretim sistemi sayesinde şirketler çok daha etkili bir yönetim süreci geçirirler. Geleneksel üretim sistemlerinde var olan yönetim süreci tamamen insan odaklı ve manuel iken akıllı üretim sistemi ile birlikte bu durum aşılmış ve daha dijital bir hale getirilmiştir.
 • Akıllı üretim sistemi sayesinde şirketler, öngörü sahibi olabilirler. Akıllı sistem, üretimin ne yöne evrileceği hakkında bazı ipuçları verir.
 • Akıllı üretim sistemi ile kontroller teknolojinin eline geçtiğinden hata payı normal iş gücüne göre çok daha azdır.
 • Dijital entegreler sayesinde şirketler pazar içinde daha avantajlı bir konuma gelebilirler.
 • Tüm süreçler bir araya toplandığı için tedarik yönetim süreçlerinin takibi ve aynı zamanda sipariş takipleri oldukça kolaylaşır.
 • Akıllı sistemlerin angarya olarak adlandırılan işleri de üstlenmesi ile birlikte çalışanların performansında olumlu anlamda değişimler görülür.
 • Kağıt kullanımı gibi ekolojik anlamda çevreyi olumsuz etkileyen durumlar ortadan kalkar.
 • Kalite sistemleri ve müşteri gereksinimlerine uyum daha hızlı ve otomatik hale gelir. Geleneksel üretim sistemlerinde üretimin en son aşaması ürünü kullanıcıya ulaştırmaktır. Fakat günümüze geldiğimizde kullanıcı deneyimi kavramının ortaya çıkması ile birlikte bu durum değişmiştir. Yeni sistemler artık lojistik anlamda ürünü kullanıcıya ulaştırmakla beraber kullanıcı yorumlarına da önem vermektedir. Bu durum akıllı sistemlerin tüm süreci bütünleşik olarak ele aldığının bir ispatıdır.
 • Akıllı üretim sistemi, üretim planı içerisinde oluşabilecek herhangi bir arızaya anında müdahale edebilirler. Geleneksel üretim sistemlerinde müdahale süreci çok daha zorlu ve karmaşık olduğundan akıllı üretim sistemi, zaman yönetimi açısından oldukça efektiftir.
 • Akıllı üretim sistemi, üretimin raporlamasını üretim sonrasında yapabileceği gibi anlık olarak da takip edebilir. Anlık takip, analiz ve raporlama esnasında işleri kolaylaştırmak adına oldukça mantıklıdır. Aynı zamanda üretim boyunca yaşanan hareketlilikleri ve zaman kayıplarını direkt olarak tespit edebilir.
 • Akıllı üretim sistemi sayesinde bir veri akışı sağlanmış olur. Endüstri 4.0 döneminde en önemli şeylerden biri olan bilgi akışı ve veri analizi bu sistemler sayesinde elde edilebilir.

akilli-fabrika

Akıllı Fabrika Nedir?

Akıllı fabrika, Endüstri 4.0 devrimiyle birlikte hayatımıza giren akıllı üretim sistemlerinin, küçük ölçekli veya büyük ölçekli üretim yapan fabrikaların tüm süreçlerinde yer almasıyla ve üretim süreçlerinin tamamının 7 / 24 kontrol edilebilmesiyle oluşturulmuş fabrikalara verilen isimdir.

Bilgisayar teknolojileri ile veri analiz ve veri işleme teknolojilerinin getirdiği avantajların başında, insandan kaynaklanan problemleri ortadan kaldırmaları gelir. Bu problemin ortadan kaldırılmasıyla sistem tek bir mekanizma ile kontrol edilebilir hale gelmektedir. Üretim süreçlerinin tamamında akıllı üretim sistemlerini kullanan bir fabrikada, gerçekleşebilecek arızalar öngörülebilir hale gelmiş olur ve bu arızalar gerçekleşmeden sistemin verdiği öneriler ile çözümler üretilir. Bu şekilde hem zamandan hem iş gücünden hem de maddi kaynaklardan tasarruf yapılmış olur.

Akıllı Fabrika Sistemleri Neden Kuruldu?

Akıllı fabrika fikrinin ortaya çıkması ve bu fikrin tüm dünya tarafından benimsenmesinin asıl nedeni, üretim hatlarında çalışan insanların ve üretim hatlarındaki araçların ortaya çıkardıkları hata olasılığının oldukça fazla olmasıdır. Bir üretim hattında oluşan küçük bir hata, ürünün müşteriye ulaşma anına kadar olan bütün süreci etkileyebilecek kadar büyük bir sorun haline gelebilmektedir. Bu sebeple fabrikaların sorunlarının kökten çözülebilmesi için Akıllı Fabrika fikri ortaya atılmıştır.
Akıllı fabrika fikri ilk çıktığında, üretim süreçlerindeki hatalar, duraksamalar ve aksaklıklar nasıl en aza indirilebilir diye düşünülmüştür. Gelişen teknolojinin de sağladığı imkanlar ile tamamen makine ve makine öğrenmesi ile çalışan sistemlerin, fabrikalara oldukça fazla yarar sağlayacağı ve hata oranının, dolayısıyla aksaklıkların en aza indirileceği anlaşılmıştır.

akillli-fabrika-sistemleri

Dünyada ve Ülkemizde Akıllı Fabrika

Akıllı fabrika kavramı günden güne hızlanarak dünya üzerindeki üretim alanlarına yayılmaya devam ediyor. Ülkemizde de akıllı fabrika sistemlerine adım atmış olan şirketler bulunmakta. Üretim süreçlerini güçlendiren ve sistemdeki tüm araçların birbiriyle iletişimde olması için akıllı fabrika sistemlerini kendi fabrikalarında uygulamaya başlayan şirketler, diğer şirketler ile girdikleri yarışta hem maliyet anlamında hem de müşteri memnuniyeti açısından bir adım öne çıkıyor ve çıkmaya da devam edeceklerdir.


Plato4.0 Nedir?

Plato 4.0 ekibi, en güncel Endüstri 4.0 teknolojilerini kullanarak üretimde dijital dönüşüm taleplerinizi karşılayacak kolay uygulanabilir, sade bir çözüm sunmaktadır.

Detaylı bilgi için dijital yalın üretim mühendislerimizle iletişime geçebilirsiniz.


 1. May 19.2020 / 7:24 pm / Cevapla

  Çok faydalı bir içerik olmuş. Teşekkürler.

 2. May 19.2020 / 7:30 pm / Cevapla

  Günümüz teknolojisinde geleneksel üretim stratejileri işlevini yitirirken akıllı üretim sistemlerinin önemini ortada adeta.

 3. May 19.2020 / 7:39 pm / Cevapla

  Çok faydalı bir içerik olmuş. Teşekkürler

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link