fbpx
Plato 4.0

Büyük Veri Analitiği (Big Data)

“Cehalet en büyük erdemdir” sözü her ne kadar haklılık payı olan bir vecizeyse de günümüzde yani enformasyon çağı dediğimiz dönemde bilgi, gücün en büyük kaynağıdır. Bilgi gücünü elinde bulunduran, istihbarat servisleri kuvvetli olan devletler nasıl ki diğer devletlere karşı büyük bir üstünlük sağlamaktaysa bu gücü elinde bulunduran şirketler, kurumlar ve kuruluşlar da rakiplerine karşı büyük bir avantaj elde etmektedir.

Bu yazımızda “Büyük veri analitiği nedir?”, “Büyük veri analitiği ne işe yarar?”, “Büyük veri analitiğinin kullanım alanları nelerdir?” gibi sıkça sorulan soruları cevaplandırmaya çalışacağız.

Büyük Veri (Big Data) Nedir?

big-data-analyisis

Büyük veri; çok yüksek hacimli, fazlaca çeşitlilik gösteren ve hızla ulaşılabilen bilgilerdir.

Big data (büyük veri) kavramı önceleri gökbilim ve genetik alanında kullanılmaya ve büyük verilerden bu alanlarda yararlanılmaya başlanmıştır.Daha sonra ise finanstan tıbba, e-ticaretten güvenliğe kadar birçok sektörde kullanılmıştır.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz: Fabrika Performans Yönetimi Nedir?

Büyük Veri Analitiği Nedir?

Büyük veri analitiği, terabaytlarca alan kaplayan banka hesapları, sağlık raporları, sosyal medya hesapları gibi verilerin anlamlı birer bilgi haline getirilmesini sağlayan bir analiz yöntemidir.

Teknoloji ve enformasyon çağında, özellikle de internetin yaygınlaşmasıyla beraber, birçok bilgiye maruz kaldık. Büyük veri analitiği, bu bilgilerden işimize yarayanları seçer ve bizler için anlamlı birer dataya dönüştürür.

Büyük Veri Analitiği Ne İşe Yarar?

buyuk-veri-analitigi

Büyük veri analitiği sayesinde, mevcut durumu analiz edip gelecek hakkında öngörülerde bulunabiliriz.

Birçok büyük işletme, üretimde verimlilik sağlamak için büyük veri analitiğine ihtiyaç duyar. Maliyet hesaplaması, üretimden son müşteriye kadarki sürecin hesaplanması, hedef kitlenin belirlenmesi gibi ihtiyaçlara büyük veri analizleri cevap vermektedir.

İlginizi çekebilecek içeriğimiz: OEE Raporlama Nedir? Gerçek Zamanlı ve Geriye Dönük Raporlama

Büyük Veri Analitiğinin Kullanım Alanları Nelerdir?

buyuk-veri-fabrika

Günümüzde tüm sektörlerin ihtiyacı haline gelen ve üretimde verimlilik konusunda kullanıcılarına büyük faydalar sağlayan büyük veri analitiği, tıptan astronomiye kadar birçok sektörde kullanılmaktadır.

  • Dataya dayalı tıp, hastalıkların teşhis edilmesi, yeni ilaçların ve aşıların geliştirilmesinde hayat kurtarıcı bir pozisyondadır. Söz gelimi, menenjit aşısı 68 yılda geliştirilebildi. Bunun sebebi ise teknolojik yetersizlikler ve büyük veri kavramının yaygınlaşmamasıdır; ancak domuz gribi aşısı çok daha kısa sürede bulunmuştur. Büyük verinin tıp alanında kullanılabilmesiyle beraber, yeni tip koronavirüsün yol açtığı COVID-19 hastalığının aşısı da çok daha kısa sürede bulunacaktır.
  • Büyük data analitiği, doğal afetlere ve insan kaynaklı diğer felaketlere karşı önlemler almamızı, bu afetlerin maliyetlerini (maddi zarar ve can kayıpları) hesaplamamızı ve bu felaketler için doğru kaynakları finanse edebilmemizi sağlar. Örneğin, x bölgesinin iklimi, özel konumu, yağış grafiği, sıcaklık grafiği, yer altı hareketleri gibi faktörler hesaplanarak x bölgesindeki muhtemel afetler öngörülebilir. Bu afetler sonucu ne kadarlık maddi zarar oluşabileceği, kaç kişinin kaybedilebileceği gibi muhtemel zarar hesapları yapılır ve söz konusu bölge için her türlü hazırlığı yapmak mümkün olabilir.
  • Büyük data analitiği sayesinde güvenlik sorunları da çözülebiliyor. Önleyici polislikte büyük datalar önemli rol oynamaktadır. Suçun önlenmesi, muhtemel suçluların tespit edilmesi ve gerekli caydırıcı önlemlerin tespit edilmesi işi büyük veri analizleriyle mümkün olmaktadır.
  • Devletlerin istihbarat birimleri de büyük dataları kullanmaktadır. İç güvenlik ağını sağlamlaştırma, potansiyel toplumsal olayları öngörme, yabancı ülkelerdeki faaliyetleri izleme gibi konularda iş yine büyük datalara düşmektedir.
  • Büyük veri analitiği, şirketlerin ufkunu da günbegün genişletmektedir. Birçok şirket, üretimde verimlilik sağlamak, son kullanıcıya rahatça ulaşabilmek için büyük verileri işler. Milyarlarca sosyal medya kullanıcısı, milyarlarca internet kullanıcı ve milyarlarca telefon kullanıcısının verileri, şirketler için yol gösterici niteliktedir. Büyük veri analitiği, bu dataları işleyip şirketlerin işine yarar bir hale getirir.

buyuk-veri

Büyük Verinin Hayatımızdaki Sonuçları

Sonuç olarak; değişen dünyada bilgi en önemli güçtür. 2012 yılında, dünyadaki toplam veri miktarının 3 zettabayt’a yakın olduğu tespit edilmiştir. 1 zettabaytın 1,2 seksilyon bayt olduğu düşünüldüğünde, bu verinin boyutunu insan aklının idrak edebilmesi ve bu verileri hesaplayabilmesi mümkün değildir. İşte bu verileri işlemek ve anlamlandırmak büyük veri analitiği işidir.

Enformasyon çağındaki en büyük silahımız haline gelen bilgi, doğru araştırma yöntemleri ve doğru bir analizle çok etkili hale gelebilmektedir. Silahların ya da iş gücünün yerini alan bilgi, bize daha “barışçıl” ama daha rekabetçi bir dünya sunmaktadır. Bilgiye ulaşım artık çok kolaydır, ancak işlenecek veri çok fazladır. Yukarıda da bahsettiğimiz ölçekteki büyük verileri işleyecek teknolojik donanıma ve nitelikli insana ihtiyaç fazladır.

Büyük veri boyutu, gün geçtikçe artmaktadır. Paylaştığımız bilgi sadece 2012 yılına aittir. Geçen sekiz senede Instagram ve Twitter gibi uygulamaların kullanılırlığının artması, TikTok ve Twitch gibi yeni alanların da büyük veriye katılmasıyla bu rakamın en az ona katlandığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Üretimde verimlilik ve öngörülebilir bir gelecek için büyük data analitiği konusunu ciddiye almalı ve enformasyon yöntemlerinizi gözden geçirmelisiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz: https://plato40.com/yalin-uretim-nedir-yalin-uretim-teknikleri/

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link