fbpx
Plato 4.0

Dijital dönüşüm gerçekten gerekli mi?

TÜSİAD’ın The Boston Consulting Group ile birlikte hazırladığı “Türkiye’nin Sanayide Dijital Dönüşüm Yetkinliği” isimli raporda sanayide dijital dönüşüm 23 alt başlığa ayrılmıştır.

Şekil 1: Üretimde Dijital Dönüşüm Değerlendirme Başlıkları [1]

Peki sanayide yaygın olarak kullanılan ERP ve CRM yazılımları dururken neden hala dijital dönüşümden bahsediyoruz?

Bunun en önemli sebebi firmaların artık kendileri için gerçekten değerli olan verilere çok daha hızlı ve zahmetsiz biçimde ulaşmak istemeleri.

Müşterilerin sürekli daha hızlı ve daha esnek üretim talep etmesi sonucunda Endüstri 4.0 devrimi çoktan başladı bile. Ve özellikle ihracat yapan firmaların Endüstri 4.0 yarışında geride kalması söz konusu dahi olamaz.

Her şeyin giderek hızlandığı ve çeşitlendiği bir dönemde artık hiç bir firmanın kapsamlı üretim raporları hazırlamaya ya da bu raporları detaylı biçimde incelemeye vakti yok.

ABD’de yapılan bir araştırmada, firma yöneticilerinin %76’sının dijital verileri incelemeye günde 1 saatten az vakit ayırdığı tespit edildi.

Şekil 2: Firma Yöneticilerinin Dijital Verilere Ayırdıkları Zaman [2]

İşte bu yüzden, firma yöneticilerinin o çok değerli 1 saatini en verimli şekilde kullanabilmeleri için geleneksel ERP veya CRM programlarından çekilen raporlar yerine dijital dönüşüm başlığı altındaki 3. parti servislerin kullanılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Plato 4.0 ‘Performans Yönetimi’ konusunda web tabanlı bir çözüm sunarak firma yöneticilerinin istedikleri her yerden ve her zaman gerçek üretim verilerine ulaşabilmelerini sağlar.

Üretim performans verilerini doğrudan finansal kazançlar ve kayıplar olarak izleyebilen yöneticiler en kısa zamanda en anlamlı verilere ulaşarak karar alma süreçlerini kolaylaştırabilirler.

KAYNAKLAR

[1] TÜSİAD, “Türkiye’nin Sanayide Dijital Dönüşüm Yetkinliği”, 2017.

[2] Globant, “Digital Transformation Study”, 2018.

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link