fbpx
Plato 4.0
dijital-donusum-nedir

Dijital Dönüşüm Nedir? Dijital Dönüşümün Yarattığı Fırsatlar

Yaşanan teknolojik gelişmeler ile birlikte ortaya çıkan dijital dönüşüm sürecinin birçok farklı katkısı bulunur. Peki Dijital dönüşüm nedir? Dijital dönüşümün avantajları nelerdir? Dijital dönüşüm örnekleri nelerdir? Birlikte inceleyelim.

Dijital Dönüşüm Nedir?

dijital-donusum-ornekleri

Dijital dönüşüm nedir? Dijital dönüşümün tanımı nedir? Dijital dönüşüm, dijital teknolojinin bir işletmenin tüm alanlarına entegrasyon sürecidir. Yeni iş süreçleri, müşteri deneyimleri ve organizasyon kültürü oluşturarak ya da mevcut iş süreçlerini değiştirerek çalışma şeklini derinden etkiler. “Dijital dönüşüm nedir?” sorusunun kısaca tanımı budur. Sadece geleneksel yöntemleri geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda değişen pazar beklentilerini karşılamak için bunları dijital çağa yeniden uyarlar. Dijital dönüşümün faydaları arasında düşük maliyetler, gelişmiş verimlilik ve tüketiciler ve hissedarlar için yeni değer yaratma gibi unsurlar yer alır. Günümüzde teknoloji her zamankinden daha fazla bir iş büyüme sağlayıcısı, operasyonları büyütmek, bir iş modelini yeniden keşfetmek, yeni pazarlara girmek veya yeni tüketicilere ulaşmak için gerekli bir araç olarak görülüyor. Dijital dönüşüm yalnızca dijital teknolojinin uygulanmasına indirgenemez. Ayrıca insanları güçlendirmeyi gerektirir. Sorunları çözmek için yeni düşünme yolları geliştirmek, her düzeyde yeniliği teşvik etmek ve bir kurumun çalışanlarının, tedarikçilerinin ve ortaklarının deneyimini değiştirmek gibi getirileri de mevcuttur. Dosya dolaplarındaki kağıt tabanlı kayıtlar, bulut üzerindeki kaplarda bit ve bayt haline gelmiştir. doğru yapıldığında muazzam bir yatırım getirisine sahip olduğu için dijital dönüşüm oldukça önemlidir. Hiçbir kuruluş, dijital teknolojilerin işletmeler üzerindeki etkisini tüm sektörlerde göz ardı edemez. Çünkü dijital dönüşümün kendi içerisinde birçok farklı avantajı bulunur.

İlginizi çekebilecek diğer içeriğimiz: Yalın Üretim Nedir? Yalın Üretim Teknikleri

Dijital Dönüşümün Ortaya Çıkardığı Fırsatlar

dijital-donusum-firsatlari

Dijitalleşmeyi benimsemek ve uyarlamak, bugün iş dünyasında sonradan düşünülenden daha fazlasıdır. Rekabetçi ve alakalı kalmak için şirketlerin dijital dönüşüme geçişlerini başlatmaları ve ilerlemeleri çok önemlidir. Dijital dönüşümün ortaya çıkardığı fırsatlar aşağıdaki gibidir.

 • Müşteri Deneyimini Olumlu Etkiler

Dünyanın en son teknoloji, sosyal medya ve uygulamalara olan ilgisi, daha kolay bir yaşam arzusu etrafında dönüyor. İnsanlar sorunlarına değerli çözümler istiyorlar. Daha da önemlisi, tüm süreçlerin hızlı bir şekilde ilerlemesini istiyorlar. Müşterilerin deneyimi dijitalin kalbidir. Sonuç olarak, dijital dönüşümün ana odağı müşteri deneyimini geliştirmek için en son teknolojiyi kullanmaktır. Dijital devrimin ön saflarında yer alan şirketler müşterilerden çok daha fazla yetki, güven ve saygı kazanırlar.

 • Veri Tabanlı Öngörüler Sunar

Dijitalleşmenin en büyük avantajlarından biri, dijital pazarlama çalışmaları sırasında elde edilen verileri metrikleri izleme ve analiz etme yeteneğidir. Daha da önemlisi, bu bilgileri kullanmak, işletmelerin stratejilerini ve süreçlerini daha da iyi sonuçlar elde etmek için optimize etmelerini sağlar. Veri tabanlı anlayışları şirket kültürüne entegre ederek maliyet ve gelir gibi konularda büyük değişiklikler yapmak mümkündür. Müşterileri ve iş stratejisine yönelik girdileri anlamak için veri odaklı öngörüler kullanmak, hiper kişiselleştirme, alaka düzeyi, gerçek zamanlı geri bildirim ve çeviklik sağlar. Karar vermede verinin önemi göz ardı edilmemelidir. Bir organizasyonda bu tutumu teşvik etmek için doğru liderlikle, daha yüksek bir yatırım getirisine giden yol çok daha kolay hale gelecektir.

 • Departmanlar Arasında İş Birliğini Teşvik Eder

Büyük bir dijital dönüşüm gerçekleştiren tüm kuruluş düşüncesi, liderlikten giriş seviyesi çalışanlarına kadar bir işgücü için göz korkutucu bir olasılık olabilir. Çekirdek yapıya ve şirket kültürüne kadar tüm süreçler ve stratejiler ele alınmalıdır. Teşvik ile çalışanlar, konuşma yapmak ve birlikte öğrenmek için yaş boşluklarını ve sosyal bölünmeleri giderebilir. Bu noktada sağlam liderlik, işgücünün dijital zekasını geliştirecektir.

 • Yeniliği Artırır

İş dünyasında, çeviklik, özellikle dijital süreçlerle ilgili olarak sürekli olarak hızlı bir şekilde gelişme ve gelişme yeteneğidir. Dijital manzaranın hızla gelişmesi ve sürekli değişmesi, şirketlerin gelenekselleşmeleri için zaman bırakmaz. Üstte olanlar bile adapte olmaya ve yenilik yapmaya hazır olmalıdır. Her zaman yeni rekabet, yeni araçlar ve yeni trendler olacaktır. Bununla birlikte, müşteriler daha fazlasını talep edecek, eskisinden daha hızlı ve daha iyi isteyecektir. Hazır kalmak çok önemlidir.

Dijital Dönüşüm Stratejisi Belirlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soru, dijital dönüşüm bulmacasının kritik unsurlarının nasıl bir araya getirileceğidir. Dijital dönüşüm kültürünü değiştirmek, iş genelindeki paydaşlar arasında farkındalığı artırmak ve şirketin vizyonuna dönüşümü köprülemek gibi unsurları birlikte getirir.

 1. Etkileyici Bir Dijital Strateji Düşünme ve Oluşturun

İlk adım, düşünmek, herkesi dahil etmek ve dijital dönüşümün şirketiniz için ne anlama geldiğini ve sizin için neler yapabileceğini bulmaktır. Dijital dönüşüm yolculuğunun kalbinde değer yaratmak vardır. Çalışanlar dijital dönüşümün getirebileceği anlamı anladıklarında, ihtiyaç duyduğunuz değişikliği çabucak satın alabilir ve yönlendirebilirler.

 1. Dijital Dönüşümü İş Hedefleriyle Uyumlaştırın

Dijital strateji hikayenizi bir kez yerine getirdikten sonra, başarılı bir dönüşüm için onu hizalamak çok önemlidir. Yaklaşım genellikle yukarıdan aşağıya bir yaklaşımdır. Hareketi iletmeniz ve ayrıca doğru sonuçları özetlemeniz gerekir. Dijital dönüşümü kuruluşun vizyonu, misyonu, hedefleri ve değerleri ile tamamen uyumlu hale getirmelisiniz.

 1. Riskleri Belgeleyin

Dijital dönüşüm ile ilgili riskler olabilir ve birçok şirket bunun farkındadır. Yeni bir dahili uygulama başlattığınızda, ilgili riskler olabilir. Belirli bir süre boyunca tehditleri takip edebilmek için riskleri tartışmanız, analiz etmeniz ve ayrıca belgelemeniz akıllıca olacaktır.

 1. Pilot Testlerini Çalıştırın

Hikayenizi tasarladıktan, zorlukları ve teknolojiyi analiz ettikten, riskleri belgeledikten sonra, teknolojiyle bir pilot test yapmanın zamanı geldi. Kavram kanıtı ve pilot testler çalıştırmak, sağlam bir planla ilerlerken işletmeniz ve kültürünüz üzerindeki etkileri belirlemenize yardımcı olur. Testler, paydaşlarınızın dijital dönüşüm yolculuğuna hazır olmasını ve kuruluşunuzun ve çalışanlarınızın projeyi etkili bir şekilde nasıl uygulayacaklarını bilmelerini sağlayacaktır.

 1. Etkiyi Analiz Etmeye Devam Edin

Dijital dönüşüm stratejinizin bir parçası olarak, kullanıma sunumu analiz etmeye devam etmeniz akıllıca olacaktır. Mükemmel bir örnek yapay zekadır. Bir kuruluş, bir satış sürecinin bir parçası olarak yapay zekayı kullanmayı planladıysa, bazı kazanımlar görebilir, ancak daha fazla analizle, satış sürecini daha da otomatikleştirme ihtiyacını fark edebilir.

 1. Kültür Değişikliğine Hazırlanın

En kritik unsur, dönüşümün kültürel yönleridir. En büyük hata, dijital dönüşüm yolculuğunda kültürel değişimi görmezden gelmek olacaktır. Dönüşümün kültürel yönlerini dikkatlice değerlendirin, çünkü özünde bu bir halk mücadelesidir. Kültür değişikliğine hazırlık, dijital dönüşüm stratejisinin hayati bir unsurudur.

 

Dijital Dönüşüm Nedir? Dijital Dönüşüm Örnekleri

dijital-donusum

Dijital dönüşüm nedir? Dijital dönüşüm örnekleri nelerdir? Dijital dönüşüm örnekleri arasında Porsche araba markasından bahsedebiliriz. Porsche arabalar klasik görünümleri, mükemmel performansları ve bahsettikleri uzun gelenekleriyle bilinmesine rağmen, şirket iyi yürütülen bir dijital dönüşümün çok iyi bir örneğidir. Porsche’nin dijital stratejisi müşteri deneyimine odaklanır. Sürücüsünü anlamak için yatırım yapan Porsche, CRM veri merkezleri ile tüm müşteri verilerini toplar ve her profile benzersiz bir kimlik atar. Bu sistem Porsche’nin her temas noktası için müşterilerinin beklentilerini bilmesine yardımcı olur. Bu tür veri kullanımı, toplam satış dönüşüm oranında büyük bir artışa yol açar. Dijital dönüşüm örnekleri arasında yer alır.

dijital-donusum-ne-demek

İlginizi çekebilecek diğer içeriğimiz: https://plato40.com/oee-raporlama-nedir-gercek-zamanli-ve-geriye-donuk-raporlama/

 1. Eki 28.2020 / 11:49 am / Cevapla

  Çok bilgilendirici bir içerik olmuş. Teşekkürler

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link