fbpx
Plato 4.0
dijital-donusum-nedir

Dijital Dönüşüm Nedir? Dünyada Dijital Dönüşüm

Dijital dönüşüm, hızla gelişen veri ve iletişim teknolojilerinin sunduğu olanakları kullanarak toplumsal taleplerin ve ihtiyaçların hızla karşılanabilmesi için kurumların ve organizasyonların gerçekleştirdikleri elektronik dönüşümdür.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte tüm dünyada bir dijital dönüşüm baş göstermiştir. Peki, herkesin diline pelesenk olan dijital dönüşüm nedir? Dijital dönüşüm dünyada neleri değiştirdi? Bu süreç Türkiye’de nasıl ilerledi? Bu yazımızda tüm bu konuları inceleyeceğiz.

yapay-zekaDijital Dönüşüm Nedir?

Dijital dönüşüm, bilişim teknolosinin etkin kullanımı ile zaman, para ve iş gücünden tasarruf ederek, çalışma, üretme gibi iş süreçlerinin elektronik ortama taşınmasıdır.

Dijital dönüşüm kavramını çok daha iyi bir şekilde kavramak için Web 1.0, Web 2.0 ve Web 3.0 kavramlarını ayrıntılı olarak bilmemiz gerekir.

 • Web 1.0

Web 1.0, World Wide Web’in ilk yılları gibi sadece belirli bir kaynaktan yayılan iletişimi temsil eder. Hyperlinkler sayesinde kaynak belirli mesajları belirli kitlelere sunar. İletişim bu şekilde tek taraflı olarak devam eder. Bu aşamada eşit bekçileri mevcuttur. Kitleler yalnızca tüketici olarak yer alır. Yani içeriğe katkıda bulunma veya özgün içerik üretme imkanı yoktur. Bu nedenle kısıtlı bir iletişim vardır.

 • Web 2.0

Yaklaşık 2004 yılından beri sosyal medya platformlarının ortaya çıkması ile birlikte var olan Web 2.0, internet döneminde yeni bir çağ başlatmıştır. Bu platformlar sayesinde artık tüketicilerde içerik üretmeye başlamışlardır. Böylece iletişim kısıtlaması ortadan kalkmıştır. İnternet dünyasının bir anda bu şekilde yön değiştirmesi beraberinde birçok değişimi getirmiştir. Facebook, YouTube, Flickr, Google gibi platformlar kullanıcılara özgürlük sağlamıştır.

 • Web 3.0

Web 1.0 ve Web 2.0’ın ardından Web 3.0 teknolojinin daha da gelişmesi ile birlikte ortaya çıkmıştır. Web 2.0 aracılığıyla üreticiden tüketiciye dönen kitlelere nazaran Web 3.0’da daha yazılımsal değişimler vardır. Web 3.0, birbiriyle iletişim halinde olan veritabanı sistemleri sayesinde nelerden hoşlandığımızı anlayabilen ve buna göre bizlere çözüm sunan bir Web sistemidir. Yapay zeka teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte ortaya çıkan Web 3.0, bilgi çağının yükselişini ifade eder. Big Data yani Büyük Veri kavramı ile karşı karşıya kaldığımız bu dönem semantik bir yapıdadır.

Dijital dönüşümün ne şekilde gerçekleştiğini anlamak adına bu üç kavram oldukça önemlidir. Bu süreçler içerisinde yer alan mobil, genişbant internet, bulut teknolojisi, dijital medya, yapay zeka, büyük veri, artırılmış gerçeklik ve nesnelerin interneti gibi kavramlarda dönüşümü geliştiren unsurlardır.

dijital-donusum-sureciDünyada Dijital Dönüşüm

Dünyada yaşanan dijital dönüşüm zaman ve mekan kavramlarını ortadan kaldırmıştır. Bu durumdan dolayı yaşam şeklimiz ve alışkanlıklarımız bile etkilenmiştir. Dijital dönüşümün kişisel hayatlar dışında etkilediği bir diğer nokta ise tabii ki iş dünyası. Birçok sektör bu durumdan etkilenmiştir. Büyük çaplı şirketlerden küçük çaplı işletmelere kadar herkes bu değişime ayak uydurmuştur. Dünyada yaşanan dijital dönüşüme ayak uyduramayan herkes tarihin tozlu sayfalarında kalmaya mahkumdur. Zaman ve mekan kavramlarının ortadan kalkması dünyanın iki ucundaki iki insanı veya iki şirketi de birbirine bağlamıştır.

İletişim şekilleri kişisel hayatı etkilediği kadar iş dünyasını da etkilemiştir. Son yıllarda çalışma şekilleri de bu dönüşümden etkilenmiştir. Zamanla dijital dönüşüm tercih olmaktan çıkıp zorunluluk haline gelmiştir. Bu süreç sonrası Endüstri 4.0 kavramı doğmuştur. Endüstri 4.0, birçok çağdaş otomasyon sistemini, veri alışverişlerini ve üretim teknolojilerini içeren kollektif bir terimdir. İş dünyasında ve üretimde yeni bir çağın başladığını vurgular. Endüstri 1.0’dan Endüstri 4.0’a doğru sırasıyla mekanik tesisler, elektrik ve seri üretim, üretim süreçlerinin otomasyonu ve otonom makineler ile sanal ortamların olduğu görülür. Sanal ortamların üretime kattığı değişiklikler oldukça fazladır. Nesnelerin interneti, hizmetlerin interneti ve siber-fiziksel sistemlerin varlığından söz edilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz: https://plato40.com/blogyazilarimiz/

dijital-donusumDijital Dönüşüm ve Türkiye

Dijital dönüşüm, dünya üzerinde bulunan her ülkeyi etkilediği gibi Türkiye’yi de etkilemiştir. İş dünyasının olmazsa olmazı haline gelen dijital araçlar ülkemizde de sıklıkla kullanılır. Dünya ekonomisinin bu dönüşümüne Türkiye’de ayak uydurmak istemektedir. Bazı noktalarda teknolojinin içerisine çok fazla girilmese de genel anlamda sürecin dijitalleştirildiği görünür. Fakat Türkiye’de yaşanan dijital dönüşümün hızı, ABD, Avrupa, Japonya, İngiltere gibi ana teknoloji üreticisi ülkelerin bir hayli gerisinde kalıyor. Dijital dönüşümün tam anlamıyla yaşanabilmesi için teknolojik gelişmeler yaratmak, nitelikli iş gücüne daha da önem vermek ve tüm bu süreci içselleştirmek gerekiyor. İlerleyen yıllarda teknolojinin daha da gelişmesi neler getirir bilinmiyor fakat dijital dönüşümün gelişip dönüşeceği bilinen bir gerçek.

 

Etkili bir dijital dönüşüm süreci için bilinmesi gerekenler

 1. Mevcut Durumu Değerlendirin

  digital-transformingDijital dönüşüme girmeden önce yöneticiler, kurum içinde ve dijital dönüşüm gerektiren pazarda neler olduğunu açıkça tanımlayabilmelidirler. Mevcut talepler nerede karşılanmadı? Yeniden dijital dönüşüm modellemesi şirket hedeflerine nasıl katkıda bulunacak? Bu tarz sorular dijital dönüşümün değerlendirme süresi boyunca önemli sorularıdır. Dijital dönüşüm sürecine yaklaşmanın en başarılı yolu teknolojiyi daha büyük bir stratejik hedefe ulaşmak için bir araç olarak düşünmektir.

 2. Bütçeyi ve Doğru Teknolojiyi Belirleyin

  donusumBu adımda, yürütme ekibi, BT ekibi ve finans liderleri dijital dönüşüm süreci için bir bütçe üzerinde anlaşmalıdır. Bütçenin teknolojinin fiyatından daha fazlasını hesaba katması gerektiğini hatırlamak önemlidir. Ayrıca, çalışan eğitimi ve destek maliyetlerini de içermelidir ve uygulamadan sonra geçici olarak kaybedilen üretkenliği dikkate almalıdır. Doğru yazılımı seçmek iyi bir araştırma ve sabır gerektirir. Gerekli özeni gösterin ve araçların çalışanlarınızın ihtiyaçlarını karşılayan özellikler ve yetenekler sunduğundan emin olun. Tercih edilen satıcıyla güçlü bağlar kurun ve uygulama sürecinin ötesinde ne tür bir destek sunacaklarını tartışın.

 3. Eğitim Planlayın

  dijital-donusum-egitimiÇalışanları yeni yazılıma dahil etmek, dijital dönüşüm sürecinde en zorlu deneyimlerden biridir. Çalışanlarınızın yazılım eğitimini verirken sınıf oturumları, web seminerleri veya kullanım kılavuzları gibi geleneksel eğitim yöntemleri yerine dijital eğitimi tercih edebilirsiniz. Dijital eğitim kullanarak en uygun maliyetli ve çok daha verimli bir eğitim gerçekleştirebilirsiniz.

 4. Açık Bir Geri Bildirim Kültürü Oluşturun

  dijital-donusum-sistemleriDijital dönüşüm, çalışanların ve liderlerin büyük değişiklikler yapmasını gerektirir. Dijital dönüşüm sürecine başladığınızda, sağlam bir değişim yönetimi altyapınız olduğundan emin olun. Açık iletişim, başarılı değişim yönetiminde önemli bileşenlerden biridir. Yönetici ve çalışan geri bildirimleri, dijital dönüşüm sürecinin başarısı için oldukça önemlidir. Bu geri bildirime dayanarak, liderler eğitim etkinliğini optimize etmek için değişiklikler yapabilirler.

 5. İşlemi Açık Tutun

  djital-donusum-guncellemeDijital dönüşüm uygulanmasından sonra bile devam eden bir süreçtir. Bu süreçte sık sık ve otomatik olarak güncellemeler gelir. Yüksek düzeyde kullanılabilirlik ve üretkenlik sağlamak için işletmelerin sürekli eğitimi destekleyecek bir yapıları olmalıdır. Kendi dijital dönüşüm sürecinizi planlarken, çalışanlarınızın ihtiyaçlarına uyum sağlamayı, açık fikirli ve teknolojik gelişmelerden haberdar olmayı unutmayın!

Bu yazımızda Dijital dönüşüm kavramından ve dijital dönüşümün dünyadaki yerinden bahsettik. İlginizi çekebilecek diğer konuları incelemek için aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz:

 

 1. May 19.2020 / 7:21 pm / Cevapla

  Çok faydalı bir içerik olmuş, teşekkür ederim.

 2. Haz 18.2020 / 11:47 am / Cevapla

  Dijital bir çağ içerisinde yaşıyoruz. Kullanıcıların olduğu kadar firmaların da dijital çağa ayak uydurması çok önemlidir. Bu konu hakkında harika bir içerik. Tebrik ederim .

 3. Haz 18.2020 / 11:55 am / Cevapla

  Uzun suredir uzerinde durdugumuz bir konuda buyuk bir gelisme kaydettim sayesinizde. Cok tesekkurler boyle detayli bir sekilde acikladiginiz icin 🙂

 4. Haz 22.2020 / 4:43 pm / Cevapla

  Cok guzel bir icerik olmus. Üretimde dijital dönüşümü çok güzel açıklamış. Elinize sağlık

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link