fbpx
Plato 4.0
dijital-fabrika-akilli-fabrika

Dijital Fabrika Nedir? Akıllı Fabrika Sistemleri

Teknolojik ilerlemeler iletişimden sanayiye kadar pek çok alanı etkilemiştir. Bu etkileşimlerden birisi de fabrikalardır. Teknolojinin son yıllarda ilerlemesi ile ciddi derecede üretim aşaması da etkilenmiş durumdadır. Bu anlamda pek çok yenilikler gelmiştir. Bunlardan birisi de dijital fabrika sistemleri olmaktadır.

Dijital Fabrika Nedir?akilli-fabrika

Dijital fabrikaların diğer bir adı da akıllı fabrika olmaktadır. Dijital fabrikalar üretimde verimliliğin arttırılması, üretimin uzaktan anlık takip edilebilmesini ve uzaktan müdahale edilebilmesini sağlayan otomasyon sistemleri ile donatılmış fabrikalara denmektedir.

Günümüzde teknoloji gelişimi pek çok alanda etkilenmiştir. Bunlardan birisi de fabrikalarda üretim sürecidir. Teknolojinin gelişmesi ve üretimde yapılan yeniliklerin en güzel örneği akıllı fabrika kurulumu olmaktadır.

 

Dijital Fabrika Sürecinde Yenilikler

dijital-fabrika

Dijital fabrika kavramının getirdiği pek çok yenilik bulunur. Bu yenilikler arasında tüm gelişmelerin ve verilerin dijital ortamda bilgisayarlara aktarılmasıdır. Her fabrika için farklı yazılımlar kullanılmaktadır. Ayrıca fabrikalara ait tüm veriler de bu ortamda saklanmaktadır. Fabrikaların üretime başlaması ve yapılan tüm üretimlerin sonuçlarının değerlendirilmesi akıllı fabrika kavramının bir parçası olmaktadır.

Akıllı fabrika sistemleri fabrikalar için düzenlenmiş ve bu sayede fabrikalarda oluşan çalışma aksaklıkları değerlendirilmektedir. Tesislerde yapılan üretimin ve üretimde karşılaşılan bütün detaylar yazılım aracılığı ile test edilmektedir. Bunlar dışında akıllı fabrika sistemi sayesinde fabrikalarda oluşan arızalar da kısa süre içerisinde belirlenir. Bakım onarım işlemlerinde neler tapılması gerektiği de bu sistem ile kolaylıkla belirlenir. İşte tüm bu detaylar akıllı fabrika sistemi ile sağlamaktadır. Dijital fabrikalar sayesinde de fabrikalarda üretkenlik ve süreklilik sağlanmaktadır.

Dijital Fabrika Sistemlerinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

dijital-fabrika-nedir

Dijital fabrika sistemleri günümüzde pek çok fabrikada kullanılmaktadır. Özellikle sağladığı avantajlar sayesinde akıllı fabrika sistemlerine de talep artmış durumdadır.

Akıllı fabrika sistemleri yeni kurulan firmalarda riski en aza indirmeye yardımcı olmaktadır. Özellikle henüz ciddi yatırımlar yapmaya başlamadan neler ile karşılaşılacağına dair veriler elde edilmektedir. Bu da sistemin fabrikaya başarı sonuç oranın yüksek olmasına katkı sağlamaktadır.

Dijital fabrikaların sistemlerinin diğer bir avantajı ise üretim öncesinde aşama aşama süreçlerin sistem tarafından gösteriliyor olmasıdır. Bir fabrika yapım aşamasında ise tamamlandığı zaman ne kadar üretim yapabileceği, hangi malzemeler ile çalışılacağı, günlük haftalık ve aylık üretim kapasitesi dijital fabrika sistemlerinde dijital ortamda analiz edilebilmektedir. Bu sebeple üretim hacminin yükselmesi ve çok fazla üretim hacmine ulaşan ekipmanları seçilmesi veya bu ekipmanlarda revizeye gidilmesi mümkündür.

Dijitalleşen Fabrika Sistemleri ile Tasarruf

Dijital fabrika sistemleri kaynak kullanımının daha etkili değerlendirilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle maliyetler oldukça düşüşe uğramaktadır. Bu sistem ile fabrika, gelişen dünyada sürekli değişimlere kolay bir şekilde uyum sağlayabilecek durumuna gelecektir.

Maliyet avantajlarının yanı sıra zaman bakımından da akıllı fabrika sistemleri ile avantaj sağlanmaktadır. Bu sistemler üretim değerini ve kalitesini de arttıracak özellikleri de içerisinde barındırmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriğimiz: Fabrika Performans Yönetimi Nedir?

 Akıllı Fabrika Sistemlerinin Kurumla Sebepleri Nelerdir?

dijital-fabrika-avantaj

Akıllı fabrikalarının ortaya çıkmasına sebep olan pek çok unsur bulunmaktadır. Şirketlerde insan veya alet hatalarından kaynaklanan üretim faaliyetlerinin aksamasına neden olur. Bu durumda fabrikalarda büyük bir problem oluşturmaktadır. Mevcut problemi ortadan kaldırmak için otomasyon sistemlerinin bir sonraki aşamaya geçmesini sağlayan dijital fabrika anlayışının gelişmesi de başlamıştır.

Ülkemizde bu fabrika türleri oldukça yaygındır. Bu fabrikalarda üretim sürecinde görevli olan tüm alet, donanım ve üretilen ürünlerin ortaya çıkarılan sistem ile iletişim halinde olması mantığı bulunur. Bu iletişim sayesinde fabrika içerisinde bulunan çeşitli yazılım, sensör ve robot teknolojileri ile gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır.

Bu sistemin kurulma sebeplerinden bir diğeri ise fabrikaların 7/24 takip edilebilir olmasıdır. Bu sayede sürekli anlık ve doğru bilgilere ulaşım sağlanabilir.

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link