fbpx
Plato 4.0
Endustri40

Endüstri 4.0 Nedir? Örnekli Anlatım

Dijitalleşen günümüz ile birlikte hayatımıza giren kavramlardan biri de Endüstri 4.0 oldu. Peki, Endüstri 4.0 nedir?

Endüstri 4.0 Nedir?

endustri

Geçtiğimiz birkaç on yılda, Endüstri 4.0 olarak bilinen dördüncü bir sanayi devrimi ortaya çıktı. Endüstri 4.0, Nesnelerin İnterneti aracılığıyla birbirine bağlanabilirlik, gerçek zamanlı verilere erişim ve siber-fiziksel sistemlerin tanıtımı sayesinde son on yıllardan itibaren dijital teknolojiye verilen önemi tamamen yeni bir düzeye taşıyor. Üretime daha kapsamlı, birbiriyle bağlantılı ve bütünsel bir yaklaşım sunar. Fiziksel ile dijitale bağlanır ve departmanlar, ortaklar, satıcılar, ürünler ve kişiler arasında daha iyi işbirliği ve erişim sağlar. Endüstri 4.0, işletme sahiplerine operasyonlarının her yönünü daha iyi kontrol etme ve anlama gücü verir ve üretkenliği artırmak, süreçleri iyileştirmek ve büyümeyi desteklemek için anlık verilerden yararlanmalarına olanak tanır.

Endüstri 4.0’ın Hayatımızdaki Yerikaranlik-fabrika

Endüstri 4.0 ile hayatımıza giren kavramlar aşağıdaki gibidir:

 • Kurumsal Kaynak Planlaması: Bir organizasyondaki bilgileri yönetmek için kullanılabilen iş süreci yönetimi araçları.
 • IoT: IoT, sensörler veya makineler gibi fiziksel nesneler ve İnternet arasındaki bağlantılara atıfta bulunan Nesnelerin İnterneti anlamına gelir.
 • IIoT: IIoT, insanlar, veriler ve makineler arasındaki üretimle ilgili bağlantılara atıfta bulunan bir kavram olan Endüstriyel Nesnelerin İnterneti anlamına gelir.
 • Büyük Veri: Büyük veri; kalıpları, eğilimleri, ilişkileri ve fırsatları ortaya çıkarmak için derlenebilen, depolanabilen, organize edilebilen ve analiz edilebilen büyük yapılandırılmış veya yapılandırılmamış veri kümelerini ifade eder.
 • Yapay Zeka: Yapay zeka, bir bilgisayarın tarihsel olarak bir miktar insan zekası gerektiren görevleri yerine getirme ve kararlar alma yeteneğini ifade eden bir kavramdır.
 • M2M: Bu, makineden makineye anlamına gelir ve iki ayrı makine arasında kablosuz veya kablolu ağlar aracılığıyla gerçekleşen iletişimi ifade eder.
 • Sayısallaştırma: Sayısallaştırma, farklı bilgi türlerinin toplanması ve dijital bir biçime dönüştürülmesi sürecini ifade eder.

  endustri-4-0-nedir

 • Akıllı Fabrika: Akıllı fabrika, Endüstri 4.0 teknolojisine, çözümlerine ve yaklaşımlarına yatırım yapan ve bunları kullanan fabrikadır.
 • Makine Öğrenimi: Makine öğrenimi, bilgisayarların, açıkça söylenmeden veya programlanmadan yapay zeka aracılığıyla kendi başlarına öğrenmeleri ve iyileştirmeleri gereken beceriyi ifade eder.
 • Bulut Bilgi İşlem: Bulut bilgi işlem, bilgileri depolamak, yönetmek ve işlemek için İnternette barındırılan birbirine bağlı uzak sunucuları kullanma uygulamasıdır.
 • Gerçek Zamanlı Veri İşleme: Gerçek zamanlı veri işleme, bilgisayar sistemlerinin ve makinelerin verileri sürekli ve otomatik olarak işleme ve gerçek zamanlı veya yakın zamanlı çıktılar ve öngörüler sağlama yeteneklerini ifade eder.
 • Ekosistem: Üretim açısından bir ekosistem, tüm operasyonunuzun potansiyel bağlılığını ifade eder – envanter ve planlama, finans, müşteri ilişkileri, tedarik zinciri yönetimi ve üretim uygulaması.
 • Siber-Fiziksel Sistemler: Siber üretim olarak da bilinen siber fiziksel sistemler, bir üretim operasyonunun her alanında gerçek zamanlı veri toplama, analiz ve şeffaflık sunan Endüstri 4.0 özellikli bir üretim ortamını ifade eder.

İlginizi çekebilecek diğer içeriğimiz: Dijital Dönüşüm Nedir? Dijital Dönüşümün Yarattığı Fırsatlar

Endüstri 4.0 Fabrika Örnekleri

endustri-4-0-ornek

Endüstri 4.0 birçok farklı alanda kullanılabilir. Fabrika örnekleri aşağıdaki gibidir.

Lojistik:

Lojistik 4.0 ve Tedarik Zinciri Yönetimi 4.0 veya akıllı tedarik zinciri yönetimi, Endüstri 4.0, Nesnelerin İnterneti, siber-fiziksel sistemler, gelişen teknolojiler, gelişmiş veri analitiği bağlamında uçtan uca lojistik ve tedarik zinciri yönetiminin çeşitli yönleriyle ilgilidir.

Toplu Taşıma:

Akıllı şehir terimi, son yılların fenomeni olmuştur ve özellikle 2008’den bu yana dünyanın finansal krizden çok etkilenmiştir. Akıllı Şehir Girişimi’nin ortaya çıkmasının ana nedenleri, şehirler için sürdürülebilir bir model oluşturmak ve vatandaşlarının yaşam kalitesini korumaktır.

Yiyecek-İçecek:

Yiyecek ve içecek endüstrisi, bağlantı ve sınırsız verinin onu yeni bir dijital çağa fırlatmasıyla hızla değişiyor. Bu yeni gerçeklik, şüphesiz endüstrinin risk profilini değiştirecek ve kuruluşların artan otomasyona geçiş için hazırlanmaları gerekecek.

 İlginizi çekebilecek diğer içerikler: Yalın Üretim Nedir? Yalın Üretim Teknikleri

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link