fbpx
Plato 4.0
ethercat-nedir

Ethercat Nedir? Ethercat’in 4 Önemli Avantajı

Son dönemlerde ethercat nedir sorusu yaygın bir şekilde merak konusu olmuştur. Ethercat nedir ve ethercat’in avantajları yazımızın devamında .

Ethercat Nedir?

Genellikle ethercat nedir? sorusuna cevap olarak bugüne kadar bilinen en iyi endüstriyel ağ şeklinde kabul edilen ethercat açık endüstriyel gerçek zamanlı, deterministik ethernet Fieldbus standardı olur. Yani ethercat, kontrol ve de sistem mühendisleri, makine kontrol çözümleri adına; sağlam, yüksek hızlı olan gerçek zamanlı ağ olarak giderek daha da popüler hale gelmektedir. Ayrıca belirleyici ve de yüksek hızlı güncelleme oranı olan ethercat tüm ağ cihazlarının hassas senkronizasyonu ile beraber makine üreticileri ve de sistem entegratörleri, yüksek performans seviyesini de korurken tam makine kontrol çözümü oluşturmak adına ethercat kullanan özel hareket kontrol platformlarından da yararlanmak mümkündür. Buna ek olarak ethercat nedir sorundan sonra ethercat avantajları gelir.

 

 Ethercat Avantajları Nelerdir?

Pek çok sayıda tanınmış ağdan hızlıolması öne çıkmaktadır. Otomasyon cihazları tedarikçileri, performansları ve de esnekliği arttırmak için ethercat’i kendi cihaz uygulamalarında da kullanabilmektedirler. Son kullanıcılar ve de otomasyon sistemi tasarımcıları, özel olan ihtiyaçlar için de kendi ethercat uyumlu cihazını uygulamaktadır. Aşağıda yer alan avantajlar, ethercat‘in hareket kontrolü ve de otomasyon alanlarında hızlı büyümesinin sebeplerini bazılarını içermektedir.

1.     Yüksek Hız ile Deterministik

Endüstriyel otomasyon uygulamalarında hızlı çevrim süreleri adına itici etken olarak “anında çalışan ethernet” ilkesini her zaman temel alır. Tipik ethernet ağında: bir cihaza ethernet çerçeveleri gönderilir, buradaki cihaz daha sonra veriyi okur ve de merkeze bir yanıt geri gönderir. Bu işlemler, tüm cihazlar güncellenene dek ağdaki her cihaz adına tekrarlanır. Toplam ağ döngüsünün süresi, tüm yanıt sürelerinin de toplamı olur ve de deterministik değildir.

İlginizi çekebilir: Üretimde Başarı: Dijital Yalın Üretim

2.     Sıkı Senkronizasyon

Genel olarak çok eksenli olarak hareket kontrol ağları, fazla boyutlu hareket yörüngesinin fiziksel alanlarda doğru şekilde yürütülebilmelerini de sağlamak için bağımsız şekilde aygıtın senkronizasyonuna yüksek ölçüde bağlıdır. Herhangi bir ağdaki tüm cihazların senkronize edilmesi için cihazlar arasındaki iletim süreleri, hesaplanması ve de telafi edilmesi için çok farklı cihazlarda pek çok zaman gerekir. Ayrıca ethercat standardı bunu dağıtılmış olan saatler adı verilen mekanizma ile gerçekleştirir.

3.     Düşük Maliyetli

Ethercat sisteminin bir diğer avantajı ise düşük maliyetli olmasıdır. Seri bir şekilde üretilen ethernet iletişim cihazından ve de tüm bilgisayar tarafından maliyeti en az olana indirmek için kullanılmakta olan kablolardan yararlanmaktadır. Buna ek olarak slave cihazları düşük maliyeti olan bir kontrol cihazı da gerektirir.

4.     Esneklik

Günümüzde esneklik ethercat için önemlidir. Bu bağlamda CoE yani Ethercat üzerinden CANOpen, EoE yani ethercat üzerinden Ethernet, FoE yani ethercat üzerinden Ethernet Transferi, SoE ethercat üzerinden Servo Sürücü ve FSoE yani ethercat üzerinden Güvenlik dahil olacak şekilde çeşitli standart uygulama katmanını desteklemektedir. Birden fazla satıcının da aynı uygulamalar ile beraber tam uyumlu cihazların kullanmalarını sağlamaktadır.

 

Üreticilerin, standart uygulamadaki genel giderlerinin tolere edilemeyeceği özel yüksek hızlı olan çok eksenli kontrol platformları gibi çok yüksek bir bant genişliği uygulamaları adına kendi protokollerini uygulamalarına da izin verilir. Satıcılar esnekliklerini korur iken en verimli olan çözümü sağlamak için de cihazlarını eşzamanlı açık standart ve de özel uygulamalarını destekleme kabiliyetiyle donatabilirler. Geleneksel olarak yüksek performanslı olan özel hareket kontrol cihazı, merkezi kontrolör platformunda uygulanır. Bu, kontrol ünitesinin de tüm eksenlerin servo güncellemesini tamamen senkronize etmesine ve de çok eksenli hareket yörüngelerinin koordine edilmiş şekilde yürütülebilmesi ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır.

 

Bu yazımızda Ethercat Nedir sorusuna ve ethercat’in avantajlarına değindik. İlginizi çekebielcek diğer içeriklerimize aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:
Erp (Kurumsal Kaynak Planlama) – Ayrıntılı İnceleme

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link