fbpx
Plato 4.0
fabrikaperformansyonetimi

Fabrika Performans Yönetimi Nedir?

Fabrika performans yönetimi, gerçekleştirilen tüm üretim sürecinin daha verimli hale getirilmesini sağlayan bir uygulamadır. Performans yönetimi nedir? Üretimde performans yönetimi nasıl yapılır? Fabrika performans yönetiminin yararları nelerdir? Fabrika performans yönetimine dair her şeyi birlikte inceleyelim.

Performans Yönetimi Nedir?

performans-yonetimi

Yönetim dört temel fonksiyondan oluşur: planlama, organize etme, yönetme ve kontrol etme. Kontrol fonksiyonunun en önemli faaliyetlerinden biri performans yönetimidir. Kontrol fonksiyonu, kuruluşun hedeflerine ulaşıp ulaşmadığını değerlendirmek için vardır. Performans yönetimi nasıl uygulanacak? Süreç nerede başlayacak? Süreç nasıl takip edilecek? Süreç nasıl değerlendirilebilir? Süreç nasıl raporlanacak? Süreç gelecekte nasıl kullanılacak? Bu soruların cevapları, kuruluşa uygun bir performans yönetimi modeli geliştirilerek saptanabilir.

Performans yönetimi, iş yerlerinin benzerlerinden ayrılıp var olan rekabet içerisinde bir adım öne çıkabilmesi adına uygulanan genel bir verimlilik uygulamasıdır. Hem çalışanların hem de üretimin detaylı bir şekilde değerlendirilmesi için performans yönetiminin gerçekleştirilmesi gerekir. Üretimin daha iyi bir hale getirilmesi için odaklanılması gereken ilk unsur insan gücüdür. Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ve makinelerin kısmen insan gücünün yerini almasıyla birlikte bu konuya verilen önem nispeten azalmıştır. Fakat işletmelerin performansının birincil belirleyicisinin insan gücü olduğu unutulmamalıdır. Bu aşamda değerlendirmenin objektif bir şekilde yürütülmesi oldukça önemlidir. Objektif bir şekilde yürütülmeyen performans yönetimi doğru sonuç vermeyecektir.

İlginizi Çekebilecek diğer içeriklerimiz: https://plato40.com/2020/06/09/3-adimda-oee-hesaplama/

Fabrika Performans Yönetimi Nasıl Yapılır?

fabrika-performans-yonetim

Günümüz teknolojileri incelendiği zaman, üretim sürecinde yaşanan rekabetin daha da arttığı gözlemlenir. Bu nedenle işletmelerin üretim verimini daha da artırmaları beklenir. Sunulan ürün ve hizmetin ne derece verimli olduğu işletmenin genel verimliliğini belirleyen unsurlardır. Üretimde performans yönetimi, operasyonel sürecin değerlendirilmesinin, üretimin ne derece verimli olduğunun saptanmasının, kaynakların ne şekilde optimize edildiğinin ve müşteri memnuniyetinin hangi aşamada olduğunun anlaşılmasını sağlar. Üretim performans yönetimi sayesinde değerlendirilecek alanlar aşağıdaki gibidir.

Üretim performans yönetimi sayesinde değerlendirilecek alanlar

 • Üretim Kalitesi
 • Programlanacak Performans
 • İşgücü Verimliliği
 • Makine Verimliliği
 • Etkili Çıktı
 • Emek Kullanımı
 • Makine Kullanımı
 • Makine Verimliliği
 • Makine Çıkışı
 • Hurda Analizi

fabrika-performans-yonetimi-nedir

Üretimde performans yönetimi uygulamanın önemi oldukça fazladır. Çünkü bir şirketin verimliliğinin en düşük düzeyde elde ettiği verimliliğe eşit olduğu bilinir. Bu sebeple en düşük oranda sunulan verimin artırılması gerekir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte üretim performans yönetim sürecini yönetmek çok daha kolay bir hal almıştır. Performans yönetimi stratejileri, üretim performans verilerinin ve ekipman arıza süresi olaylarının otomatik olarak yakalanması ve hat operatörlerinin manuel veri toplama görevlerinden kurtarılması için nesnelerin interneti, akıllı cihazlar ve bulut bilişim gibi yeni dijital teknolojilerle güçlendirilir. Gerçek zamanlı performans metriklerinin ve ayrıntılı analizlerin görünürlüğü, ekipman arıza süresini azaltmak ve üretim operasyonlarının işletme verimliliğini ve karlılığını artırmak için eyleme geçirilebilir bilgiler kazandırır. Bu şekilde saptanan veriler doğrultusunda üretimde verim artırılabilir.

 

Fabrika Performans Yönetimi Yararları Nelerdir?

uretimde-performans-yonetimi

Fabrika performans yönetimi hem işletmelere hem de müşterilere birçok yarar sağlar. Fabrika performans yönetimi tarafından  şirketlere sunulan avantajlar aşağıdaki gibidir.

 

 • Çalışanların iş güvenliğinin artmasını sağlar.
 • Çalışanların bireysel hedefleri ile kurumsal hedefler arasında köprü oluşturarak üretimin daha verimli hale gelmesine olanak tanır.
 • Performans standart ve beklentilerin ne derecede olduğunu saptar.
 • Çalışanlara sağlanan eğitim doğrultusunda çalışanların bireysel olarak sorumluluklarını yönetmelerine izin verir.
 • Kurum içinde saydam bir yönetim yapısı oluşturur.
 • Tüm örgütsel seviyelerde verimliliği artırır.
 • Uygulama ve değerlendirmelerin subjektif değil objektif olmasını sağlar.
 • Son zamanlarda daha da önemli hale gelen kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesine izin verir.
 • Üretim proseslerinin genel olarak değerlendirilmesi ile makine öğreniminin üst seviyelere çıkarılmasını sağlar.
 • Kazanç ve fırsatların daha iyi bir şekilde değerlendirilmesine olanak tanır.
 • Teknolojik değişimler sonucu yaşanan değişikliklerin üretim sürece yansımasının daha iyi bir şekilde saptanmasını sağlar.
 • Fabrikaların içinde yer alan gizli fabrikaların ortaya çıkarılmasını sağlar.
 • Öğrenen bir örgüt yapısının oluşmasına katkıda bulunur.
 • Son dakika değişikliklerinin daha iyi bir şekilde yönetilmesine yardımcı olur.
 • Üretim bütçeleme performansının artırılmasına izin verir.
 • Üretim devamsızlık performansının genel üretim sürecini nasıl etkilediğini saptar.
 • İç hurda raporlarının daha iyi bir şekilde analiz edilmesini sağlar.
 • Gelecek için yapılacak planlara ışık tutar.
 • Gelecek dönem için yürütülecek sürecin başında kimlerin yer alacağının belirlenmesine yardımcı olur.

fabrika-yonetimi

İlginizi çekebilecek diğer içeriğimiz: Akıllı Üretim Nedir? Akıllı Üretim Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Üretim performans yönetimi işlemlerinden biri olan OEE performans yönetimi nedir kısaca açıklamak gerekirse, bu bağlamda iyileştirme fırsatına sayısal değer atar. Belirli bir ekipmanın çıktısının kullanılabilirliğini, performansını ve çıktı kalitesini etkiler ve size şunu söyler: Bu makine, tahsis edilen zamanda üretmesi gerekene kıyasla ne kadar doğru ürün üretti?

 

Fabrikalarda OEE Performans Yönetimi

OEE performans yönetimi nedir; başka bir deyişle, bir ekipman, değer akışı içinde etkili midir? Mevcut veya gelecekteki müşteri talebini karşılamanıza izin veriyor mu? Değilse OEE bunları sistematik olarak ele alabilmeniz için nedenlerini analiz etmenize yardımcı olur. Peki, OEE nedir, OEE performans yönetimi nasıl işler?

OEE Sistemi Nasıl Çalışır?

OEE performans yönetimi hesaplaması, TPM’nin “6 büyük kaybı”, bir ekipman veya senkronize hat için etkin çalışma hızını temsil eden bir sayıya dönüştürür. Diğer bir deyişle, ekipmanın veya hattın etkin şekilde çalıştığı zaman yüzdesi veya değerli çalışması zamanını hesaplar. Bu, planlanan zamanda üretilebilecek ürüne kıyasla üretilen ürün yüzdesini ifade eder.

 

OEE (%) = Kullanılabilirlik oranı × Performans oranı × Kalite oranı şeklinde hesaplanır.

 

 • Kullanılabilirlik Oranı:
  Makinenin üretime hazır olduğu, düzgün çalıştığı ve değiştirme veya ayarlamaların ortasında olmadığı sürenin yüzdesidir. Fabrikalarda makinelerin açık olduğu ve aktif olarak çalıştığı süre ile üretim gerçekleştirdiği süre aynı değildir. Yemek molası, temizlik, planlanmış bakımlar, makine arızası, tip değişimi, parça arızaları, duraklamalar, kalite problemleri veya kalıp değişim süreleri gibi durumlar makinenin aktif çalışma süresi sırasında durmasına sebep olabilir. Bu da kullanılabilirlik oranını etkiler.
 • Performans Oranı:
  Bir standarda göre üretilen çıktı oranıdır. Standart çıktı için temel kural, tasarım hızının üstünde veya altında olmasına bakılmaksızın, makinede üretildiği bilinen en iyi çıktı oranını kullanmaktır. Bir makine tasarım özelliklerinden sürekli olarak daha iyi performans gösteriyorsa, performans oranınız %100’ü aşacak ve kullanılabilirlik sorunlarını maskeleyecektir.
 • Kalite Oranı:
  Gerçek çıktıya kıyasla iyi çıktının oranıdır. Yeniden çalışma veya onarım gerektiren veya ayarlama sırasında hurdaya ayrılan çıktı da dahil olmak üzere herhangi bir kusurlu çıktı kalite çıktısı olarak sayılmaz. Başlangıç firesi veya hatalı parçalar gibi durumlar üretilen ürünlerde kalite kaybı yaşanmasına sebep olabilir.

 

OEE performans yönetimi ve OEE hesaplama için bu üç verinin doğru bir şekilde incelenmesi ve hesaplanması gerekir.

 

 

 1. Ara 10.2020 / 2:01 pm / Cevapla

  Fabrika yönetim performanının ne olduğunu anlatan çok iyi bir içerik olmuş. Teşekkürler

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link