fbpx
Plato 4.0
imalatta-dijitallesme

İmalatta Dijitalleşme: Endüstri 4.0

Günün birinde yalnızca yapay zekaların ve androidlerin çalıştığı fabrikalar görebilecek miyiz? Bunlar bir hayli ütopik gelebilir ancak şunu da unutmamalı ki endüstri 4.0 dediğimiz kavram, hiç de uzak olmayan bir gelecekte bu fantastik ortama kavuşmamızı sağlayabilir.

Bu yazımızda “Endüstri 4.0 nedir?”, “Endüstri 4.0’ın hayatımızdaki yeri nedir?” gibi soruları cevaplayıp endüstri 4.0 fabrikalara kısa bir ziyarette bulunacağız.

imalatta-dijital-donusum

Sanayi Devrimi ile beraber atölye üretimi bitti ve seri üretim başladı. Bunun sonucunda toprağa bağımlık azaldı, kentleşme başladı, insanların ihtiyaçlara ulaşabilirliği arttı. İşçi, işveren, verim, üretim gibi yeni kavramlarla tanıştık.

İnsanlık bugüne kadar üç sanayi devrimi gördü. Bunlardan ilkinde buharlı makineler imal edildi ve tekstil sektörü başladı. İkinci Sanayi Devrimiyle buharlı makineler yerlerini elektrikli ve fosil yakıtlı makinelere bıraktı, bu dönemde otomotiv ve uçak sanayiinde büyük gelişmeler yaşandı. Üçüncü Sanayi Devrimiyle beraber de bilgisayar, telefon vb. teknolojik aletler üretilmeye başlandı.

2011 Hannover Fuarı’nda ise, Almanlar bir başka konuyu gündeme getirdiler: Üretim, dağıtım ve tüketim alışkanlıklarımızı tamamen değiştirecek ve iş gücü maliyetlerini neredeyse sıfırlayacak yeni bir üretim tarzı. İşte bu, Dördüncü Sanayi Devrimi yani Endüstri 4.0 olarak değerlendirildi.

Endüstri 4.0 Nedir?

Endüstri 4.0; üretimde, dağıtımda ve organizasyonda tam otomasyon sağlanması ve tüm bu işleri yapay zekanın üstlenmesidir.

Bununla beraber, üretimde iş gücü ve fosil yakıtların yerini bilgi ve teknoloji alacak. Böylece kendini teknolojik olarak donatamamış ve halen eski yöntemlerle üretim yapan ülkeler büyük kayıplar yaşayacak; ancak gelişmiş ülkeler, bilişim sektörüne doğru yatırımları yaparak daha da zenginleşeceklerdir.

Akıllı Fabrikalar hakkında ayrıntılı bilgi için: https://plato40.com/akilli-uretim-nedir-akilli-uretim-sisteminin-faydalari-nelerdir/

Endüstri 4.0 Hayatımızdaki Yeri

endustri-4-0-etkileri

İnternet teknolojisi ve yapay zeka, günlük hayatımıza da nüfuz etmiş durumdadır. Otobüs kartı yükleme otomatlarından müşteri hizmetlerine kadar birçok alanda Endüstri 4.0’a dair ilk emareleri görmekteyiz.

Akıllı evler, Endüstri 4.0’ın en gelişmiş örneklerinden biridir. Söz gelimi, evlerdeki doğalgaz kaçağını haber veren, eve hırsız girdiğini anlayıp emniyet birimlerine ulaşan akıllı evler, bizlere daha güvenli ve rahat bir dünya sunarken iş yükümüzü de oldukça azaltmaktadır.

Facebook gibi birçok sosyal medya şirketi, büyük veri analizinden müşteri hizmetleri servisine kadar birçok departmanda yapay zekâ çalıştırmaktadır. İnsanların saatlerce emek harcayacakları işleri dakikalar içinde yapabilen yapay zekalar, şirketlere büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Endüstri 4.0 Fabrika Örnekleri

endüstri-4-0-fabrika-ornegi

Sanayi 4.0 prensibine göre, tam otomasyon ile çalışan fabrikalara akıllı fabrika denmektedir. Bu fabrikalarda üretim bandı yapay zeka tarafından organize edilir, üretim yapay zekalar tarafından yapılır ve herhangi bir insan emeğine gerek kalmaz.

imalatta-donusum

Endüstri 4.0 akıllı fabrikanın ilk örneği Siemens tarafından kurulmuştur. 2007 yılında PLM isimli bir yazılım geliştiren Siemens, bu yazılımı dünyaya tanıtmıştır. Fabrikanın tüm yaşam döngüsünü kontrol edebilen bu yazılım, NASA’nın Mars’a gönderdiği Curiosity isimli uzay aracında da kullanılmıştır. Bu sayede araç, kendi başına örnekler toplamış ve en karmaşık komutları bile anlayabilmiştir. Günümüzde PLM yazılımıyla çalışan birçok fabrika mevcuttur. Ülkemizde, PLM merkezi olma özelliği taşıyan ilk kurum Ege Üniversitesidir. Ege Üniversitesi, akıllı fabrika geliştirme ve Endüstri 4.0 konusunda yetkin mühendisler yetiştirme konusunda ekol bir okuldur.

imalatta-donusum-fabrikalari

Sonuç olarak dünyayı baştan aşağı değiştirecek bir devrim olan Endüstri 4.0, hızla gelişmektedir. Bu yeni çağ ile; akıllı evler, tam otomatik taşıtlar, insan emeğine ihtiyaç duymayan akıllı fabrikalar mümkün olabilecektir.

Endüstri 4.0’ın ne olduğunu ve hayatımızdaki yerini incelediğimiz bu içeriğimize ek olarak aşağıdaki blog içeriğimizi de incelemenizi öneririz: Sanayide Dijital Dönüşüm

 

 

 

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link