fbpx
Plato 4.0
kaizen-nedir

Kaizen Tekniği Nedir? (8 Maddede Kaizen Yönetimi)

Günümüzde pek çok fabrika ve işletme tarafından kaizen tekniği ve yöntemi yaygın olarak tercih edilmektedir.

Kaizen Nedir?

kaizen-teknigi

Genel olarak Kaizen kelimesi Japonca ‘da yer alan anlamı ile değişim (Kai) ve de iyileştirme (Zen) anlamında bu kelimelerin tam olarak birleşimidir. Kısaca, çok daha iyisinin olması için değişimler, sürekli gelişim ve ya devamlı iyileştirme olarak da tanımlanabilir. Bu bağlamda kaizen kelimesinin en bilinen anlamı ise Sürekli İyileştirme şeklindedir.

Bu kaizen yönetimi, bu anlamda küçük adımlar ile istikrarlı bir biçimde süreklilik sağlayarak başarıya ulaşmaktır. Kaizen’de değişim ve de gelişme için atılan bu adımlar o kadar küçük olur ki sonuçlarda da çok başarısız olabilmek bile imkansızdır. Ayrıca kaizen yönetimi işleminde sonuçlara bakılarak değil sürece odaklanır. Bu süreç odaklı olan iyileştirmenin de bir sonucu olarak da etkili ve de kalıcı bir gelişmede sağlanılır. Buna ek olarak Kaizen esas amacı olan evde, işte ve ya yaşamlarının diğer alanlarında da insanların her gün bir önceki günden çok daha iyi olması için adımlar atmaktır.

 Kaizen Tekniği Nedir?

kaizen-teknigi-nedir

Genellikle sonuçların çok daha iyi duruma gelebilmesi sürecinde iyileştirmesi ile de ilişkili olduğu için kaizen, sürece öncelik veren bir yöntemdir. Bu bir kişisel gelişim ve ya iş geliştirme yöntemi olarak kaizen ve de sürekli olarak çok daha iyisini yapmak amacı ile çalışma ve kendinizi ve ya işinizi geliştirme felsefesi olmaktadır. Aynı zamanda Kaizen tekniği ham olan bir elmas taşının sürekli bir biçimde işlenerek yüksek kaliteli bir mücevher durumuna getirilmesi süreci kastedilip, arındırılması ve ya rafine edilmesi şeklinde de tercüme edilebilir.

Aynı zamanda kaizen tekniği bu süreçte, üretim ve de yönetimdeki bütün çalışanların bu süreçlere ortak olması istenmektedir. Yalnızca çekirdek ekipten değişik yeni fikirler beklemek yerine, sorunlar ile doğrudan temas halinde olan ve de onları tanıyabilen üretimdeki insanları dahil olması en birincil olan hedeftir. Bu sebepten dolayı da bu kaizen tekniği sürecinde çalışan her bir kişi sorumludur ve de Kaizen’in bir parçasıdır. Ayrıca kaizen yönetimi her düzeydeki çalışanların fikirleri öğrenilir ve bu alınan fikirler sürece bakılarak rehberlik eden veriler olarak kullanılmaktadır.

İlginizi çekebilir: Üretimde Başarı: Dijital Yalın Üretim

 Kaizen Yönetimi 8 Maddede Nasıldır?

kaizen-yonetimi-8-madde

Yaygın olarak kullanılan kaizen yöntemi aşağıdaki gibi 8 maddede açıklanmaktadır. Bunlar;

1.     Konu Seçimi

Öncelikle kaizen yöntemi kapsamında acil bir problemi giderebilmek amacı ile üzerine gidilmesi gerekli olan konular araştırılır. Ardından kaizen yönetimi etkisi ve ya kazanımı önemli olanlar belirlenmektedir.

2.     Hedef Belirleme ve Ekip Oluşturma

İkinci adım olarak bizi tatmin edecek olan hedef sayısal şekilde tespit edilmelidir. Böylece kaizen yönetimi hedefler smart şekilde olmalıdır. Ardından ekip oluşturulur. Bu ekip şu şekildedir.

Ekip üyesini sevk ve de idare edebilecek olan ekip lideri, motivasyonu yüksek olan bir üye ekip lideri, ekip hiyerarşik değil bir ekip üyesi ve de konuya yönelik olan kişisel becerilere göre ekip üyesi şeklinde kaizen yönetim adımıdır.

3.     Proje Planı ve Mevcut Durum Tespitleri

Verilere dayanmalı ve kaizen tekniği spesifik olmalıdır. Ayrıca çözümleri içermemelidir.

4.     Kök Neden Analizleri

Balık kılçığı analizi ve neden analizi şeklinde kaizen yöntemidir.

5.     Çözümlerin Uygulanması

Bu kaizen yöntemi sırasında çözümler uygulanır.

6.     Hedef – Sonuç Kontrolü

Genel geliştirme faaliyetinin sonuçlarına bakarlar ve sonuçları hedef değerleriyle karşılaştırır. Bu bağlamda kazançları tespit eder ve kutsal üçlünün bozulmadığını da ispat ederek kaizen yönetimi adımını ilerletir.

7.     Standartlaşma

Bu kaizen tekniği bakım talimatına işleme, kalite güvence talimatına ekleme, iş tanımına ilave etme, prosedürü kalıcı değiştirme ve de uygulama şeklindedir.

8.     Yaygınlaştırma

Son olarak başarınızı herkese ilan edin ve çalışmalarınızdan çıkardığınız dersleri de kaizen kapsamında listeleyin.

 

İlginizi çekebilir: Dijital Fabrika Nedir? Akıllı Fabrika Sistemleri

 1. Oca 21.2021 / 8:45 pm / Cevapla

  Kaizen tekniği ile ilgili bu faydalı içerik için teşekkürler.

 2. Oca 21.2021 / 8:50 pm / Cevapla

  Bilgilendirici bir yazı olmuş emeğinize sağlık 🙂

 3. Oca 27.2021 / 4:50 pm / Cevapla

  Kaizen nedir? Sorusuna oldukça iyi bir cevap verilmis. Emeğinize sağlık.

 4. Mar 16.2021 / 2:31 pm / Cevapla

  Sonuçların iyileştirilebilmesi için ya da acil noktalarda kesinlikle Kaizen tekniği başarılı sonuçlar veriyor. Bence her proje yöneticisinin mutlaka farkında olması ve bilmesi gereken bir teknik. İçerik harika. Ellerinize sağlık

 5. Mar 16.2021 / 2:42 pm / Cevapla

  Kaizen tekniği büyümek isteyen küçük ve orta ölçekli işletmeleri büyüteceği gibi büyük ölçekli firmaların da sektörün en büyüğü olma yolunda başarı yakalamasını sağlayacaktır.

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link