fbpx
Plato 4.0
karanlik-fabrikalar-nedir

Karanlık Fabrika Nedir? Örneklerle Karanlık Fabrikalar

Yeni ve biraz da ürkütücü bir terim olan karanlık fabrikalar aslında içeriği bilindiğinde o kadar da ürkütücü olmadığı görülen bir teknolojidir. Pek çok insanı cezbeden karanlık fabrika terimi kişiler için 7/24 aralıksız çalışan robot ve makineler anlamına gelir. Üretimde programlama sağlar. Yani herhangi bir gecikme, iş konusunda anlaşmazlık, aydınlatma ve ısıtma giderleri olmadan üretim imkanı anlamına gelir. Sadece üretim için çalışan karanlık fabrikalar da programlanmış robotlar bulunur.

Geleceğin Modeli Karanlık Fabrikalar

karanlik-fabrika

Yakın zamanda karanlık fabrikalar bir gerçeklik olarak karşımıza çıkacaktır. Çin merkezli bir teknoloji şirketinde yapılan çalışmalar sonucu ilk imalat karanlık fabrika modeli kullanıma başladı. Bu çalışma öncelikli olarak bir cep telefonu şirketinde gerçekleştirildi. 600’den fazla insanın çalışmış olduğu bir karanlık fabrikalar 60’a yakın bir robot kapasitesi ile üretim gerçekleştirildi. %90 oranında insan gücünü ortadan kaldırmak suretiyle gerçekleştirilen çalışmanın oldukça başarılı olması bu karanlık fabrika örnekle dünyayı harekete geçiren bir uygulama oldu.

Karanlık fabrika örneğine oldukça etkili bir örnek olarak görülen bu karanlık fabrikalar sonuçları ise mükemmel ve inanılmaz etkindi. Ürün kusurlarında %80 azalma görülmesi ise karanlık fabrika maliyetlerde oldukça büyük tasarruf sağlayan bir uygulama oldu. Verimlilik açısından ise insan gücü ile mukayese bile edilemeyen bir çalışma görüldü.

Verimlilik örnek karanlık fabrikalar ile yaklaşık %250 civarında artış gösterdi. Üretim hattı ve robotları 7/24 çalışmasının yanında insan faktörü yalnızca her şeyin sorunsuz olarak çalışması için orada olmasını gerektiren bir etken oldu. Hassas ve değişik bir teknoloji olması dolayısı karanlık fabrika ile insan sayısının daha da düşürülmesi için çalışmalar devam ediyor.

Karanlık Fabrikada İnternet Satış Uygulamaları

karanlik-fabrika'nin-uretime-etkisi

Tüm olumlu gelişmeler ve teknolojik uygulamalar ile karanlık fabrika çalışmaları yalnızca Çin’de devam etmiyor. Bunun yanı sıra internet satış mağazalarında da benzer çalışma ile karanlık fabrikalar iş gücünü artırmak için yola çıkıyor. Çevrimiçi perakendeciler ve robot iş güçleri ile hali hazırda 20 tane sipariş karşılama merkezler mevcut görünüyor. 45.000 temsilcisi ile oldukça yaygın olarak karanlık fabrika uygulamasını hayata geçiriyor.

Özellikle de internet tabanlı satış uygulamalarında çalışan sayısı oldukça yüksek ve tam zamanlı gerçekleşir. Bu satışlar sırasında tedarik ve karşılamada karışıklık yaşanmaması açısından robotlar büyük bir yere sahiptir.

Karanlık Fabrikaların Devrimi İle İnsan Gücüne Son

karanlik-fabrika

Son teknolojik gelişmeler doğrultusunda üretim, satış ve tedarik süreçlerinde oldukça büyük geçişler söz konusu oldu. Bu geçişler açısından bakıldığında çoğu bilim adamının genel kanısı olarak karanlık fabrikalar zaten uygulamada olduğu yönündedir. Ancak bu gelişmeler sonucunda ışıkların kapanması oldukça büyük bir gelişmedir.

Bu sayede maliyetler de oldukça düşüşe geçmiştir. İnsan montajı ve üretimlerinin de gereksinimleri henüz bitmiş gibi görünmese de karanlık fabrikalar yapılan çalışmaların o yönde ilerlediği görülüyor. İmalat sektörünü oldukça rahatlatan bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dünyada En Yüksek Robot İşçi Oranları Nerededir?

karanlik-fabrikalar

ABD ve Almanya’nın yanı sıra Güney Kore’de şu an yüksek miktarda robot işçi kullanımı görülmektedir. Çin’de bulunan karanlık fabrikaların sayısının 10 katına yakını ABD’de bulunuyor. İmalat üretimlerinde ABD tüm dünyayı geride bırakan bir gelişme gösteriyor. Son yıllarda karanlık fabrikalar sayesinde imalatta kullanılan işçi sayısında %30’lara varan bir düşüş gözleniyor. Önümüzdeki yıllarda bu gelişmeler ışığında karanlık fabrika oldukça yaygın bir hal alacak gibi görünüyor.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz: Endüstri 4.0 Nedir? Örnekli Anlatım

Gelişmiş Otomasyonla Karanlık Fabrika Gerçeği

Üretimde insan başı sayısının azaltılması ve hatasız üretim tekniklerinin geliştirilmesi açısından karanlık fabrika gerçeği de insanları tehdit ediyor. Robotlar aracılığı ile yaşanan bu gelişme için Asya ülkeler ve Tayvanlı şirketlerde de yatırımlar gözleniyor.

  1. Kas 19.2020 / 10:33 pm / Cevapla

    Çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkürler emeğiniz için.

  2. Kas 19.2020 / 10:33 pm / Cevapla

    Gerçekten bilgilendirici bir içerik olmuş. Teşekkürler.

  3. Ara 28.2020 / 1:56 pm / Cevapla

    Karanlık fabrika nedir? Sorumun cevabını çok kolay buldum. Teşekkür ederim.

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link