fbpx
Plato 4.0
Kestirimci Bakım

Kestirimci Bakım Nedir? (Uzmanından Anlatım)

Bakım temel olarak tüm ekipmanların temel arızalarından arındırarak ekipmanın dizayn ömrü kadar süre içerisinde arıza yapmadan düzenli ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlaması olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde enerji maliyetlerinin yükselişi ve rekabetçi bir iş ortamında üreticiler artan üretim talepleri ile karşı karşıya kalırken bir yanda da üretim maliyetlerini düşürmeye çalışmaktadır. Bu noktada üretimin sürekliliğinin sağlanabilmesi verimin arttırılması için uygulanacak yöntemlerden birisi de kestirimci bakım yöntemidir. Peki kestirimci bakım nedir?

Kestirimci Bakım Nedir?

Üretim yapan firmaların maliyetlerini düşürmesi ve üretimde verimliliği sağlaması çok önemlidir. Günümüz rekabetçi iş ortamında bakımın önemi ile birlikte kestirimci bakım nedir sorusu da sıklıkla sorulmaya başlanmıştır. Bileşenlerin ve tüm ekipmanların durum izleme yolu ile arıza çıkarmadan önce arıza çıkarma ihtimallerinin izlenmesi ve önlem alınmasına kestirimci bakım denilmektedir. Bu sayede ekipmanlar belirli periyotlar halinde izlenebilmekte ve ileriki dönemlerde hangi arızaların çıkarabilecekleri ihtimalleri de değerlendirilmektedir.

Kestirimci Bakımın Amacı Nedir?

Kestirimci bakım nedir sorusu bu bakımın amacının ne olduğunu sorgulatmaktadır. Kestirimci bakımın iki farklı amacı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ekipmanın muhtemel arızasının belirlenmesidir. İkinci amacı ise var olan arızanın büyümemesi ve engellenmesi adına müdahale etmektir. Kestirimci bakımın önleyici bakımdan ayrıldığı nokta ise bakımın zaman bazlı değil durum bazlı olmasıdır.

İlginizi Çekebilir: Malzeme İhtiyaç Planlaması (MRP) Nedir? Uzmanından Anlatım

Kestirimci Bakım Yararları Nelerdir?

Kestirimci bakım nedir sorusu ile birlikte yararları da en sık merak edilen konular arasında yer almaktadır. Gelişmiş ülkelerde yoğun bir şekilde tercih edilen kestirimci bakım pek çok yönden işletmelere büyük yarar sağlamaktadır. Özellikle kısa ve uzun vadede işletmelere sağladığı avantajlar sebebi ile de çok sık tercih edilmektedir. Kestirimci bakımın yararları şunlardır:

 • Ekipmanların ömrünü uzatarak verimlilikte artış sağlamaktadır.
 • Kritik elemanlar için bakım olanağı sağlamaktadır.
 • Cihazlar ve proseslerde arızalı olarak bulunma süresini ciddi derecede azaltır.
 • İş ve işçilik alanındaki maliyetleri azaltır.
 • Koruyucu bakıma göre yaklaşık karlılık sağlamaktadır.
 • Enerji tasarrufu sağlar.
 • Çalışanların iş yükünü azaltır.

Kestirimci Bakım Uygulaması

Kestirimci Bakım Nasıl Yapılır?

Üretim yapan şirketlerde izlenmekte olan ekipmanlardan verilerin alınması ve bir bozulma durumu gerçekleşmeden bakımın doğru bir şekilde yapılması işlemine kestirimci bakım denir. Kestirimci bakım nedir sorusuna en kısa bu şekilde cevap verebiliriz. Kestirimci bakımlar belirli bir periyotlar halinde yapılmaktadır. Kestirimci bakım şu şekilde gerçekleşir:

 • Ölçüm için alınacak makineler listelenir.
 • İşletmelerdeki makinelerin konumlarını gösterecek bir kroki ortaya çıkarılır.
 • Makineler üzerindeki yapılacak ölçümler için noktalar belirlenir.
 • Ölçüm birimleri belirlenir.
 • Bu ölçüm bilimlerine göre alarm seviyeleri oluşturulur.
 • Ölçü periyotları belirlenir ve işletmeler bölümlere ayrılarak izlenecek rota belirlenir.
 • Ölçümlerin gerçekleştirilecek kişilere kolaylık sağlanması için makineler sıralanır.
 • Değerlendirme ve ölçüm alacak kişinin eğitim seviyesi ölçülür.

İlginizi Çekebilir: Dijital Fabrika Nedir? Akıllı Fabrika Sistemleri

Kestirimci Bakımın Uygulama Yöntemleri

Kestirimci bakım nedir sorusu ile birlikte uygulama yöntemleri de merak edilmeye başlanmıştır. Kestirimci bakım yöntemleri uygulanan makine ve ekipmana göre farklı şekilde uygulanabilir. Uygulama yöntemleri şunlardır:

 • Model bazlı arıza erken uyarı sistemi
 • Titreşim Analizi
 • Yağ analizi ve
 • Sıcaklık analizidir.

 

Model bazlı erken uyarı sistemi bir süre sistemden gerçek zamanlı verileri toplayarak sisteminin tüm işleyişini izler ve kaydeder. Titreşim analizi ise en etkili ve zor yöntem olarak bilinmektedir. Dönen ekipmanların üzerinde titreşim ölçümleri yapılır ve elde edilen verileri analiz ederek makinenin elektriksel ve mekanik durumu gözlemlenir. Bu sayede önceden önlem alınabilir.

Yağ analizi yöntemi yağın kalitesi ve alınan numuneleri filtreden geçirilerek parçacık miktarı ve yapısına bakılması ve makine üzerinde değerlendirmeler yapılmasıdır. Son olarak sıcaklık analizi yönteminde termal kameralar ile elektriksel ve kazı mekaniksel hatalar kolaylıkla bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: 3 Adımda Üretimde Otomasyon Sistemleri

 1. Mar 16.2021 / 2:33 pm / Cevapla

  Kestirimci bakım hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link