fbpx
Plato 4.0
oeehesaplama_5_hata

OEE Hesaplama Sırasında Yapılan 5 Önemli Hata

OEE hesaplaması, fabrikanın içine saklanmış diğer bir fabrikayı ortaya çıkarmanın en güzel yoludur. Matematiksel yani algoritmik bir altyapıya sahip olan bu hesaplama, fabrikanın kullanım oranını veya etkinlik oranını yükseltmeyi hedefler. Peki, OEE hesaplaması nedir? OEE hesaplaması nasıl yapılır? OEE hesaplamasında yapılan hatalar nelerdir? Tüm bu soruları birlikte cevaplayalım.

OEE Hesaplama Nedir?

Fabrikalar çoğu zaman %45’i ila %50 oranında verimli çalışırlar. Bu oranın yükselmesi için ilk önce verimliliği hesaplamak sonrasında da verimliliği artıran yöntemleri uygulamak gerekir. Verimliliği hesaplarken kullanılabilecek en iyi yöntem OEE sistemidir. Direkt olarak kayıplara, verimliliğe ve kaliteye odaklanan bu hesaplama metodu, şirketleri hatalı ölçümlerden korur. Overall Equipment Effectiveness diye bilinen ve dilimize Toplam Ekipman Etkinliği olarak çevrilen OEE, firmaların tüm zamanının yüzde kaçını verimli bir şekilde kullandığını ölçer. Bu sayede ölçüm yapan şirketlerin en az kayıp zamana ulaşmasını sağlamış olur. Minimum düzeyde kayıp zaman verimliliğin ve beraberinde kalitenin habercisidir. OEE, matematiksel bir formülden elde yüzdelik bir değer olduğundan kesin sonuçlar verir. OEE sistemi ilk kez TPM sistemini yaratan Seiichi Nakajima tarafından kullanılmıştır. OEE sistemi ekipmanlar ile ilgilidir. Ekipmanlar ile ilgili bazı ölçeklerin birleşimi ile oluşur. Duruş kayıtları, operatör çalışma kayıtları, toplam üretim miktarı, standart işlem süresi ve hatalı üretim miktarı bu ölçeklerden bazılarıdır. Peki, bu ölçekler dahilinde OEE hesaplaması nasıl yapılır?

İlginizi çekebilecek diğer içeriğimiz: Akıllı Üretim Nedir? Akıllı Üretim Sisteminin Faydaları Nelerdir?

OEE Hesaplaması Nasıl Yapılır?

OEE hesaplaması belirli bir formüle dayanan aslında oldukça basit bir sistemdir. Hazır bulunma, çalışma performansı ve kalite performansı hesaplanması gereken ölçeklerdir.

 • Hazır Bulunma: oee-nasil-hesaplanir

  Hazır bulunma, işletmenin gün içinde kaç saat çalıştığını tespit etmeye yarar. Diyelim ki bir işletme günde 10 saat çalışıyor fakat yemek molası veya makine arızası gibi durumlardan dolayı 7.5 saat ürün üretebiliyor. Bu durumda işletmenin hazır bulunma oranı %75 olur.

 •  Çalışma Performansı: 

  Çalışma performansı, işletmenin toplam üretebileceği ürün ile ürettiği ürün arasındaki ilişkiyi açıklar. Diyelim ki bir işletme saatte maksimum 1000 ürün üretebiliyor fakat olması gerekenden daha az verimle çalıştığı için günde 7.5 saatte 5250 adet ürün üretiyor. Bu durumda işletmenin çalışma performansı %70 olur.

 • Kalite Performansı:

  Kalite peformansı, üretilen ürünlerin yüzde kaçının kullanılabilir kalitede olduğunu açıklar. Diyelim ki işletmenin ürettiği 5250 ürünün yalnızca 5040 tanesi kullanılabilir kalitede. Bu durumda işletmenin kalite performansı %96 olur.

  Sonuç olarak;

  OEE = %75 x %70 x %96 = %50,4oee-verim

İşinizi geliştirmek için Plato 4.0 ürünlerini inceleyebilirsiniz.

OEE Hesaplama Sırasında Yapılan 5 Hataoee-hesaplama

OEE hesaplaması matematiksel anlamda oldukça kolay bir sistem olsa da içeriğinde yapılan bazı hatalar mevcuttur. Çoğu işletmenin OEE sisteminde yaptığı hatalar aşağıdaki gibidir.

 1. Ekstra Faktörleri İşin İçine Katmamak

  OEE hesaplamasında kullanılan 3 faktör iyi tespit edilmezse hesaplama sonucu yanlış olacaktır. Bu yanlış hesaplamaların en büyük sebebi makinelerin çalıştığı anlarda ortaya çıkabilecek veya çıkan durumları göz ardı etmektir. Yemek molası, temizlik, planlanmış bakımlar, makine arızası, tip değişimi, duraklamalar ve kalite problemleri göz ardı edilmemesi ve hesaba katılması gereken durumlardır. Bu tip durumların aldığı vakit hesaba katılmazsahesaplama doğru olmayacaktır.

 2. Sınıflandırma Yapmamak

  OEE az veri fakat iyi bir sınıflandırma ister. Çalışma performansı, kalite performansı ve hazır bulunma faktörlerinin iyi bir şekilde ayırt edilebilmesi için bulunan veriler alanına göre kategorize edilmeli ve buna göre göre hesaplanmalıdır.

 3. Kayıplara Odaklanmamak

  OEE sisteminin en büyük getirisi kayıpları ortaya çıkarmasıdır. Fakat neredeyse tüm firmalar kayıplara odaklanıp iyileştirme yapmaya açık olmazlar. Bu nedenle iyileşme kaydedemeyen işletmeler, OEE sisteminden faydalanamazlar.

 4. İyileştirmelere Odaklanmamak

  Yapılan en önemli hatalardan biri de iyileştirmelere başlamamaktır. OEE hesaplamasının ilk amacı analiz olsa da bir diğer amacı da düzenlemeler yapmaktır. Bu düzenlemeler yapılmadığı takdirde OEE hesaplaması yalnızca bir analiz olarak kalmaya devam edecektir.

 5. Veri Yönetimi Sürecini İyi Yönetememek

  Firmaların yaptıkları bir diğer hata ise veri yönetimi sürecinde uyguladıkları yöntemlerdir. OEE hesaplama sistemi aslında veri toplamak, verileri bir araya getirmek için biçilmiş kaftandır. OEE sistemine yalnızca bir hesaplama olarak bakmak yanlış bir algıdır. Bu sistem daha geniş bir şekilde incelenmeli ve veriler buna göre analiz edilmelidir.

 

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz: https://plato40.com/2020/05/19/oee-nedi%cc%87r-oee-performans-yoneti%cc%87mi%cc%87/

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link