fbpx
Plato 4.0
oee_6_buyuk_kayip

OEE Kayıp Yönetimi Nedir? OEE Hesaplamada 6 Büyük Kayıp

Fabrikaların içinde var olan gizli fabrikayı ortaya çıkarmaya yarayan OEE hesaplama, her üretim yerinin uygulaması gereken yöntemlerden biridir. OEE hesaplaması nedir? OEE kayıp yönetimi nedir? Üretimde 6 büyük kayıp nedir? Birlikte inceleyelim.

OEE Hesaplaması Nedir?

oee-kayip-yonetimi

OEE hesaplaması, üretim yapılan herhangi bir yerde, gerçekleşen üretimin ne denli verimli olduğunu hesaplamaya yarayan bir yöntemdir. OEE hesaplaması sayesinde gerçekleştirilen üretimlerin verimi oldukça artırılabilir. Üretim proseslerinin verimliliğini gözleyen OEE, endüstride sıkça kullanılan hesaplamalardan biridir. Öncelikli amaç üretim yerlerinin verimi artırabilmek adına dış kaynaklara başvurması yerine iç kaynaklara yönelmesini sağlamaktır. İç kaynaklardan kasıt, üretim yerinde zaten mevcut olan makinelerin kullanımının daha verimli hale getirilmesidir. OEE hesaplamasının yapılabilmesi için bazı kaynaklara ihtiyaç duyulur. Bu nedenle üretim sürecinin derinlemesine incelenmesi ve verilerin özenle toplanması gerekir. OEE hesaplaması 3 ana bileşenden oluşur. Bu 3 ana bileşen aşağıdaki gibidir.

 • Makine Duruş Oranı: Makinelerin gün içinde maksimum çalışabilme saatinle oranla kaç saat çalıştığının hesaplanmasına makine duruş oranı denir. Makine duruş oranını etkileyen birçok faktör bulunur. emek molası, temizlik, planlanmış bakımlar veya makine arızası gibi durumlar bunlara örnek verilebilir. Bir fabrika gün içinde çalışabilirliğini 24 saat olarak belirlediği halde totalde 18 saat çalışıyor ise bu fabrikanın makine duruş oranı %75’tir.
 • Çalışma Performansı: Makinenin maksimum üretim kapasitesine oranla ne kadar üretim gerçekleştirdiğinin hesaplanmasına çalışma performansı denir. Çalışma performansını etkileyen birçok faktör bulunur. Standardın altında malzeme kullanımı, yanlış beslemeler veya makine aşınması bu durumlara örnek verilebilir. Bir fabrika gün içinde maksimum 100 ürün üretebildiği halde 90 ürün ürettiyse bu fabrikanın çalışma performansı %90’dır.
 • Kalite: Üretilen işlevsel ürünlerin toplam üretime olan oranının hesaplanmasına kalite denir. Kalite oranını etkileyen bazı faktörler bulunur. Başlangıç firesi veya hatalı parçalar gibi durumlar örnek verilebilir. Bir fabrika gün içinde 100 ürün ürettiği halde toplamda 90 ürün işlevsel ise bu fabrikanın kalite oranı %90’dır.oee

OEE hesaplaması için bu aşamdan sonra yapılması gereken tek şey verilerin birbirleri ile çarpılmasıdır.

Makine Duruş Oranı: %75

Çalışma Performansı: %90

Kalite: %90

%75 x %90 x %90 = 60,75

 

Dünya çapında belirlenen ortalama OEE oranı %20 ila %60 arasındadır. Bu oranların üzerine çıkan birçok firma bulunsa da mevcut ortalama bu şekildedir. Ortalamanın üzerinde yer alabilmek adına hesaplamanın titiz bir şekilde yapılması ve çıkan sonuç doğrultusunda çalışmaların gerçekleştirilmesi gerekir.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz: https://plato40.com/2020/06/09/3-adimda-oee-hesaplama/

OEE Kayıp Yönetimi Nedir?
oee-kayip

OEE hesaplaması özünde fabrika içinde var olan gizli fabrikayı çıkarmaya yöneliktir. Bunu yapabilmesi için üretim sırasında var olan kayıpları bulması gerekir. Bu duruma OEE kayıp yönetimi denir. Kayıp yönetiminin en önemli yanı işletme sahiplerini dış faktörlere bağlı bırakmamasıdır. Kayıp yönetimi sayesinde tüm işletmeler, mevcut üretim hatalarını fark edip verimliliği artırabilirler. Kayıp yönetiminin iyi bir şekilde yürütülebilmesi için üretimin her bir noktasının çok iyi incelenmesi gerekir. OEE kayıp analizinde tespit edilmesi gereken en somut veriler 6 büyük kayıptır.

Üretimde 6 Büyük Kayıp İncelemesi
6-buyuk-kayip

6 büyük kayıp, ekipmana dayalı kayıpları kategorilere ayırmanın çok etkili bir yoludur. Üretimde tespit edilmesi gereken 6 büyük kayıp aşağıdaki gibidir.

 • Planlansız Duruşlar, Planlı Duruşlar, Mikro Duruşlar, Yavaş Çevrimler, Üretim Firesi, Başlangıç Firesi

Üretimdeki 6 büyük kayıp, OEE yönetimi metodu ile uyumludur ve üretim iyileştirme projeleri için mükemmel takip göstergeleri (KPI) olarak işlev görürler. Üretimde 6 büyük kayıp, 1971 yılında Japon Bitki Bakım Endüstrisi’nde Seiichi Nakajima tarafından geliştirilmiştir. 6 büyük kayıp, ekipman kaybından verimlilik kaybına kadar çoğu unsuru sınıflandırır. Doğrudan OEE ile hizalanır ve OEE kayıpları hakkında ek uygulanabilir bir ayrıntı düzeyi sağlar. 6 büyük kayıbın incelenmiş hali aşağıdaki gibidir.

 • Planlanmamış Duraklar

OEE Kayıp Kategorisi: Duruş Kayıpları

Plansız bakım, genel arızalar veya ekipman arızası gibi durumlardan kaynaklanabilir.

 • Planlanlanan Duraklar

OEE Kayıp Kategorisi: Duruş Kayıpları

Hazırlık, değişimler, malzeme eksikliği, operatör eksikliği veya ısınma süresi gibi durumlardan kaynaklanabilir.

 • Küçük Duraklar

OEE Kayıp Kategorisi: Hız Kaybı

Ürün akışı tıkanması, bileşen yoğunluğu, yanlış beslemeler, temizlik veya kontrol gibi durumlardan kaynaklanabilir.

 • Yavaş Çekimler

OEE Kayıp Kategorisi: Hız Kaybı

Ekipman yıpranması, operatör verimsizliği, düzensiz çalışma veya fabrikasyon hızının altında olmak gibi durumlardan kaynaklanabilir.

 • Başlatma Reddi

OEE Kayıp Kategorisi: Kalite Kaybı

Fire, proseste hasar veya hatalı montaj gibi durumlardan kaynaklanabilir.

 • Üretim Reddi

OEE Kayıp Kategorisi: Kalite Kaybı

Fire, proseste hasar veya hatalı montaj gibi durumlardan kaynaklanabilir.

 

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz: OEE Hesaplama Sırasında Yapılan 5 Önemli Hata

 

 

 1. Kas 5.2020 / 5:12 pm / Cevapla

  Çok açıklayıcı ve bilgilendirici bir içerik olmuş . Teşekkürler

 2. Kas 5.2020 / 5:19 pm / Cevapla

  Faydalı bir içerik olmuş. Teşekkürler.

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link