fbpx
Plato 4.0
oeeraporlamanedir

OEE Raporlama Nedir? Gerçek Zamanlı ve Geriye Dönük Raporlama

OEE hesaplaması, üretim gerçekleştiren her işletmenin uygulaması gereken bir yöntemdir. OEE raporlaması sayesinde gözden kaçan birçok detay fark edilebilir ve böylece verim artırılabilir. OEE raporlama nedir? Gerçek zamanlı ve geriye dönük OEE raporlama nedir? Birlikte inceleyelim.

OEE Raporlama Nedir , Ne İşe Yarar?

oee-raporlama-ne-demek

OEE raporlama, OEE hesaplaması sayesinde elde edilen verilerin rapor haline getirilmesi işlemidir. OEE hesaplaması, üretim sürecinde var olan verilerin toplanması, ayrıştırılması ve analiz edilmesi ile gerçekleştirilir. OEE raporundan doğru sonuç alınabilmesi için bu aşamaların titizlik içinde yürütülmesi gerekir. Toplanması gereken birçok veri olsa da tüm bu veriler 3 ana başlık altında toplanır. Bu üç ana başlık; makine duruş oranı, çalışma performansı ve kalitedir. Makine duruş oranı, maksimum çalışma süresi ile toplam çalışma süresinin oranıdır. Çalışma performansı, maksimum üretilebilecek ürün ile toplam üretilen ürünün oranıdır. Kalite ise, üretilen toplam ürün ile üretilen sağlam ürünlerin oranıdır. Bu üç ana başlık OEE raporlamasını oluşturan unsurlardır. Bu unsurları engelleyen durumları bilmek raporu doğru bir şekilde analiz edebilmek için oldukça önemlidir.

Molalar, planlanmış veya planlanmamış bakımlar, arızalar, kalite problemleri veya tip değişimi gibi birçok unsur göz önünde bulundurulmalıdır. Tüm bu durumların göz önünde bulundurulması ile elde edilen veriler OEE hesaplama formülü ile hesaplanır. Üç ana bileşenin birbiri ile çarpılması sonucu ortaya çıkan sonuç üretim yerinin ne kadar verimle çalıştığını gözler önüne serer. OEE raporlamanın sonucunda uygulanması gereken ilk adım verimin ne şekilde artırılabileceğini tespit etmektir. OEE raporlamaları, gerçek zamanlı ve geriye dönük olarak iki şekilde incelenebilir.

Gerçek Zamanlı OEE Raporlama

gercek-zamanli-raporlama

OEE hesaplama yöntemi, birçok şirket tarafından verimliliği artırmak adına kullanılan yöntemlerden biridir. OEE hesaplamasının bir şekli de gerçek zamanlı olanıdır. Gerçek zamanlı OEE raporlama, operatörlerin ekipmanlara anında müdahale edebilmesi ile gerçekleşir. Gerçek zamanlı OEE raporlama nın en iyi kısmı anlık olarak verimi düşüren noktaların saptanabilmesidir. Saptanan noktalara operatörler tarafından anında müdahale edilir. Böylece verimi düşürebilecek tüm durumlar ortadan kaldırılmış olur. Aynı zamanda dinamik OEE adı verilen gerçek zamanlı OEE raporlama, tüm sürecin gerçek zamanlı yani aktif hale getirilmesine olanak tanır.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklarımız: https://plato40.com/2020/06/22/oee-kayip-yonetimi-nedir-oee-hesaplamada-6-buyuk-kayip/

Gerçek zamanlı OEE raporlama, gerçek ile ideal arasındaki farkı inceler. Fark ise kayıptır. Bu kayıp ne kadar önlenirse verimlilik o derece artmış olur. Gerçek zamanlı OEE aynı zamanda gerçek zamanlı KPI anlamına gelir. En kolay KPI belirleme yolu olarak bilinen OEE raporlamanın gerçek zamanlı hale getirilmesinin bu açıdan da katkısı bulunur. Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler doğrultusunda hayat, çok daha hızlı bir hal almıştır. Bu nedenle üretim sürecinin de hatasız ve hızlı bir şekilde ilerlemesi oldukça önemlidir. Gerçek zamanlı OEE raporlamanın üretim yerlerine yaptığı en büyük katkılardan biri de budur.

Geriye Dönük OEE Raporlama

oee-raporlama

 

OEE raporlama yönteminin bir diğer şekli de geriye dönük OEE raporlamadır. Geriye dönük  raporlama çok daha kapsamlı bir veri analizi olarak bilinir. Geriye dönük OEE raporlama da şirket, kendi belirlediği tarih aralığına dair olarak OEE hesaplamasını  gerçekleştirebilir. Bu şekilde geçmişten günümüze verimi artıran veya azaltan tüm noktaları tespit edebilir.

Özellikle uzun süreli hataların onarımında geri dönük OEE raporlama oldukça işe yarayan bir yöntemdir. Özellikle ekipmanların ne verimle çalıştıklarının saptanması adına geriye dönük raporlama sistemi kullanılabilir. Bu şekilde ekipmanlarda meydana gelen arızalar, duruş bozuklukları veya performans ivmesi gibi durumlar detaylı bir şekilde tespit edilebilir. Geriye dönük raporlama sayesinde elde edilen verilere kapsamlı bir dokunuş yani onarım yapılabilir. Elde edilen verilerin fazlalığı onarımın toplu bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayabilir. Özellikle bazı makinelerde durma, halihazırda işlenmiş malzemenin hurda haline gelmesine neden olur. Hammadde genellikle parça başına maliyetlerin çoğunu oluşturduğundan, hurda yüksek ekstra maliyetlere yol açar. Bundan kaçınmak için sürelerinden ziyade durma sıklığına odaklanmak çok önemlidir. Durma sıklığının derin bir şekilde analiz edilebilmesine yarayan hesaplama yöntemi ise geriye dönük OEE raporlamasıdır. Geri dönük OEE raporlaması sayesinde birçok farklı unsur ele alınarak üretim sürecinin verimi artırılabilir.

oee-raporlama-nedir

OEE Gerçek Zamanlı ve İleriye Dönük Raporlamanın Faydaları Nelerdir?

OEE yani toplam ekipman verimliliği olarak adlandırılan üretimde verimliliği ve iyileştirmeyi sağlayan sistemin hesaplanması da oldukça önemlidir. OEE hesaplandıktan sonra ortaya çıkan veriler, oee raporlama şeklinde ifade edilir. Titizlikle uygulanması gereken bu süreç, üretim tesislerinin iyileştirmeye gitmesi açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu rapordan doğru ve etkili sonuçların elde edilebilmesi, üretim esnasında yer alan tüm bileşenlerin kontrolünün düzenli bir şekilde yapılmasına bağlıdır. İyi bir OEE raporlamasının yapılması, üretim tesislerinde meydana gelen sorunların çözümüne oldukça yardımcı olacaktır. Sorunların ve kayıpların kısa sürede tespit edilmesi, firmaların maddi açıdan tasarruf girişimlerinde bulunmasını sağlamaktadır.

oeeraporlamaninfaydalari

OEE hesaplama işlemlerinin ardından ortaya çıkan raporlama iki farklı grupta incelenmektedir. Gerçek zamanlı ve geriye dönük oee raporlama ile firmaların kayıplarının önlenmesi, tasarruf etmesi amaçlanmaktadır. Titiz bir çalışma sonucu ortaya çıkan gerçek zamanlı raporlama, üretim esnasında karşılaşılan sorunlara o an müdahale edilmesini sağlamaktadır. Bu noktada, üretim tesisinde meydana gelen sorunların anlık çözümü ile verimliliğin artması amaçlanır. Firmalara sunduğu çeşitli faydalarla bilinen gerçek zamanlı raporlama çözümü, ekipmanların etkili ve istenilen performansta üretim yapabilmesine olanak tanımaktadır. Sağlanan bu faydalar ile verimlilik akışı her zaman olumlu yönde hareket eder. Gerçek zamanlı raporlamada tespit edilen en önemli durum kayıplardır. Üretim sırasında performansın düşmesi, hatalı ürünlerin sebep olduğu kayıplar ve üretim hızının azalmasını gerçek zamanlı raporlamada tespit ederek çözüm sağlanır.

Üretimin verimliliğini arttıran, iyileştirmeye yarayan bir diğer oee raporlama türü de geriye dönük raporlama şeklinde ifade edilir. Gerçek zamanlı raporlamada kısa süreli kayıpların anında önlenmesi temel olarak ele alınırken, geriye dönük raporlamanın en büyük faydası uzun süreli kayıpların telafi edilmesidir. Geriye dönük raporlamanın sunduğu faydalardan biri de uzun süreli olmasından kaynaklı, üretimde geçmişten günümüze hangi kayıpların yaşandığının rahatça tespit edilmesidir. Makinelerin durma analizlerinin yapılıp sorunun tespit edilmesini de geriye dönük raporlama ile yapmak mümkündür. Bu sayede oldukça titiz bir biçimde makinelerde ve diğer ekipmanlarda yer alan sorunlara karşı hasar analizi yapılarak sorunun çözüme ulaşması sağlanır.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklarımız: Fabrika Performans Yönetimi Nedir?

 

 

 

 

 

  1. Haz 29.2020 / 2:53 pm / Cevapla

    Çok faydalı bir içerik olmuş. Teşekkürler.

  2. Haz 29.2020 / 5:51 pm / Cevapla

    OEE Raporlama hakkında bilgi verici bir içerik olmuş. Teşekkürler.

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link