fbpx
Plato 4.0
PLM nedir

PLM Nedir? Ürün Yaşam Döngüsü (Ayrıntılı Anlatım)

 PLM (Ürün Yaşam Döngüsü) Nedir?

Product Lifecycle Management yani PLM, Türkçe olarak ürün yaşam döngüsü şeklinde bilinmektedir. Günümüzde plm nedir sorusunun cevabı olarak herhangi sektör dahilinde ürünlerin hammadde biçiminde elde edilmesinden piyasaya servis edilmesine kadar geçen bölümdeki tüm süreçler ve de kontroller PLM şeklinde adlandırılmaktadır. Bütün süreçlerin kontrol edilmesini sağlamakta olan bir çözüm olarak da ön plana çıkan bu plm, fabrikasyon sistemleri altında da istenilen düzenin tam olarak yakalanmasına ve çok daha yüksek performans altında verimler elde edilmesine imkan tanır.

Temel amaç maliyetin minimum seviyelere indirilmesi ve de ürün tasarım ile beraber ürünlerin üretim süresini de aşağıya çekmektir. Ayrıca farklı bir sektör dahilinde ise şirketin sahip olduğu hemen hemen bütün veriler PLM ile beraber olarak tek sistem potası altında toplanmaktadır. Daha sonrasında, plm nedir sorularına cevap olan bu açıklamaya ek olarak bütün güncel verilere de bu sistem üzerinden rahat bir şekilde ulaşım imkanı elde edebilir. Tasarımı gerçekleştiren ürünü farklı ülkede işlemin paralel olarak gerçekleştirilmesidir. Bu durumda da yapılan üretimin süreci genel olarak azalırken aynı zamanda yüksek performans dahilinde de hızlı şekilde satış işlemi plm sisteminde gerçekleştirilebilir.

 

 PLM’in Tarihsel Gelişimi

Ürün geliştirme konusuna da bakıldığında, plm nedir sorusundan sonra tarihi önemlidir. Türkiye başka ülkelere göre daha yeni yeni standart oturtmaya başlamıştır. Bizim ülkemizde 90’lı yıllarda olan proje ekiplerinde bulunan çeşitli disiplinlerdeki mühendisler de aynı fiziksel ortamları paylaşmaya başlamış olarak ürün geliştirme adına da standartlaşmaya başlamıştır. Fiziksel ortamdan uzaklaşıldığında bilgilere erişimin mümkün bir şekilde olmayacağı gibi de aynı zamanda hız konusunda verimsizlik sağlanır. Bu nedenle ürün yaşam döngüsü platformunun temelleri atılmıştır.

İlginizi çekebilir: Büyük Veri Analitiği (Big Data)

PLM’nin fonksiyonları

Genellikle plm nedir, plm fonksiyonları nedir merak edilir. Fonksiyonlar; iyi yapılandırılmış ürünler portföyünü yönetme plm sistemi fonksiyonudur. Ayrıca plm ürün portföyünün finansal şekilde getirisini en üst düzeylere çıkarma, ürün geliştirme, destek ve de geri dönüşüm projelerini yönetme, ürün ile ilgili olan süreçleri yönetip tutarlı, etkin ve de yalın hale getirme olarak ürün yaşam döngüsü sayılabilir.

 

 PLM’nin Avantajları

  • Öncelikle, şirketlerin mevcut ürünlerinin ürün yaşam döngüsü sistemini kontrol eder. Yeni ürün oluştururken izlenecek olan stratejilerin belirlenmesini sağlar.
  • Ürün yaşam döngüsü, işbirliği ortamı sağlar. Ayrıca plm perakendeciler, markalar, üreticiler ile tedarikçiler arasındaki işbirliği, ürünlerin yönü hakkında bilgiler verir. Düzenlemelere uyumlar, yeşil üretimler, ürün kabul edilirliği konularda da katkı sağlamaktadır. İş yerinde sağlam ve de şeffaf bir işbirliği ortamları olmazsa rekabet gücü de azalır. Bu nedenle düzenli şekilde ürünü kaliteli şekilde çıkarmak için bu platform kullanılması önemlidir. Bu bağlamda ürün hayat döngüsü standartların kaydedilmesi, korunması ya da iletişim halinde kalınması için ortam sağlar.
  • Ürünün izlenebilirliği açısından çok önemli katkılar sağlar. Tüm üretim sürecinde olan izlenebilirlik, yönetimin bütün süreç hakkında farkındalığını arttırdığı tedarik sürecini de hızlandırır.
  • Maliyeti azaltır ve de plm ürünün çıkarılmasındaki süreyi bir hayli azaltır.

 

 Endüstriyel Sektör Alanında PLM

Endüstriyel alanda plm nedir sorusu çok yaygındır. Bir fabrikasyon işlem kapsamlarında endüstriyel olarak yapılmakta olan üretimler dahilinde hemen hemen bütün veriler kayıt altına ürün yaşam döngüsü sayesinde alınabilmektedir. Bu şekilde de baştan sona parçaları üretim hatlarında geçtiği ve de ne gibi aşamalar oluştuğu kayıt altında tutulmaktadır. Sonrasında bu kayıtlar farklı zamanlarda ortaya basit şekilde plm kapsamında çıkarılabilmektedir. Bu ürün yaşam döngüsü sistemi revizyon versiyon ve de iterasyon kapsamında oluşmuş durumda olur. Bu aşamalar dahilinde de kolaylıkla üretim hattı içerisinde ürün yaşam döngüsü rahat bir çalışma ile gerçekleştirilir.

İlginizi çekebilir: Üretimde Verimlilik Artırmak İçin 5 İpucu

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link