fbpx
Plato 4.0
sanayide-dijital-donusum

Sanayide Dijital Dönüşüm

Endüstrilerin dijital dönüşümü, hem endüstri hem de toplum için değer yaratmak için muazzam bir fırsatı temsil ediyor. Sanayide dijital dönüşüm nedir? Sanayide dijital dönüşümün uygulama alanları nelerdir? Birlikte inceleyelim.

Sanayide Dijital Dönüşüm Nedir?

sanayide-dijital-donusum

Dijital teknolojideki hızlı gelişmeler dünyamızı yeniden tanımlıyor. Gelişmiş teknolojilerin azalan maliyeti iş dünyasında ve toplumda devrim yaratıyor. Ve bu teknolojilerin etkileri mobil, bulut, yapay zeka, sensörler ve diğerleri arasında analitik alanlarda ilerlemeyi katlanarak hızlandırıyor. Aynı zamanda dijitalleşme, toplum için endüstri için yaratılan değere eşit veya hatta bu değeri aşan faydalar sağlayabilir. Geniş bant ağ oluşturma, bulut tabanlı bilgi işlem ve depolama, sensör teknolojisi ve daha fazlasında yeni teknolojinin ve teknolojik ilerlemelerin tüketicilerin benimsenmesini hızlandırmak, temel pazar değişikliklerini ve dijital odaklı yeni bir bozulma dalgasını tetikliyor; değer, giderek daha fazla metalaşan eski ürünlerden, bu ürünlerin ürettiği verilere ve verilerin yönlendirdiği içgörülere doğru göç ediyor.sanayide-donusum

Endüstri 4.0’a geçişten yararlanmak ve yapay zeka çözümlerini etkin bir şekilde oluşturmak ve bunlardan para kazanmak için işletmelerin eski varlıklarına yeni dijital teknolojileri ve yetenekleri yerleştirmesi gerekiyor. Buna dijital endüstriyel dönüşüm diyoruz. Çoğu temel vardiyada olduğu gibi, bu değişikliği teoride uygulamak pratikte olduğundan daha kolaydır. Dijital bir endüstriyel operasyonu ayakta tutmak, işin tüm yönlerinde temel değişiklikleri içerir. Özellikle, müşteri yaşam döngüsü boyunca değer yaratmak için bir kuruluş, iş modelini doğrusaldan her zaman açık konuma yeniden yönlendirmelidir. Örneğin, geleneksel iş modellerinde müşteri hizmetleri, bir müşteri çözüm için bir sorunla karşılaştığında başlar; dijital endüstriyel modellerde, servis ekipleri kullanım ve performansı uzaktan izleyebilir, bir sorunun ne zaman olabileceğini tahmin edebilir ve sorunu çözmek için proaktif olarak müşteriye ulaşarak kesinti süresini azaltabilir. Akıllı fabrikalar, imalat endüstrisi için oyunun kurallarını değiştirecek. Potansiyel olarak durmuş iş gücü üretkenliğini ateşleyebilir ve üretkenliğin anahtarını ortaya çıkarabilirler.

İlginizi çekebilecek diğer içeriğimiz: https://plato40.com/akilli-uretim-nedir-akilli-uretim-sisteminin-faydalari-nelerdir/

Sanayide Dijital Dönüşümün Uygulama Alanları

Sanayide dijital dönüşüm uygulamalarının var olduğu noktalar aşağıdaki gibidir.

  • Arttırılmış Üretim Alanı Görünürlüğü:

Üretim katına ilişkin daha fazla bilgi, kalite kontrolünü, ekipman çalışma süresini ve bakım planlamasını iyileştirmek için sorunların ortaya çıkmadan önce tanımlanmasını ve ele alınmasını sağlar.

  • Akıllı Tedarik Zinciri Yönetimi:

Radyo frekansı tanımlama etiketleri gibi sensörler, envanter izleme ve süreç otomasyonuna izin verir.

  • Azalan Toplam Sahip Olma Maliyeti:

Akıllı şebeke teknolojisi, güç tüketimini, nesnelerin interneti özellikli ısıtma, havalandırma ve klima ve yük dengelemeyi öngörür ve optimize eder.

dijital-donusum-sanayi

  • Kolaylaştırılmış İnsan Kaynakları:

Sürekli veri; sürekli analiz, risk değerlendirmesi ve süreç koordinasyonu anlamına gelir ve daha az saha servisi çağrısı, uzaktan izleme ve teşhis ve proaktif ekipman bakımı ile sonuçlanır. Rutin çalışmayı azaltmak, ekiplerinizin değer katan faaliyetlere yeniden odaklanmasını sağlar.

  • Azaltılmış Çevresel Etki:

Sensör ağları ve makine öğrenimi, fabrikaların enerji ve malzeme girdilerinin verimliliğini artırmasını sağlarken, mevzuata uygunluğu sağlamak için çıktıları daha iyi izleme olanağı sağlar.

  • Artan Karlılık:

Birlikte akıllı fabrika optimizasyonları daha iyi operasyonel sonuçlar, yeni iş fırsatları, maliyet tasarrufu ve erken benimseyenler için artan gelirler sağlıyor.

endustride-dijital-donusum

  • Disiplinlerarası İşbirliği:

Tesis sistemleri ve iş uygulamaları arasındaki veri akışını iyileştirmek, disiplinler arası işbirliğini mümkün kılar. Ürün geliştirme ekipleri, üretilebilirlikte tasarım yapmak için üretim hattı verilerine erişebilir. Üretim mühendisliği, hatayı azaltmak ve pazara sunma süresini hızlandırmak için üretim hattı süreçlerini dijital olarak önceden test edebilir.

  • Yinelemeli İyileştirme:

Ürünlere bağlantı eklemek, üreticilerin temel özellik setine sahip bir ürünü piyasaya sürmelerine ve ürün yazılımı güncellemeleri aracılığıyla yinelemeli olarak gelişmiş özellikler eklemelerine olanak tanır.

İlginizi çekebilecek diğer başlığımız: TPM Ne Demek?

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link