fbpx
Plato 4.0
Smed Nedir

SMED Nedir? Tüm SMED Adımları (7 Adımda Anlatım)

Son zamanlarda oldukça dikkat çeken bir sistem şirketlerin iş gücünü tamamen hızlandırarak, farklı bir boyuta geçmesini sağlıyor. Bu sisteme SMED adı veriliyor. Peki, SMED nedir?

 

SMED Metodu Nedir?

SMED, şirketlerin değişim sürelerini önemli ölçüde azaltmalarına yardımcı olma konusunda olağanüstü başarılı olan bir metottur. Bu metot Japon endüstri mühendisi Shigeo Shingo tarafından geliştirilmiştir. Single-Minute Exchange of Dies kısaca SMED, ekipman değişimlerini tamamlamak için gereken süreyi önemli ölçüde azaltmaktadır.

SMED nedir sorusunun net cevabı olarak, olabildiğince çok geçiş adımını kısa sürede tamamlamak ve koordineli çalışmaktır. Ayrıca kalan adımları basitleştirmek ve düzene sokmaktır. Geçiş sürelerini tek hanelere yani 10 dakikadan kısa zamanda tamamlama amacından gelmektedir. Başarılı bir SMED programında;

 • Daha düşük üretim maliyeti, daha hızlı geçişler, daha az ekipman arıza süresi,
 • Daha küçük parti boyutları, daha hızlı geçişler, daha sık ürün değişimine olanağı,
 • Müşteri talebine daha hızlı ve daha etkin yanıt verme, daha esnek programlama,
 • Daha düşük envanter seviyeleri,
 • Daha sorunsuz başlangıçlar, daha kaliteli ve süreç tutarlılığı sağlar.

SMED Tekniği Nedir?

Şirketler SMED metodu ile şirket yelpazesinde değişim sürelerinde ortalama %94 azalmaya gitmiştir. 20 kat artan değiştirme sürelerini düşünmek hayal gibi gelebilir. Fakat SMED nedir sorusuna örnekle yaklaşalım;

Pek çok kişi bir lastiği 15 dakika kadar bir sürede değiştirebilir. Bu gayet olağan ve normal bir durumdur. Aynı zamanda bir Nascar yarış ekibi dört lastiği 15 dakikadan çok daha az bir sürede değiştirmektedir. SMED metodunun mantığı da bu şekildedir.

Nascar ekibi, işe başlamadan önce mümkün olduğunca çok adımı gerçekleştirme; paralel olarak birden fazla adımı gerçekleştirmek için koordineli şekilde çalışmaktadır. Ayrıca standart, yüksek düzeyde optimize edilmiş bir süreçte çalışma sistemi geliştirmişlerdir. Aynı durum SMED nedir sorusunun da cevabı niteliğindedir.

İlginizi Çekebilir: Üretim Planlama Ve Kontrol Nedir? | Uzmanından Anlatım

SMED Unsurları Nelerdir?

SMED metodunda geçişler, unsurlar olarak adlandırılmaktadır. Bu unsurlar ise adımlardan oluşur;

 • İç Elemanlar, ekipman durdurulduğunda tamamlanması gereken unsurlar,
 • Dış ögeler, ekipman çalışırken tamamlanabilen ögeler olmak üzere iki öge vardır.

 

SMED metodunda, olabildiğince çok ögeyi kısa sürede yapmak, tüm öğeleri basitleştirmeye ve düzene sokmaya odaklanılır. Bu metot hakkında daha fazla bilgi edinmenin yolu, uygulamaları incelemektir. Basit ve pratik bir SMED şirketler için yol haritası sağlar.

SMED Metodunun Temel İlkeleri

SMED nedir sorusunun cevabı öğrenildiğine göre SMED metodunun temel ilkelerine bakılabilir. Kurulum sürelerini azaltmak zor gibi görünebilir. Fakat SMED ilkelerine uyulduğu takdirde, koordineli bir şekilde kurulum süresinde önemli kısalmalar elde edilebilir.

SMED metodunun temel ilkeleri;

 • Dahili ve harici geçiş görevlerini belirlemek gerekmektedir,
 • Her bir görevin işlevi ve amacı analiz edilmelidir,
 • Maliyetsiz ya da düşük maliyetli çözümlere odaklanmak gerekir,
 • Geçiş sürelerini olabildiğince düşürmeye hedefleyin.

Hemen hemen her şirket SMED metodundan yararlanabilir. Fakat bu durum metodun birinci öncelik olması gerektiği anlamına gelmez. Metodun getirilerinden uzaklaştığımızda, şirketlerin sınırlı kaynakları vardır ve bu kaynaklar, en iyi getiriyi sağlayacakları yere yönlendirilmelidir. O halde şirketlerin önceliği zamanın nerede kaybedildiğinin net bir şekilde analiz etmektir. Bu zaman kaybını ortadan kaldırmak için planlama yapmalıdır. Bu yüzden en az iki hafta kadar veri toplamak gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Erp (Kurumsal Kaynak Planlama) – Ayrıntılı İnceleme

 SMED Tekniği Adımları

SMED metodu için geniş bir destek tabanı oluşturmak gerekmektedir. Destek tabanı oluşturmak için de çalışanları bu sürece dahil etmek önemli bir noktadır. Ayrıca kurulan ekip içerisinde fikir birliği yaparak, iş dağılım planı oluşturun.

1.     Hazırlık

2.     Video Kayıt

3.     Analiz

4.     İç Setupları Dış Setup a Çevirme

5.     İç ve Dış Setupları İyileştirme

6.     Çözümlerin Devreye Alınması

7.     Standartlaştırma

 

Deneyimler, genellikle teknik unsurlardan daha hızlı ve daha ucuzdur. Başka bir deyişle, hızlı kazançlar deneyimler sayesinde gerçekleşir. Özellikle teknik yeterliliğe sahip ekiplerde teknik unsurlara aşırı odaklanmanın cazibesinden kaçınmak gerekmektedir. Bu yüzden en başta çalışanlara odaklanmak önemli bir noktadır.

 

İlginizi Çekebilir: Kaizen Tekniği Nedir? (8 Maddede Kaizen Yönetimi)

 

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link