fbpx
Plato 4.0
Tee-nedir

TEE Ne Demek? Toplam Ekipman Etkinliği (OEE)

Toplam ekipman etkinliği olarak da bilinen TEE, üretim verimliliğini ölçmek için kullanılan bir standarttır.

Toplam ekipman etkinliği nedir ve nasıl hesaplanır? Birlikte inceleyelim. 

TEE Nedir? TEE Değeri Nasıl Arttırılır?

teenedir

Üretim alanında yer alan tüm ekipmanların ne sıklıkla ve hangi ölçüde kullanıldığını hesaplayan sistem, TEE olarak ifade edilir. Fabrikaların üretim süreçlerini gözlemlemeleri ve anlamaları için toplam ekipman etkinliğine ihtiyaçları bulunmaktadır. Tee nedir sorusuna fabrika ve diğer üretim yerlerinin gerçek potansiyelini hesaplamak şeklinde cevap vermek de mümkündür. TEE değerini arttırabilmek de pek çok yöneticinin istekleri arasında yer alır. Fabrika için son derece önemli olan TEE değerinin artması için uygulanması gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar arasında ilk olarak üretimde yer alan tüm varlıkların belirli bir öncelik sırasına konulması yer almaktadır. Üretimde hangi varlığınıza daha yoğun ihtiyaç duyuyorsanız o varlığı öncelikli hale getirmelisiniz. Toplam ekipman etkinliği olarak da ifade edilen TEE değerini arttırmak için tüm bileşenleri iyi bir biçimde anlamanız gereklidir. İşletmenize en uygun TEE formülünü tespit etmeniz sonucunda yapacağınız uygulamalar sonucunda TEE değeriniz artmış olacaktır. IoT olarak da bilinen ‘’Nesnelerin İnterneti’’ teknolojisini fabrikanıza entegre etmeniz dahilinde, TEE değerinde artış gözlemlemek mümkündür. Rekabetin her geçen gün arttığı dijital dünyada, çeşitli firmalar yaptıkları endüstriyel üretimde TEE değerlerini arttırarak rakiplerinin önüne geçmeyi amaçlamaktadır.

Toplam Ekipman Etkinliği Nedir Ne İşe Yarar?

TEE, üretim metriği toplam ekipman etkinliğinin kısaltmasıdır. TEE, üretim sürecinin çeşitli alt bileşenlerini dikkate alır. Çeşitli faktörler dikkate alındıktan sonra sonuç yüzde olarak ifade edilir. Bu yüzde, bir makine, çizgi veya hücre için mevcut üretim verimliliğinin bir anlık görüntüsü olarak görülebilir. Ürün üretmek karmaşık bir süreçtir. Metrikler ve yönergeler olmadan kontrolü kaybetmek ve işletmenizin üretiminiz tarafından yönetilmesini sağlamak çok kolaydır. TEE, süreç hakkında bilgi sağlamak için birden fazla üretim sorununu ve veri noktasını birleştiren bir araçtır. Verileri analiz ederek ve hesaplayarak kök neden analizi için bir çerçeve görevi görür. Temel alınan verilerin birleştirilmesine ilişkin dokümante edilmiş bir süreç sayesinde TEE, spesifik proses bilgileri sağlar. Montaj teknisyenlerinden finansal personele kadar imalat ekibinin tüm üyeleri, verileri üretim sürecinin mevcut durumunu anlamak için kullanabilir. Makine kullanılabilirliği, performansı ve kalitesi üzerindeki etki konusunda önceden belirlenmiş bir çerçeveye sahip olan TEE, temeldeki sorunları ve temel nedenleri izlemek için bir çerçeve sağlar. TEE ayrıca üretim sürecindeki iyileştirmeler için bir çerçeve sunmaktadır. TEE’nin izlenmesi ile ortaya çıkan altı büyük kayıp atığı gibi önemli TEE kavramları kullanılarak anlaşılabilir ve verimlilikler artırılabilir.

TEE Günümüzde Neden Önemlidir?

teeninonemi

OEE olarak da bilinen toplam ekipman etkinliği dijitalleşmenin faydalarından biri olarak ifade edilir. Günümüzde TEE’nin fazlaca önemli olmasının ana sebeplerinden biri, üretim sürecinde olup biteni görselleştirerek farkına varmayı sağlamasıdır. Üretim hattında meydana gelen kayıpları da hesaplayabilmek ve tespit edebilmek için TEE kullanımı günümüzde oldukça önemlidir. Fabrikaların sahip olduğu kaynaklar ile nasıl bir üretim gerçekleştirdiğini gösteren TEE, aynı zamanda yeni üretim potansiyellerini de tespit eder. Bir fabrikanın ya da herhangi bir üretim yerinin gerçek anlamda üretim potansiyelinin ortaya çıkması TEE ile mümkün olabilir. TEE’nin önemli olmasının sebeplerinden biri de üretim esnasında kullanılan kaynakların israfını önlemektir. Fabrikada oluşan atıkları engellemesi sayesinde tasarruf alanında büyük çaplı iyileştirme hedeflenir. Toplam ekipman etkinliği kaynaklara odaklanarak üretimdeki asıl sorunun tespit edilmesini sağlamaktadır. Bu sayede fabrikalar, üretimdeki sorunun personel, planlama, raporlama ya da malzemede olup olmadığını rahatça ortaya çıkarmaktadır.

TEE Nasıl Hesaplanır?

toplam-ekipman-etkinliği-nedir

Ekipman performansınızı ve üretim sürecinizi ölçmek, sürekli iyileştirme için kullanılabilecek değerli veriler verirken, bu bilgilerin farklı taraflarına bakmak oldukça önemlidir. Özellikle, 3 farklı perspektiften görülebilen üretim kayıpları temel işlevdir.

  • Potansiyel üretime kıyasla kayıp veya hurda parça sayısı
  • Kesinti veya verimsiz üretim nedeniyle kayıp zaman birimi sayısı
  • Planlanan üretim verimliliği ve zamana göre kayıp birimlerin yüzdesi

Bu metriklerin üçü de iyileştirme stratejileri geliştirmek için kullanılabilir. Toplam ekipman etkinliği sürekli iyileştirme programınızla birlikte görüntülediğinizde, üretimi optimize etmek ve üretim atıkları ve ekipman kaybını ortadan kaldırmak için güçlü bir yol haritası oluşturabilirsiniz. Tercih edilen TEE hesaplaması kullanılabilirlik, performans ve kalite unsurlarına dayanır.

toplam-ekipman-etkinliği

Kullanılabilirlik: Çalışmama nedeninizi (tipik olarak birkaç dakikalık kesinti süresi boyunca) belirleyebileceğiniz, planlanan üretiminizi yeterince uzun süre kesebilecek tüm üretim olaylarını dikkate alır. Kullanılabilirlik, çalışma süresinin planlanan üretim süresine oranı olarak hesaplanır: Üretim çalışma süreniz, ne kadar sürede üreteceğinizi veya planlanan üetim süresini daha az durma süresiyle beklediğiniz zamandır. Durma süreniz, üretim sürecinizin çalışması amaçlanan ancak planlanmamış duraklar veya planlanan duraklar nedeniyle gerçekleşen aksamalardır.

Kullanılabilirlik = Çalışma Süresi / Planlanan Üretim Süresi

Performans: TEE’nin ikinci bileşeni tesis veya ekipmanın gerçek çalışma hızını belirtilen çalışma hızıyla karşılaştırır.

Belirtilen çalışma hızı genellikle “Gösterilen Maksimum Hız” veya “İdeal Döngü Süresi” olarak adlandırılır. Performans, çalışabileceği maksimum verimle karşılaştırıldığında, tesisin çalıştığı süre boyunca gerçek verimi ortaya çıkmış olur. Performans kayıpları mikro duruşlar ve yavaş döngüler olarak sınıflandırılabilir.

Performans  = (İdeal Çevrim Süresi x Toplam Sayım) / Çalışma Süresi

Kalite: TEE’nin üçüncü bileşeni, müşteri spesifikasyonunu tam olarak karşılayan ve ilk seferinde doğru olan gerçek üretim hacminin oranı olan kaliteyi ölçer. Kalite kayıpları iki kategoriye ayrılır; üretim reddi ve başlangıç reddi.

Kalite  = İyi Sayım / Toplam Sayım

Bu üç unsurun hesaplanması sonucunda TEE de hesaplanabilir.

 

İlginizi Çekebilecek diğer içeriğimiz: OEE Hesaplama Sırasında Yapılan 5 Önemli Hata

Toplam Ekipman Etkinliği Hesaplama Örneği

tee-ne-demek

Toplam ekipman etkinliği örnek hesaplaması aşağıdaki gibidir.

Bir varlığın TEE‘sinin bulunması, bir varlığın toplam çalışma süresinin bir varlığın planlanan toplam üretim süresine bölünmesiyle hesaplanan kullanılabilirliğin ölçülmesiyle başlar. Önleyici bakım , tatiller veya benzeri senaryolar için planlı kapanmaları içermez .

Örneğin, bir makinenin 12 saat boyunca çalışması gerekiyordu, ancak bir arıza yaşadıysa ve sadece 11 saat çalıştıysa, kullanılabilirlik %0,917 veya %91,7 olurdu. Daha sonra, gerçek sistem verimini mümkün olan maksimum verime bölerek bir varlığın performansını ölçün.

Diyelim ki saatte maksimum 1.000 birim üretim hızıyla 12 saat çalışan bir varlığınız var. Maksimum verim 12.000 olacaktır. Ancak, söz konusu varlık yalnızca 11.500 adet üretiyorsa, performans puanı %0.958 veya %95.8 olur. Son olarak, varlık tarafından üretilen malların kalitesi belirlenmelidir. Kalite, başlatılan toplam birimler tarafından üretilen kullanılabilir birimlerin sayısının bölünmesiyle hesaplanır. Bir varlık, 12 saatlik bir üretim zaman çerçevesinde 12.000 birim üretiyorsa, ancak bunların 300’ünün bunları kullanılamaz hale getiren kusurları varsa, kullanılabilir birimlerin sayısı 11.700’dür. Bu nedenle, kalite puanı %0.975 veya %97.5 olacaktır. Artık üç bileşene sahip olduğunuza göre, TEE‘yi çarparak hesaplayabilirsiniz. Örneğin, kullanılabilirlik 0.917, performans 0.958 ve kalite 0.975 ise, TEE ölçümü %0.857 veya %85.7 olacaktır.

tee

İlginizi çekebilecek diğer içeriğimiz: https://plato40.com/3-adimda-oee-hesaplama/

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link