fbpx
Plato 4.0
tpm

TPM Ne Demek?

TPM ne demek? TPM, yani toplam verimli bakım, herhangi bir yalın üretim uygulamasının temel bloklarından biridir. Toplam verimli bakımın ne olduğunu detaylı bir şekilde inceleyelim.

Toplam Verimli Bakım Nedir?

toplam-verimli-bakim

TPM ne demek?” sorunuza hemen yanıt verelim. Üretim yerlerinde bulunan ekipmanlara ve makinelere güven duyulmadığı sürece üretim sürecini iyileştirmek mümkün değildir. TPM, sürdürülebilir iyileştirmeler inşa etmek için sağlam bir temel sağlar. Toplam verimli bakım olarak da bilinen TPM, üretim verimliliği, kesintisiz operasyonlar elde etmek ve ekipmana özgü sorunları önlemek için hızlı, proaktif bir bakım yanıtı sağlamak amacıyla, bir kuruluştaki tüm paydaşlar arasında -özellikle operasyonlar ve bakım arasında- işbirliğine dayalı bir yaklaşım yaratan, üretim öncülüğünde bir girişim olarak tanımlanabilir. Toplam verimli bakım ile amaçlanan, üretimde rol alan herkesi bakım işlerine dahil ederek mekanik arızalardan ve teknik rahatsızlıklardan uzak bir üretim ortamı yaratmaktır. Geçmişte operatörler herhangi bir arıza anında makineleri durdurur ve bakıma kadar çalıştırmazlardı. Fakat TPM ile birlikte bu durum ortadan kalkmış oldu.

Toplam Verimli Bakım Nasıl Uygulanır?

tpmnedemek

TPM ne demek? Nasıl uygulanır? TPM’nin belirli bir uygulama standardı yoktur. Uygulanabilecek adımlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

Otonom Bakım

TPM, çalışma sistemi gereği operatörlere belirli sorumluluklar atar Bu yağlama, temizleme ve inceleme gibi işlemleri içerebilir. Sonuç olarak, çalışanların ekipmanlarıyla ilgili bilgilerini artırır. Bu, ortaya çıkan herhangi bir sorunun belirlenmesine yardımcı olur ve daha üst düzey görevler için bakım personelini serbest bırakır. Otonom bakımlar hem personelin çalışma verimi açısından hem de makinelerden alınan verim açısından oldukça önemlidir.

Planlı Bakım

Bu, ölçülen veya tahmin edilen arıza oranlarına göre bakım rutinlerini programlanmasıdır. Planlı bakımlar, planlanmamış durma durumlarını azaltır, çalışma saatleri dışında planlara servis yapılmasını sağlar ve hem arızaya hem de aşınmaya eğilimli parçaları kontrol etmiş olur.

Kaliteli Bakım

Üretim sırasında hata tespitinin yapılmasına ve hatanın önlenmesine yardımcı olur. İyileştirme projeleri genellikle kusurların nedenini ortadan kaldırmaya odaklandığından kalite sorunlarını hedefler. Ayrıca, kusurlar erken yakalandığından maliyetleri düşürür. Daha az maliyetle üretim yapmak isteyen üretim yerleri için kaçınılmaz bir işlemdir.

Erken Ekipman Yönetimi

Erken ekipman yönetimi uygulaması, yeni ekipmanların geliştirilmesi ve tasarımına yönelik anlayışını ve pratik bilgisini inceler. Daha az başlatma sorunu olduğu düşünüldüğünde, yeni makineler planlanan performansa ulaşabilir. Ayrıca, ekipmanın bakımı, çalışanların katılımı ve kurulumdan önce gözden geçirmeleri sonucunda çok daha kolay bir süreç haline gelir.

tpm-ne-demek-nedir

İlginizi çekebilecek diğer içeriğimiz: 5S Nedir? Nasıl Uygulanır?

Eğitim ve Öğretim

İşletmenizin TPM hedeflerine ulaşmasını önleyen bilgi boşluklarını doldurmayı içerir. Bu eğitimler, yöneticiler, bakım personeli ve operatörler için geçerlidir. Yöneticiler, personel gelişimi ve koçluğun yanı sıra bu ilkeler üzerinde eğitim alırlar. Bakım personeli, proaktif ve önleyici bakım için gerekli teknikleri öğrenmelidir. Son olarak, operatörler ortaya çıkan sorunların nasıl tespit edileceği ve ekipmanın rutin olarak nasıl muhafaza edileceği konusunda beceri kazanırlar.

Güvenlik Sağlık ve Çevre

Güvenlik, sağlık ve çevre unsurları üretim yeri ile ilgilidir. PErsonellerin verimli olabilmeleri için çalıştıkları ortamın da verimli olması gerekir. Bu uygulama, güvenli olan sağlıklı bir çalışma ortamını korumakla ilgilenir. Kaza içermeyen bir iş yerine ulaşma hedefi ile potansiyel güvenlik ve sağlık risklerini ortadan kaldırır.

Yönetimde TPM

Yönetimde TPM, TPM tekniklerinin şirketin idari işlevlerine uygulanmasını içerir. Boşa giden herhangi bir idari işlevi ele alarak yaklaşımın faydalarını araştırır. Ayrıca üretimi desteklemek için idari operasyonları da geliştirir. Bunlar tedarik, zamanlama ve sipariş işlemeyi içerebilir. Yönetimde TPM aslında üretim süreci ve sonrasında ortaya çıkabilecek problemlerin çözümünü ele alır.

TPM Faydaları Nelerdir?

tpm-ne-demek

TPM uygulamalarının üretim süreci ve sonrası için birçok farklı faydası bulunur. Bu avantajlar aşağıdaki gibidir.

 • Daha güvenli çalışma ortamı sunar,
 • 8 büyük kaybın ortadan kaldırılmasına yardımcı olur,
 • Verimlilik üzerinde kanıtlanmış etkilere sahiptir,
 • Personel verimliliğini artırıcı uygulamalar barındırır,
 • Uygulamalar sonucunda üretime dahil olan her kesimi memnun edebilir,
 • Bakım maliyetlerinin düşürülmesini sağlar,
 • Yalın üretime geçiş yapılmasına ön ayak olabilir,
 • Stoklama felsefesinin israf olabileceğinin kanıtıdır,
 • Üretimde makinelerin daha verimli çalışmalarını sağlar,
 • Tedarik sürecinin yönetilmesini baştan sona kolaylaştırır,
 • Üretim yerlerinin daha çevre dostu olmalarını sağlar,
 • İzlenebilirlik adımlarını geliştirilmesine olanak tanır,
 • Üretim yeri adına kalıcı bir çalışma kültürü yaratmış olur,
 • Ekipman arızalarında ortaya çıkacak üretim problemlerini en aza indirger.

İlginizi çekebilecek diğer içeriğimiz:OEE Nedi̇r? OEE Performans Yöneti̇mi̇

 1. Tem 21.2020 / 1:25 pm / Cevapla

  Çok faydalı bir içerik olmuş, emeğinize sağlık.

 2. Tem 21.2020 / 1:26 pm / Cevapla

  Açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkürler 🙂

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link