fbpx
Plato 4.0
uretim-takip-programi

Üretim Takip Programı (Tüm Yönleriyle İnceleme)

Üretimin her aşamasında tüm kaynak ve sürecin detaylı takibi ve analizi, işletmelerin ana operasyonlarını optimum şekilde gerçekleştirmesi için ön koşuldur. Bu koşul üretim takip programı ile kolayca karşılanır. İş emirlerinin operasyonel bazda ve üretim kaynakları dikkate alınarak tanımlanabilmesi önemlidir. Makine ve operatörlerle ilişkilendirilebilecek makine ile ilgili arızalar, elektrik kesintisi gibi şartlarda anlık ve istenilen zamanda analiz edilebilmesi için güçlü üretim takip sistemleri gereklidir.

Üretim planlamasının çıktıları olan iş emirleri, üretimin her aşamasından elde edilen bilgilere göre doğru ve verimli bir şekilde tamamlanmasını sağlayan bir üretim takibi ile üretim kaynakları etkin bir şekilde yönetilebilir. Üretim operasyonlarını verimli ve gerçek operasyonel maliyetleri sağlıklı bir şekilde planlamak üzere bir üretim takip programı kullanarak üretimi kontrol altına almak mümkündür.

Üretim Takip Programının İçeriği Nedir?

uretim-takip-sistemleri

Üretim takip programlarının içerikleri oldukça geniş bir yapıya sahiptir. Bir kısmını inceleyeceğimiz üretim takip programı içeriği maliyetlerin ve stokların yönetimi için önemlidir. Program içeriği;

 • Duran varlık yönetimi
 • Gider yönetimi
 • Muhasebe ve cari hesaplar yönetimi
 • Satış yönetimi
 • Müşteri ilişkileri yönetimi
 • Tedarikçi portalı
 • Bütçe yönetimi
 • Gider yönetimi
 • Malzeme ihtiyaç planlaması
 • Envanter yönetimi
 • Satın alma yönetimi
 • Malzeme ihtiyaç listesi yönetimi
 • Bakım onarım yönetimi
 • Standart ve gerçek maliyetler
 • Sevkiyat planlama
 • Kalite kontrol

Süreçlerinin tümünü içinde barındırır. Bu süreçlerin her biri üretim takip programı ve planlama aşamalarında etkin rol oynar. Etkili bir üretim sürecinin vazgeçilmez aşamalarını tek bir sistemde toplayan üretim takip sistemleri başından sonuna firmalara kolaylık sunar. Bu süreçlerin her birinin üretim firmaları açısından önemli yeri bulunur.

İlginizi çekebilecek bir diğer içeriğimiz: Üretimde Başarı: Dijital Yalın Üretim

Üretim Takip Programları İle Muhasebe ve Cari Hesaplar Yönetimi

uretim-takip-programlari

Muhasebe ve cari hesaplar yönetimi üretim takip sistemleri açısından; şirketlerde tanınan işlemlerin kaydedilmesi ve cari hesap yönetimi, yani alacak ve borçların yönetimi anlamına gelir. Oldukça karmaşık bir süreçtir. İhtiyaç duyacağınız tüm muhasebe süreçlerinizi detaylı bir şekilde takip edebileceğiniz bir altyapı sunan üretim takip programları kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde oldukça kullanışlı bir seçim olmalıdır.

Üretim Takip Programı İle Bütçe Yönetimi

uretim-takip-programlari-ne-ise-yarar

Envanter yönetimi entegrasyonunu sağlayan üretim takip sistemleri ile kalite kontrol işlemleri gerçekleşir. Fiyat, sevkiyat ve kalite açısından izleme olanağı sunan üretim takip programı ile kayıtlı tüm verilere göre ilgili firmaların bilgilerini kontrol olanağı bulmaya da olanak tanır. Bu sayede zamandan tasarruf edip verimliliği artırabilir ve yüksek kaliteli ürünlerle rekabette öne çıkabilirsiniz.

Üretim Takip Programı İle Malzeme Listesi Yönetimi

Üretim yapan işletmelerin öncelikli ihtiyaçlarından biri üretim takip programı ile ürün çeşitleri ve güzergahlarının yönetimidir. Bu süreçte üretim takip programları yerine basit hesap tabloları kullanılması süreci insan bağımlılığı doğurur. Bu da en sık hata yapılan süreçlerden biridir. Aşırı stok maliyetleri, kısa üretim ve dolayısıyla sipariş edilen ürünlerin teslim edilememesi sorunları ile karşılaşmak kaçınılmaz olur. Üretim operasyonlarını ve ürün türlerini sisteme tanımlayarak yeni üretim planlaması yapmanızı sağlayan üretim takip sistemleri ile iş yükünüzü önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Üretim Takip Programı İle Malzeme İhtiyaç Planlaması

malzeme-listesi-yonetimi

İşletme marjlarına ulaşmak üretim takip sistemleri ve siparişleri gecikmeden teslim etme, zaman ve malzeme israfı olmadan üretim yapma kapasitesine sahip olmak gerekir. Zamanında, kesintisiz ve karlı operasyonlar için üretim takip programı en önemli öncelikler; üretim için ihtiyaç duyulan malzemelerin doğru belirlenmesi, bu malzemelerin teslim sürelerinin ve optimum sipariş miktarlarının hesaplanmalıdır.

Üretim Takip Programı İle Kalite kontrol

kalite-kontrol

Üretim sürecinin ayrılmaz bir parçası olan kalite kontrol, amaçlanandan farklı performans sergileyen üretim takip sistemleri ürünlerdeki performans değişikliğinin nedenlerini belirlemek açısından önem taşır. İşletmelerde doğru kalite kontrol kayıtları tutarak maliyetleri düşürmek ve bunları doğru şekilde değerlendirmek önemlidir. Üretimin son aşamasında kalite kontrole dayalı olarak kayıp, kaçak ve hatalı üretimi kayıt altına almanızı ve analiz etmenizi sağlayan üretim takip sistemleri ile kaliteli ürünler üretebilirsiniz.

Takip Programı İle Standart ve Gerçek Maliyetler

uretim-takip-sistemi

İşletmelerde doğru kalite kontrol kayıtları tutarak maliyetleri düşürmek ve bunları doğru şekilde değerlendirmek, resmi kalite standartlarında üretim yapmak ve yasal uygunluğu sağlamak için önemlidir. Üretimin son aşamasında kalite kontrole dayalı olarak kayıp, kaçak ve hatalı üretimi kayıt altına almanızı ve analiz etmenizi sağlar. Gerçek maliyetlerin göz önüne alınarak yapılan üretimler daha doğru sonuçlar verecek niteliğe sahiptir.

İlginizi çekebilecek bir diğer içeriğimiz: Sanayide Dijital Dönüşüm

 

 

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link