fbpx
Plato 4.0
uretimde-dijitallesme-verimlilik

Üretimde Dijitalleşme ve Verimlilik

“Dijital dönüşüm” terimi, dijital verilerin, bağlanabilirliğin ve işlemenin kullanımının üretim faaliyetinin her yönünü kapsadığı adımı tanımlar. Üretimde dijital dönüşüm nedir? Üretimde dijitalleşmenin faydaları nelerdir? Üretimde verimlilik nasıl olur? Birlikte inceleyelim.

uretim

Üretimde Dijital Dönüşüm

Üreticiler için dijital manzara sürekli değişiyor. Değişim, hızla değişen tüketici beklentileri, bağlı cihazlar ve tedarik zincirindeki komşu sektörlerdeki teknolojik gelişmelerle yayılır. Üretimdeki dijital dönüşümün işletmeler, tedarikçileri, müşterileri ve diğer üçüncü taraflar üzerindeki etkilerini şimdiden görüyoruz.

Üretim durumu küresel, ekonomik ve politika kararlarındaki dalgalanma nedeniyle sürekli değişiyor. Tüketicilerin değişen beklentileri tüm tedarik zincirini etkiliyor, çünkü çeşitli üreticiler açıkça birbirine bağlı, bu nedenle tüketim malları üretmeyen üreticiler bile bu tüketici değişikliklerinden etkileniyor. Dahası, üretimde karar vericilerin de farklı beklentileri var, çünkü sonuçta hepimiz tüketiciyiz. 2020’ler, 5G’nin ağ yetenekleriyle hızlandırılan çok sayıda üretim alanı, IoT, Endüstri 4.0, makine öğrenimi ve tahmine dayalı analitik için daha büyük itici güçle birlikte bu eğilimin bir devamı olacak. Endüstri 4.0, yapay zeka, makine öğrenmesi, robotlar ve B2B e-ticaret gibi kavramlar üretimde dijital dönüşümün geleceği hakkında da bilgi veriyorlar. 

Üretimde Dijitalleşmenin Faydaları

uretimde-dijitallesme

Üretimde dijitalleşme sürecinin faydaları aşağıdaki gibidir: 

Üretkenlik:

Tasarım ve geliştirme süreçleri, 3D baskı ve artırılmış gerçeklik gibi araçlar kullanılarak ve kullanıcıların davranışsal verilerinden gerçek zamanlı olarak yararlanılarak daha hızlı ve daha iyi bilgilendirilir. Bağlı makinelerin arızaları önlemek ve çıktıyı optimize etmek için kullanılabilecek hayati bakım verilerini göndermesi sayesinde üretim, minimum aksama süresiyle kolaylaştırılmıştır.

Kalite:

Yüksek çözünürlüklü sensörler, tüm üretim hattı süreci boyunca ürünün üretim parametrelerini izler. Bazen Kalite 4.0 olarak adlandırılan makine öğrenimi algoritmaları, hataların temel nedenlerini otomatik olarak çözmek ve israfla ilgili sorunları ortaya çıkmadan önce tahmin etmek için üretim verilerine uygulanır.

dijital-uretim

Maliyet:

Üretim hattı ve makine verileri, lojistik ve nakliye dahil olmak üzere üretim sürecinin tüm aşamalarında verileri yakalamak ve analiz etmek, yeni maliyet azaltma fırsatlarının belirlenmesini mümkün kılar. Envanter, talepleri daha doğru bir şekilde karşılamak için daha iyi yönetilebilirken, makineler ürünler arasında hızlı değişikliklere izin veren yüksek düzeyde esneklik sunar.

Özelleştirme:

Özelleştirme, müşteriler için önemli bir satış noktası haline geldi . Dijitalleştirilmiş üretim hatları, fiyatların rekabetçi kalması için müşterilere kitlesel ölçekte ve yüksek verimlilik düzeyinde çalışırken cazip özelleştirme seçenekleri sunabilir.

Güvenlik:

Tehlikeli ortamlarda çalışmak robotlar tarafından yapılabilir. Tesis / fabrika geneline yerleştirilen özel sensörler sayesinde personel potansiyel tehlikeler hakkında çok önceden uyarılabilir. 

İlginizi çekebilecek içeriğimiz: https://plato40.com/5s-nedir-nasil-uygulanir/

Üretimde Verimlilik ve Verim Artırma

uretimde-verimlilik

Endüstri 4.0 sistemleri, süreçlerinizi daha sürdürülebilir şekilde verimli ve daha üretken hale getirir. Otomasyonla tekrarlayan işleri ortadan kaldırın, insan doğasını kucaklayın ve çalışanları daha yenilikçi ve verimli işlerle tatmin edin. İyi üretim planlaması, standartlaştırılmış çalışma ve genişletilmiş verimlilik, bir görevi tamamlamak için gereken kişi sayısını azaltır. Yönetmek çok daha az talepkar hale getirilmiştir. İnsanların gereksiz iş yükünü ortadan kaldırmak, becerilerini geliştirmek ve yeni sistemleri uygulamak için zamanlarını boşa çıkarır. Geleneksel manuel tabanlı işlemleri dijitalleştirmek ve üretim ve depo işlemlerinden atıkları ortadan kaldırmak üretkenliği artırır. Üretkenlik arttığında para tasarrufu sağlar. Bu para, daha yüksek kalitede yenilikçi ürünler yaratmak için ürün geliştirmeye yatırılabilir. Üretimde dijitalleşme, israfın çoğu aşırı üretim, aşırı işlem, kusurlar ve beklemeden kaynaklanır. Atıkların üretim yürütme sistemleri, kalite yönetim sistemleri ve depo yönetim sistemleri ile giderilmesi, üretkenliğin artmasını sağlar.

İlginizi çekebilecek içeriklerimiz: Dijital Dönüşüm Nedir? Dijital Dönüşümün Yarattığı Fırsatlar

 

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link