fbpx
Plato 4.0
uretimde-karlilik

Üretimde Karlılık Nedir?

Kar ve üretim maliyetleri, nakit akışı ve şirketinizin iş modelinin genel sağlığı üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Ne kadar çok gelir elde ederseniz ve ne kadar az harcarsanız, günlük operasyonları finanse etmek kolay olacaktır. Bir şirketteki en önemli kar kaynağı üretim sırasında elde edilecek olan kârdır. Üretimde karlılık sağlamak fabrikalar için oldukça önemlidir.

Eski borçlarınızdan dolayı kar ve nakit akışı arasındaki bağlantı her zaman doğrudan olmasa da borçlarınızı ödeme kolaylığı artacaktır. Üretimde karlılık hedefiniz varsa işletmenin karlılığını etkileyen faktörleri bilmelisiniz. Bunlardan bazıları sabit maliyetler, değişken maliyetler ve iş modeli türüdür.

Üretim Maliyetinin Etkisi

uretimde-karlilik-maliyet

Üretim maliyetleri, tüketicilere sattığınız ürünü üretirken şirketinizin katlandığı malzeme ve işçilik gibi giderlerdir. Genel olarak, üretimde karlılık sağlamak için maliyet ne kadar düşükse, karınız o kadar yüksek olur. Ayrıca giderlerinizi satış gelirinizden çıkardıktan sonra kalan miktarınız da o kadar artar. Fakat düşük üretim maliyetleri mutlaka yüksek bir kar getirecek diye bir durum söz konusu değildir.

İşletmeniz, kira gibi sürdürülemeyecek kadar yüksek sabit maliyetlere sahip olabilir. Ayrıca üretim maliyetlerini kimsenin istemediği daha düşük kalitede bir ürün ürettiğiniz noktaya kadar düşürebilir. Üretimde karlılık için mutlaka satılan ürünün kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Değişken maliyetler çok yüksekse üretim maliyeti artar. Değişken maliyet örnekleri, hammadde maliyetleri, doğrudan işçilik maliyetleri ve hizmet maliyetleridir.

İlginizi çekebilir: Üretimde Verimlilik Artırmak İçin 5 İpucu

Üretimde Karlılık

uretimde-karlilik-saglamak

Kar, işletme maliyetleri gibi giderleri brüt gelirden çıkardıktan sonra işletmenizin nihayetinde kazandığı tutardır. Sağlıklı bir şekilde üretimde karlılık elde etmek, herhangi bir işletmenin sağlıklı çalışması için çok önemlidir. Kar, masraflarınızı karşılamanız, kendinize ödeme yapmanız, borçlarınızı ödemeniz ve şirketinizi büyütmeye yatırım yapmanız için size para sağlar. Organizasyon karı ancak başa başnoktasına ulaştıktan sonra gerçekleştirebilir. Muhasebecinin bildirdiği gibi başa baş, kuruluşun toplam gelirlerinin toplam giderlere eşit olduğu noktadır.

Üretimde Karlılık ile İşletmelerde Nakit Akışı

Girişimci tarafından bildirildiği üzere nakit akışı, şirketinizin operasyonlarını karşılamak için sahip olduğu para miktarıdır. İşletme maliyetleriniz ne kadar düşükse, nakit akışınızdan o kadar az pay alırlar. Üretimde karlılık, nakit akışı üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir. Çalışanlarınızı, kira, vergi ve malzeme maliyetlerinizi ödemek için size işletme sermayesi sağlar.

Bir kuruluş, üç şekilde nakit akışı sağlar. Bunlar; nakit akışını işletmek, nakit akışına yatırım yapmak ve nakit akışını finanse etmektir. İşletmenin nakit akışı, ürün satarak elde edilen nakittir. Bu bağlamda üretimde karlılık el edebilmek için kaliteli olmalıdır. Yatırım nakit akışı, diğer ticari girişimlere para yatırarak elde edilen nakittir. Finansman nakit akışı, kuruluşun borç ve öz sermaye ihraç ederek ürettiği paradır.

İş modelleri

Bir iş modeli, şirketinizin gelir elde etme ve para kazanma yoludur. Kar ve üretim maliyetleri, herhangi bir iş modelinin ayrılmaz parçalarıdır. Günlük operasyonları finanse etmek ve ayrıca kişisel harcamalarınızı karşılamak için işten para kazanmak için bir çerçeve oluşturur. Üretim maliyetleriniz makulse ve karınız yeterliyse, işletmeniz sürdürülemez bir borca ​​katlanmadan faaliyet gösterebilecektir. Aynı zamanda zamanınızı ve ilk yatırımınızı karşılayacak kadar kazanç sağlayacaktır.

İş modeliniz, şirketinizin para kazanma şeklini tanımlar. Sunduğunuz ürünler veya hizmetler gelir sağlar. İşletmeniz bu gelirin bir kısmını bu teklifleri oluşturmak ve ayrıca kira, kamu hizmetleri ve vergiler dahil altyapısı için ödeme yapmak için harcar. İşinizi başarılı bir şekilde yürütüyorsanız, günün sonunda üretimde karlılık kaçınılmazdır. İş modelinizin bileşenleri, para kazanmanın, harcamanın ve kar elde etmenin farklı aşamalarını kapsar.

Satılan Ürünün Kullanılabilirliği

Sattığınız ürünler, iş modelinizin merkezinde yer alır. Şirketiniz ister sabun üretiyor, isterse de fast food satıyor olsun, müşterilerinizin satın alabileceği bir şey sunmalısınız. Ödemeye istekli olmaları için yeterli değere veya algılanan değere sahip olmalı ve kullanıcı deneyimleri, tekrar satışlar ve ağızdan ağza ilgi uyandıracak kadar olumlu olmalıdır.

 

İlginizi çekebilir: Üretim Planlama Ve Kontrol Nedir? | Uzmanından Anlatım

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link