fbpx
Plato 4.0
uretimde-nesnelerin-interneti

Üretimde Nesnelerin İnterneti Teknolojisi

Üretim esnasında kullanılan teknolojiler, üretimin kalitesi ve verimliliğini arttırmaktadır. Üretim sırasında pek çok üreticinin başvurduğu teknolojiler arasında, nesnelerin interneti teknolojisi de yer almaktadır. Günümüzde teknolojiye olan istek ve ihtiyaç, pek çok firmanın teknolojiyi üretime uyumlu hale getirmesine neden olmuştur. Dijital ve akıllı üretimde yer alan gelişmiş teknolojiden faydalanmak isteyen firmalar, üretim esnasında dönüşüm teknolojisi ilkelerine başvurarak etkili bir üretim gerçekleştirir. Nesnelerin interneti teknolojisi, üretim otomasyonu, bina, sağlık, ulaşım ya da ev otomasyonları gibi pek çok alanda kullanılmaya uygundur. Geniş bir kullanım ve uygulama alanına sahip olan bu teknoloji sayesinde pek çok firma, üretimlerinde nesnelerin internetini etkili bir biçimde kullanır.

Nesnelerin İnterneti Nedir?

nesnelerin-interneti

IOT (Internet of Things) olarak da bilinen nesnelerin interneti, bir ağ üzerinden veri aktarımı sağlamayı başaran tüm sistemleri ifade etmektedir. Birbirinden farklı amaçlara hizmet eden pek çok nesnenin birbiri ile iletişim haline geçmesini bu teknoloji sağlar. Elektrikli cihazların birbirilerine veri aktarım işlemini sağlamasına yarayan iot, nesnelerin internet bağlantısına eriştikten sonra iletişime geçmesine yol açar. Bu nesneler arasında mekanik ya da dijital makineler, bilgi işlem cihazları, akıllı kol saatleri, akıllı elektrik süpürgeleri, benzersiz tanımlayıcılar yer almaktadır. Akıllı fabrikalarda kullanılan nesnelerin interneti kavramına göre, nesne olarak adlandırılan unsurlar çok çeşitlidir. Akıllı bir cihazda toplanan tüm verilerin, bilgisayar ya da cep telefonu gibi istemciler tarafından algılanıp analiz edilmesi durumu, nesnelerin internetinin başarısını göstermektedir. İki teknolojik cihazın arasında olan iletişim ve etkileşim, iot kavramının meydana gelmesini sağlamaktadır.

Üretimde Nesnelerin İnternetinin Yeri

üretimde-nesnelerin-interneti

Üretim esnasında pek çok şirket ve kuruluş, teknolojinin getirmiş olduğu tüm yeniliklerden faydalanmayı arzu eder. Bu noktada şirketler, üretimde verimliliği arttırıp iyileştirme süreçlerini hızlandırmayı amaçlar. Pek çok alanda IoT teknolojisi kullanılabilmektedir. Bu alanlar arasında endüstri, enerji, sağlık sistemleri, ulaşım ve çevre analizi de yer almaktadır. Tüm alanlarda nesnelerin interneti eşsiz bir veri iletişim yapısı sunmaktadır. Bulut teknolojisi gibi altyapıların gelişmesi, üretimde nesnelerin interneti kavramının daha da kullanışlı hale gelmesini sağlamıştır. Özellikle endüstri üretim alanında kullanılan bu internet teknolojisi, kendileri hakkında bilgileri algılayabilen, bu bilgileri rahatça ileten ve hafızalarında depolayan bir sistemden meydana gelir. Sahip olunan bu teknoloji sayesinde, firmalar üretimde daha da verimli bir hale gelerek iyileştirme süreçlerini başlatmaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer içeriğimiz: Üretimde Dijitalleşme ve Verimlilik

Üretimde nesnelerin interneti teknolojisinin kullanılması, firmaya pek çok fayda sunar. Bu teknolojinin sağladığı en önemli avantajlardan biri de etkili bir şekilde tesis yönetiminin sağlanması olarak ifade edilir. IoT teknolojisi sayesinde, makineler için en elverişli çalışma ortamı tespit edilir. Böylece, üretim tesisinde makinelerin son derece etkili bir biçimde enerji tasarrufu yapması sağlanır. Yapılan enerji tasarrufu sayesinde, maliyetler düşerek operasyon sürecinde iyileştirme yoluna gidilir. Operasyon süreçlerinde artan verimlilik, üretim tesisinde görev alan çalışanların güvenliğini arttırıp iş yükünün hafiflemesini sağlamaktadır. Çalışanların sağlığı da nesnelerin interneti teknolojisi sayesinde analiz edilir. Sağlık ve güvenlik hizmetlerinin iyileşmesi için çalışanların bilgileri takip edilerek hem çalışanların hem de üretimin verimliliğinin artması söz konusu olmaktadır.

Üretimde Nesnelerin İnternetinin Faydaları

nesnelerin-internetinin-üretime-faydalari

Teknolojinin her geçen gün daha da gelişmesi sebebiyle, pek çok şirket üretim süreçlerine teknolojiyi de eklemektedir. Firmaların üretimde tercih ettiği nesnelerin interneti teknolojisi, üretimin süreçlerine çeşitli faydalar sunmaktadır. Bu faydalar arasında:

  • Daha iyi bir biçimde kaliteli müşteri hizmeti sunmak,
  • Müşterileri daha iyi şekilde anlamak ve sorunlarına çözüm üretmek,
  • Yapılan işi kaliteli hale dönüştürerek işin değerini yükseltmek,
  • Karar verme süreçlerini çok daha kaliteli ve kusursuz hale getirmek yer almaktadır.

Süreçlerin çok daha etkili bir şekilde takip edilmesi sonucu, üretimde nesnelerin interneti teknolojisi etkili bir biçimde kullanılır. Üretimde talep edilen miktarın değişimi ya da ham madde tedarik etme gibi çeşitli problemlerin önüne geçilmesi de bu teknoloji yardımıyla mümkün hale gelir. Üretim süreçlerinin etkili bir biçimde takip edilebilmesi, çeşitli firmalar ile rekabet ortamına girmeyi mümkün kılar. Nesnelerin interneti teknolojisi, firmalara maliyet açısından tasarrufu da getirmektedir. Esnek üretimin de son derece mümkün olduğu bu teknoloji sayesinde, firmalar avantaja sahip olmaktadır. Esnek üretim sayesinde, üretim hızı müşteriden gelen talebe göre şekillenir. Bu durum sonucu gereksiz stok ve depo masrafının önüne geçilerek maliyet açısından tasarruf yapılır.

Fabrika Performans Yönetimi hakkında diğer kaynağımız: https://plato40.com/fabrika-performans-yonetimi-nedir/

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link