fbpx
Plato 4.0
uretimde-otomasyon-sistemleri

3 Adımda Üretimde Otomasyon Sistemleri

Hızla gelişen teknoloji ve küreselleşen dünya pazarında üretim otomasyonu büyük önem taşımaktadır. Otomasyon sistemleri hızlı olması durumunda rakip firmaların önüne geçilmesini sağlamaktadır. Özellikle insan gücü ile çalışan firmalar üretim bakımından otomasyon sistemleri ile çalışan firmalara göre olukça düşüktür. Bu nedenle üretimde otomasyon firmalara pek çok açıdan yarar sağlamıştır.

Otomasyon Sistemi nedir?

uretimde-otomasyon-sistemlerinin-avantajlari

Otomasyon anlamına bakıldığında insan gücü ile makine işbirliğinin bir yansıması olduğunu söyleyebiliriz. Farklı firmalar ile işletmelerin işleyişlerinde yapılan iş paylaşımları insan ile makine arasında otomasyon sistemleri ile başlamıştır. Günümüzde teknolojinin de ilerlemesi ile üretimde otomasyon kullanılan her firmada pek çok yönden fayda sağlamıştır.

Üretim Hatlarında Otomasyon Sistemleri

uretimde-otomasyon

Özellikle endüstri alanında yönetimsel faaliyetler ile bilimsel işlerde insan gücüne ihtiyaç duymadan pek çok işlerin yürütülmesi üretimde otomasyon sistemleri sayesinde gelişmektedir. Üretimde otomasyon sistemi içerisinde insanların müdahalesine yani inşan iş yüküne ihtiyaç bulunmamaktadır.

İnsan gücü ile makine arasındaki işin paylaşılma yüzdesi otomasyonun düzeyini belirlemektedir. Otomasyon sistemleri içerisinde yoğun olarak insan gücü kullanılıyor ise buna yarım otomasyon denir. Yoğun makine gücü kullanılıyor ise buna tam otomasyon adı verilmektedir.

İlginizi çekebilir: 5 Adımda Üretimde Verimlilik

Üretim Otomasyonunun Önemi

otomasyon-sistemi-nedir

Dünya pazarı hızlı ve sürekli bir şekilde gelişmektedir. Bu anlamda dünya pazarına yetişmeyi sağlaması açısından üretimde otomasyon sistemleri çok önemli olmaktadır. Özellikle firmaların veya şirketlerin rekabet ortamında ayakta kalabilmeleri için hızlı ve verimli olmak çok önemlidir. Bu nedenle endüstri alanında bu zorunluluğun karşılığı ise üretimde otomasyon sistemi olmaktadır.

Üretim sistemlerinin önemsenmesi ile birlikte üretimde otomasyon sistemleri de önemli olmaya başlamıştır. Otomasyon sistemleri içerisinde olan diğer bir faktör ise insan gücü ile yapılamayan birçok işlerin makineler sayesinde yapılmasıdır. Bunun dışında işçi masraflarını da indiren otomasyon sistemleri için çok büyük ücretler ödemeye gerek duyulmaz. Bu durum özellikle tasarrufun önünü açmaktadır.

3 Adımda Üretim Otomasyon Sistemleri

otomasyon-sistemleri

Ürün ve hizmetlerin üretimi sırasında kaynakların etkin ve verimli bir şekilde kullanılması verimlilik kavramını ortaya çıkarmıştır. Özellikle üretimde verimliliği sürdürmek için kaynakların etkin bir şekilde kullanılması gerekir. Günümüzde her alanda rekabetin yoğun olması kişi ve kurumlarda üretimde verimli olma çabasını da arttırmıştır. Bu durumun başlıca sebepleri arasında kar, maliyet, verimlilik, kalite, kontrol gibi işlemlere ihtiyaç duyulması gösterilmektedir.

  • Rekabet Ortamında Üretimde Verimlilik:

Üretim sırasında verimliliğin sağlanabilmesi adına bazı adımlar söz konusudur. Bu adımlar arasında işletmelerin rekabet ortamında belirleyici üstünlük sağlaması da yer almaktadır. Üretimde verimli olabilmek için üretim sırasında malzeme ve iş gücünün etkin bir şekilde kullanılması gerekir. Üretimde verimlilik hammadde, üretimin yapıldığı araziler, bina, makineler ve çalışanların sağladıkları donanımla bağlantılıdır. Özellikle üretimde otomasyon sistemleri ile rakiplere göre elde edilen teknoloji üstünlüğü sayesinde tüm bu kaynaklar etkin bir şekilde kullanılır.

  • Üretimde Verimliliğin Arttırılması İçin Planlama Yapma:

Planlama yapılan her işte önemli olduğu kadar üretimin verimliliği içinde büyük önem taşımaktadır. Üretim anının önemi oldukça büyüktür. Fakat üretim öncesi ve sonrası planlama yapılması da son derece önemlidir. İşletmeler üretimde verimlilik arz ediyor ise öncesi ve sonrasında düzenli bir planlama yapmak zorundalardır.

  • Teknoloji İle Üretimde Verimlilik:

Üretimde etkili bir şekilde planlanıp kontrol aşaması sırasında işletmelerin en büyük ihtiyacı teknolojidir. İşletmeler veya firmalar üretimde verimlilik istiyorlar ise planlama sırasında teknolojiden yararlanmaları gerekmektedir.

İlginizi çekebilecek diğer içeriğimiz: Üretimde Başarı: Dijital Yalın Üretim

Üretim Otomasyonunun Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

otomasyon-sistemlerinin-avantajlari

Üretimde otomasyon sistemleri sağladığı avantajlar ile büyük bir öneme sahiptir. Endüstri alanında kullanılan otomasyon sistemleri ilk kurulum aşamasında belirli ücret ödenir. Fakat sağladıkları avantajlar ile kısa sürede kara dönüştürmektedir.

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte Üretim Takip ve Yönetim Sistemleri de gelişmeye başlamıştır. Özellikle üretimde hızlı ve güvenli bir şekilde kontrol etmek isteyen şirketler bilgisayar ekran üzerinden takibi ve gerekli müdahale edilmesi sistemine kısa sürede ilgi duyulmasını sağlamıştır.

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link