fbpx
Plato 4.0
uretimde-verimlilik

Üretimde Verimlilik Artırmak İçin 5 İpucu

Üretim esnasında ürün ve hizmetlerin kullanılması mümkün olan kaynaklarını etkili bir şekilde kullanılması oldukça önemlidir. Bu kaynakların etki bir şekilde kullanılması ise üretimde verimlilik kavramını ortaya çıkarmıştır. Üretim sırasında kullanılan ve üretim ile alakalı olan tüm kaynakların etkin olarak değerlendirilmesi sonucunda üretim için verimliliği sürdürmek de mümkün olabilir. Günümüzde tüm işletmelerde ve tüm sektörlerde rekabet oldukça yüksektir. Rekabetin bu kadar yüksek olduğu ortamda ise verimli olabilmek büyük önem taşımaktadır.

İmalatta Verimlilik Artması İçin İpuçları

 1. Rekabet Ortamında Verimliliğin Sağlanması

  üretimde-reakbet

İşletmeler üretim sırasında verimliliği sağlayabilmesi için bazı adımlara dikkat etmesi gerekmektedir. Bu adımlar içerisinde işletmelerin rekabet ortamında üstünlük sağlaması da yer almaktadır. Üretimde verimlilik olması için üretim sırasında kullanılacak malzemelerin ve iş gücünün etkin bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Ham madde, işletmelerin üretim yaptıkları bina, arazi ve üretim sırasında kullanılan makinelerin ve çalışanların sağladıkları donanım üretimde verimlilik ile doğru orantılı olmaktadır. Böylece işletmelerin bu kaynakları düzgün bir şekilde kullanması sonucunda üretim verimli bir hale gelebilir.

 1. İşletmelerin Piyasada değer Kazanması

  fabrika-verim

İşletmelerin kendi piyasasında ve sektöründe değer kazanması için üretimde verimlilik büyük önem taşımaktadır. Bunun gerçekleşebilmesi için çalışanların etkin bir şekilde işletmede görev alması gerekmektedir.

Verimliliği arttırabilmek için üretimin tüm aşamalarını iyi bilmek de çok önemlidir. İşletmeler bu süreç içerisinde hiçbir şeyi ihmal etmemeleri ve gözden kaçırmamaları gerekir. Bu aşamaları etkili bir şekilde takip etmek işletmelere değer kazandırır ve üretimde verimlilik elde edilmiş olunur.

 1. Üretimde Verimlilik İçin Planlama

  Katma-degerli-uretim

Planlama her alanda büyük bir önem taşımaktadır. Bu amaç ile verimli üretim için planlama süreci çok önemlidir. Üretim esnasının önemi kadar üretim öncesinde ve sonrasında tüm süreçlerin planlanması gerekmektedir.

İşletmeler üretimde verimlilik için üretim aşamasından önce iyi bir planlama yapmaları gerekir. Özellikle bu planlama aşamalarının eksiksiz ve düzenli olarak yapılması çok önemlidir. Planlama aşamasında sonra üretim aşamasına geçilebilir. Daha sonra üretim aşamaları etkin bir şekilde takip edilir. İşletmeler verimliliği arttırabilmek için tüm bu süreçleri iyi bir şekilde planlamaları gerekmektedir.

Bu da ilginizi çekebilir: Üretimde Dijitalleşme ve Verimlilik

 1. Teknoloji İle Verimlilik

  uretimde-teknoloji

Üretimde verimliliğin sağlanabilmesi için üretim aşamalarının etkili bir şekilde planlanıp kontrol edilmesi gerekmektedir. Fakat bu aşamada işletmelerin en büyük ihtiyacı teknolojidir. İşletmeler tarafından üretimde verimlilik isteniyor ise teknolojiden faydalanmak gerekmektedir.

Üretim sürecinin hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleşmesi için üretim ile teknolojiyi bir araya getirmek gerekmektedir. Süreç sırasında planlanması ve takibi yapılan verilerin girişlerini doğru bir şekilde yapmak üretimin ve sürecin verimliliği için büyük önem taşımaktadır. Ayrıca üretim sürecindeki raporlandırmanın doğru yapılması birçok yazılım ve programlar sayesinde mümkün olmaktadır. Bu nedenle üretimin verimli olabilmesi için teknolojik sistemler tercih edilebilir.

 1. Üretimde Verimlilik İçin Kaynakların Kullanımıuretimde-kaynak-kullanimi

Üretim yapan şirketlerde verimlilik çok önemli bir kavramdır. Bu nedenle üretimde verimliliğin sağlanabilmesi için çeşitli pek çok araştırmalar yapılmaktadır. Üretimde verimli olabilmenin son aşaması ise kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasıdır. Üretimde verimli hale gelebilmek için firmaların sahip olduğu kaynakların etkin bir şekilde kullanılması gerekir. Doğru bir şekilde planlama ve raporlamadan sonra kaynakların kullanılması da çok önemlidir.

Üretim yapan şirketlerin ellerinde bulunduğu pek çok kaynak vardır. Bu kaynakların etkin bir şekilde kullanılması ile üretim sırasında verimlilik sağlanabilir. İşletmelerin ham madde, enerji veya kaynak israfının önüne geçmesi sonucunda verimli üretim aşamaları elde edilir. Özellikle aynı kaynaktan çok daha fazla ürün elde etmek veya aynı ürünü daha az kaynağı kullanarak üretmek üretimde verimliliği sağlayacak unsurlar arasında yer almaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer içeriğimiz: 5 Adımda Üretimde Verimlilik

 1. Oca 11.2021 / 8:19 pm / Cevapla

  Üretimde verimlilik artırmak için neler yapılabileceğini en iyi şekilde anlatan bir yazı olmuş. Teşekkürler.

 2. Oca 11.2021 / 8:20 pm / Cevapla

  Üretimde verimliliğin artırılması şirketler için hayati önem taşıyor gerçekten. Dijital dönüşüm ile pek çok alışkanlığımızı değiştirdik. Bakalım bundan sonra üretim verimliliğini artırmak için neler deneyeceğiz.

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link