fbpx
Plato 4.0
yalinuretimnedir

Yalın Üretim Nedir? Yalın Üretim Teknikleri

Yalın üretim, eşzamanlı olarak imalat sistemlerindeki atıkları en aza indirmeye odaklanan bir metodolojidir.

Yalın Üretim Nedir?

yalin-uretim-ilkeleri

Üreticiler, değişken bir pazarda atıkları ortadan kaldırmak, süreçleri optimize etmek, maliyetleri düşürmek ve inovasyonu artırmak için yalın üretim ilkelerini kullanırlar. Bu üretim yöntemi, israfı müşteriye değer katmayan herhangi bir şey olarak tanımlar. Bu bir süreç, etkinlik, ürün veya hizmet olabilir. Müşteri için değer yaratmayan zaman, para ve yetenek yatırımı gerektiren her şey israftır. Yalın üretim, üretkenlik ve kalite gibi belirli kontrol sınırları dahilinde kalırken, bir üretim sistemindeki atıkları en aza indirmek için sistematik bir yöntem de sağlanmış olur. Tekli dakikalarda kalıp değiştirme veya toplam verimli bakım gibi teknikler sayesinde yalın üretim gerçekleştirilebilir. Bu üretrim yöntemi ile amaçlanan; sadece müşterinin istediği ürünleri, müşterinin istediği zaman aralığında, daha az kaynak aracılığıyla, üretebilmek ve müşteri için bir değer teşkil eden faaliyetlere odaklanabilmektir.

Yalın Üretim İlkeleri Nelerdir?

yalin-uretim

Şirketlerin yenilikçi ve çevik kalmaları için ihtiyaç duydukları yöntemler, araçlar ve kültürel ideallerle iyileştirmeye bütünsel bir yaklaşım sunar. Yalın üretim ilkeleri üreticilere yenilikçi bir bakış açısı kazandırır. Bu ilkeler aşağıdaki gibidir.

 • Değer Tanımlama 

Değeri belirleyen ilk yalın prensip, aynı zamanda yalın olma yolundaki ilk adımdır. Bu adım, işletmelerin müşterilerin neye değer verdiğini ve ürünlerinin veya hizmetlerinin bu değerleri nasıl karşıladığını tanımlamasını gerektirir. Bu durumda değer, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak ürünler tasarlamak ve özellikle bu ihtiyaçları karşılamayan özellikleri kaldırmaya yöneliktir. İşletmeler belirli ihtiyaçları karşılayacak ürünler tasarlayarak, istenmeyen özellikler için gerekli olabilecek israf adımları ortadan kaldıracaktır.

 • Değer Buharını Haritalandırma 

İkinci yalın üretim prensibi değer akışını haritalamaktır. Değer akışı, ürünün tasarımını, müşterilerin ürünü kullanmasını ve ürünün atılmasını içeren bir ürünün tüm yaşam döngüsüdür. Bu adım, şirketlerin ürünün değer akışını tanımlamasını ve eşlemesini gerektirir. Değer akışı eşleşme gibi yöntemlerle değer akışı eşlendiğinde, değer katmayan adımları bulmak ve en aza indirmek daha kolay olacaktır.

 • Akış Oluşturma

Üçüncü yalın prensip akış yaratmaktır. Verimli ürün akışı, ögelerin kesintisiz olarak üretimden nakliyeye geçmesini gerektirir ve çalışma alanının stratejik olarak organize edilmesiyle elde edilebilir. Ürün ve üretimden malzemeye ve nakliyeye kadar her faktör, ürünlerin üretim sürecinde sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlamak için dikkate alınmalıdır.

 • Çekme Oluşturma

Akış yaratmak ile yakından ilişkili olan dördüncü yalın prensip, işletmelerin çekme tabanlı bir üretim sistemi kullanmasını gerektirir. Geleneksel üretim sistemleri, malzeme satın almakla başlayan ve sipariş olmasa bile malzemeyi üretim sürecinden geçirerek ilerleyen bir itme sistemi kullanır.

 • Mükemmellik Arama

Nihai yalın üretim ilkesi şirketlerin mükemmellik aramasını gerektirir.

Mükemmellik arayışı basit gibi görünse de, iş yerinde başarılı bir şekilde uygulamak genellikle en zor ilkelerden biridir. Mükemmellik arayışı, şirketlerin uygulamalarını sürekli olarak geliştirmelerini gerektirir ve genellikle iş yeri kültüründe bir değişim gerektirir.

yalinuretim

İlginizi çekebilecek diğer içeriğimiz: https://plato40.com/dijital-donusum-nedir-dunyada-dijital-donusum/

Yalın Üretim Teknikleri Nelerdir?

yalin-uretim-nedir

Üretim sürecini gerçekleştirebilmek için birtakım yöntemler bulunur. Bu yöntemlerden bazıları aşağıdaki gibidir.

 • SMED

“Tekli Dakikalarda Kalıpların Değişimi” olarak da bilinen SMED, yalın araçlardan biridir. İlk olarak Japon mühendis Shigeo Shingo tarafından uygulanan bu yöntem, model değişimine harcanan kısaltmayı hedefler. Zaman tasarrufu sayesinde üretim yalın bir şekilde gerçekleştirilmiş olur.

 • Değer Akış Haritalama

Malzeme ve bilgi akışında yer alan her bilginin süreç boyunca izlenmesine yarayacak şekilde harita haline getirilmesidir. Her ürün için geçerli ana akışlar bulunur. Ürün geliştirme süreci de buna dahildir.

 • 5S

5S, alanların organize edilmesi için var olan ve organizasyonların verimli, etkili ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan bir sistemdir. 5S terimleri 5 Japonca kelimeden oluşur. Bunlar; Seiri, Seiton, Seiso, Seiketsu ve Shitsuke’dir. Bu kelimeler sırasıyla, ayıklama, düzen, temizlik, standartlaştırma ve disiplin anlamlarına gelirler.

 • Toplam Verimli Bakım

TPM yani toplam verimli bakım, mükemmel üretime ulaşmak için çalışan ekipman bakımına bütünsel bir yaklaşımdır. TPM, ekipmanın operasyonel verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için proaktif ve önleyici bakım uygulanması anlamına gelir. Operatörlerin ekipmanlarını korumalarına yardımcı olmalarını sağlar. Bu şekilde yalın üretim süreci yönetilmiş olur.

yalin-uretim-teknikleri

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz : OEE Nedi̇r? OEE Performans Yöneti̇mi̇

 1. Tem 13.2020 / 2:14 pm / Cevapla

  Yalın üretim hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabildiğim bir içerik olmuş. Elinize sağlık.

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link