fbpx
Plato 4.0
yalin-uretim-teknikleri

Yalın Üretim Teknikleri (10 Özel Teknik)

Firmalar veya şirketler rekabet üstünlüğü sağlayabilmek için yalın üretimi günümüzde başarının en büyük anahtarı olarak benimsemişlerdir. Firmaların benimsediği yalın üretim teknikleri ile üretimi arttırması maliyetleri düşürmesi, kaliteyi arttırması ve karlılık sağlaması yalın üretim ile oluşmaktadır.

Yalın Üretim Nedir?

yalin-uretim

Değişen pazar koşullarında atıkları ortadan kaldırmak, maliyetleri minimuma indirmek, süreçleri optimize etmek ve inovasyonu sağlayabilmek için yalın üretim teknikleri kullanmaktadır. Bu yöntem ile israfı önleyerek müşteriye değer katmak amaçlanmaktadır. Yalın üretim yaklaşımlarının üst seviyede tutmasındaki amaç ise karı sürdürebilir bir organizasyon oluşturmaktır. Bu amaca akışın hızını arttırarak, maliyetleri düşürerek ve müşteri memnuniyetini sağlayarak ulaşır.

 

Yalın Üretim Yaklaşımı

Yalın üretim yaklaşımı süreç ve sektör ayrımı yapmamaktadır. Bu yaklaşım tüm sektörlerde başarı ile uygulanabilmektedir. Yalın üretimi yaklaşımının hedefi hızlı ve esnek bir akışa sahip olarak çevik organizasyona dönüştürmektir.

Yalın üretim yaklaşımının prensiplerinin temeli Japonya’da atılmıştır. Satışları arttırmak ve karı arttırabilmek için üretim süreçlerinde iyileştirmeler başlamıştır. Bu anlamda yalın üretimin beş temel ilkesi oluşturulmuştur.

İlginizi çekebilir: Dijital Fabrika Nedir? Akıllı Fabrika Sistemleri

 

Yalım Üretimde Beş Temel İlke Nedir?

yalin-uretim-5-temel-ilke

Yalın üretimi ilkeleri ve yalın üretim teknikleri işletmelerin ve müşterilerin isteklerine odaklanmış ürünlerin oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. Bu teme ilkeler şunlardır:

Değer Tanımlama: Yalın üretimi ilkesinin ilk adımı değer tanımlamadır. Bu adım müşterilerin nelere değer verdiği ve ürün ile hizmetlerinin bu değerleri nasıl karşıladıklarının tanımlanmasıdır.

Değer Akışı: İkinci yalın üretim ilkesi değer akışıdır. Ürün tasarımından başlayarak teslimata kadar ürünün tüm yaşam döngü değer akışı olarak tanımlanmaktadır.

Sürekli Akış Oluşturma: Verimli ürün akışı üretimlerin üretiminden başlayıp nakliyesine kadar kesintisiz geçmesini gerektirmektedir. Ürün ve üretimden malzemesi ve nakliye sürecine kadar bulunan her faktör ürünlerin üretim sürecinin düzgün bir şeklide ilerlemesini sağlamak amacı ile dikkat edilmelidir.

Çekme: Çekme akış yaratma ile yakından ilişkilidir. Firmaların çekmede dayalı bir üretim sistemini kullanması oldukça önemlidir.

Mükemmellik: Son olarak yalın üretim ilkelerinden olan mükemmellik firmaların mükemmellik arayışını belirtmektedir. İş yerinde başarılı bir şekilde uygulamak genellikle en zor ilkelerden birisidir mükemmelliktir.

 

 Yalın Üretim Teknikleri Nelerdir?

yalin-uretim-teknikleri-uygulama

 

Üretim sürecinde üretimin gerçekleştirilebilmesi için 10 farklı yalın üretim teknikleri bulunmaktadır. Bu teknikler şunlardır:

 

  1. JIT – Tam zamanında üretim
  2. KAIZEN
  3. KANBAN
  4. JIDOKA
  5. POKA – YOKE
  6. SMED
  7. VSM (Value Stream Mapping)
  8. 5S
  9. TPM (Total Productivity Maintenance)
  10. HOSHIN KANRI

 

Yalın Üretim Teknikleri İle Birlikte Uygulanan Stratejiler

Yalın üretim teknikleri uygulanırken şu stratejiler de uygulanmalıdır:

– Süreç ve saha odaklı yönetim sergilenmesi

– Faaliyet mükemmelliği çalışmalarının sahibi olunması, yalın üretim, sürekli iyileştirme ve kaizen felsefesi yaklaşımlarının kültürüne nüfuz etmesi

– Uzun dönemli felsefeye bağlı kalınarak kararlar verilmesi, uygun ve doğru kişinin seçilmesi ve onlar ile uzun vadeli planların yapılması

– Yalın üretim tekniklerinin kesintisiz kullanımı ile mükemmellik sağlanması ve daha iyisini oluşturmak için çabalayan bir organizasyon oluşturulması

 

Yalın üretim teknikleri ile birlikte buna benzer stratejiler firmaların hedeflerine ulaşmasında, karlı sürdürülebilir bir organizasyon olunmasını sağlamada önemli ölçüde desteklemektedir. Rakiplerden önde olmak ve geride kalmamak için mükemmelliğin yanı sıra farklılık yaratmak, buluşma yapma ve çağa ayak uydurmak gibi yaklaşımlar ile birlikte araçları da kullanmak gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Üretimde Verimlilik Artırmak İçin 5 İpucu

İletişim Formu
GÖNDER

Bizimle İletişime Geç!

Daha ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geç!
close-link